V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Česnek medvědí

(Allium ursinum L.)

Obrázek ZDE a ZDE

 

Tabulka taxonomie:

  Říše:
  rostliny   Plantae Haeckel, 1866
  Oddělení   rostliny krytosemenné
  Magnoliophyta
  Třída:   rostliny jednoděložné
  Liliopsida
  Řád:
  chřestotvaré
  Asparagales Bromhead
  Čeleď:
  česnekovité
  Alliaceae J.G. Agardh
  Rod:
  česnek
  Allium L.
  Druh:
  česnek medvědí
  Allium ursinum L.


Cizí názvy:

  Latinsky   Allium ursinum L.
  Slovensky   Cesnak medvedí
  Anglicky   Bear's Garlic, Bear Garlic 
  Německy   Bär-Lauch, Bärenlauch
  Francouzky   L'ail des ours
  Polsky   Czosnek niedžwiedz 
  Rusky
  Черемша,Лук медве́жий, Ди́кий чесно́к, Колба́
  Chorvatsky
  Medvjedi luk, crijemuš, crijemuž 
  Dánsky
  Rams-Lø


Popis:

Česnek medvědí (Allium ursinum L.) je vytrvalá, 15 - 30cm vysoká bylina, která koncem jara mizí. Lidově se mu říká lenek. Podzemní cibule je 20 - 60 mm dlouhá, s bílými nebo nažloutlými průsvitnými šupinami. Lodyhy jsou přímé, bezlisté, trojhranné až oblé. Listy jsou 20 - 50 cm velké, ceméně přízemní, úzce elipčitě kopinaté, zřetelně řapíkaté, na rubu nejsou vynikle žilnaté a obyčejně jsou jen dva (podobné konvalinkovým). Květenství je lichookolík (stažený šroubel), který je polokulovitý, celkem řídký a je podepřeno dvouklaným toulcem, který je kratší než stopky květů. Květy jsou drobné, bílé, stopkaté, obsahuje asi 10-20 květů, na kterých se netvoří pacibulky. Okvětní lístky jsou cca 10 mm dlouhé a 2 mm široké. Plod je tobolka se třemi brázdami. Rostlina charakteristicky voní i chutná po česneku a trošku štiplavě. Kvete od dubna až po červen. Je to první jarní zelenina, kdy potřebujeme po zimních hodech celé tělo pročistit. Dělají to také medvědi a dovedou za medvědím česnekem putovat i 100 kilometrů (proto ten název rostliny).

Výskyt:

V ČR to je místy běžný druh, který se vyskytuje na vlhčích, slabě kyselých půdách bohatých na humus. Všeobecně je hojnější na Moravě a v severovýchodní části Čech než v jihozápadní části Čech. Česnek medvědí najdeme ve vlhkých listnatých lesích, kde tvoří koberce. Je rozšířen od lužních lesů až do horských smíšených lesů avšak častější je v nížinách. Zajímavostí je, že se dnes vyskytuje v místech původního osídlení Slovanů, čehož si všimli i archeologové. Je to proto, že již staří Slované znali léčivé účinky česneku medvědího a proto jej pěstovali.

Poddruhy:

Většinou jsou uznávány 2 poddruhy, a to česnek medvědí pravý (Allium ursinum subsp. ursinum), který se vyskytuje spíše v západní části areálu a má květní stopky drsné s papilami a česnek medvědí ukrajinský (Allium ursinum subsp. ucrainicum), který má květní stopky hladké bez papil a roste spíše ve východní části areálu. V ČR rostou oba poddruhy, na Moravě a v severovýchodních Čechách spíše česnek medvědí ukrajinský, jinde v Čechách spíše česnek medvědí pravý. V místě kde se areály poddruhů dotýkají, najdeme přechodné typy a směsné populace. Všechny však mají srovnatelné léčivé účinky a není tedy mezi nimi z tohoto hlediska významných rozdílů.

Obsah léčivých látek:

Hlavní obsahové látky tvoři sirné sloučeniny, čpavek a kyselina L-askorbová (vitamín C). V česneku najdeme silice, vitamíny „C", fytoncidy, hořčiny a další látky, ale také různé minerální látky. Známou složkou je sloučenina zvaná aliin, které je dokonce více než v česneku setém a zanedbatelné nejsou ani látky snižující hladinu cukru v krvi. Obsahuje značné množství jódu a další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na organismus.

 

Léčivé vlastnosti a užití:

Česnek medvědí má v podstatě všechny vlastnosti našeho česneku, je ale mnohem léčivější. Proto je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kúry na odstranění škodlivých látek z těla a léčí i chronické choroby kůže. Česnek medvědí dobře působí proti jarní únavě.

Účinné látky v česneku medvědím regulují činnost žaludku, podporují trávení, urychlují hojení ran a vředů, uklidňují křeče hladkého svalstva a ničí střevní parazity, snižují krevní tlak, pomáhají proti chřipkám, angíně, ateroskleróze, astmatu a jiných problémů dýchacích cest, chlamydiím, obnovují střevní flóru, řeší infekční průjmy, působí antiskleroticky a brání vzniku usazenin kolem cévních stěn, snižují koncentraci cholesterolu, akné, angina pectoris, bércové vředy, bradavice, celulitida, cévy, gynekologické výtoky, herpes, infarkt, kandidóza, kašel, kvasinky, záněty mandlí, mykóza, nachlazení, nechutenství, plísně, plynatost, slinivka, střeva, toxoplazmóza, trávení, uzliny, virózy, zácpa, ničí spolehlivě zlatého stafylokoka a Candidu albicans.

Česnek medvědí se také může užívat zevně na těžko se hojící rány a k potírání křečových žil.

Čerstvě nasekané listy pročišťují také ledviny a močové cesty a podporují odchod moče.

Je také výborným prostředkem na čištění krve, na léčbu chronických kožních onemocněních, revmatizmu a krčních uzlin.

Šťáva z listů se někdy používá jako hmyzí repelent. V minulosti se šťávy z česneku využívalo při desinfekci v domácnostech.

Avšak pozor! Usušené listy ztrácejí léčivé účinky.

Proto se pro jarní pročišťovací a odhleňovací kúry používají čerstvé listy. Otrlejší mohou jíst listy přímo jako králíci a my ostatní si listy drobně nakrájené dáváme na chléb s máslem, posekané používáme jako koření do polévek, sypeme jimi brambory a podobná jídla. Je však faktem, že čím je list česneku medvědího více a jemněji nakrájen, pomlet či povařen, nebo čím delší doba uplyne od zpracování ke konečné konzumaci, tím více léčivých silic z něho uniká a léčebné vlastnosti slábnou.

Česnek medvědí se pro skladování dá mrazit, ale jen celé nepoškozené listy a pozor, je bezpodmínečně nutné takto zmrazený list česneku, co nejlépe a neprodyšně zabalit, jinak všechno co máte v mrazničce + mraznička sama, bude jako česnekový list vonět a chutnat.

Listy můžeme připravit také jako špenát nebo salát. Mladé rostlinky sbíráme v dubnu a v květnu, tedy ještě před rozkvětem, cibulky koncem léta anebo na podzim.

Cibulky česneku medvědího můžeme používat místo česneku kuchyňského (setého).

Lidé s citlivým žaludkem by měli listy a cibulky nakrájet nadrobno, zalít je vřelým mlékem, nechat dvě až tři hodiny vyluhovat a pak tekutinu pít po doušcích.

 

Pár receptů pro inspiraci:

V kuchyni můžeme použít listy čerstvého česneku medvědího do různých jídel.

 

Výborným prostředkem, který můžeme používat celoročně je tinktura (lihový výtažek).

Listy česneku medvědího nadrobno nakrájíme (můžeme použít i cibulky) a zalijeme 40% pálenkou a přelijeme do uzavíratelné, čiré sklenice. Pak dáme na teplé místo nebo na slunce na 14 dní a alespoň jednou denně protřepeme.

Slijeme a užíváme 3x denně 10 kapek do vody.

Tato tinktura čistí zvápenatělé cévy, podporuje paměť, čistí trávicí soustavu a střeva.

Upravuje také vysoký tlak, působí dobře proti závratím a tlaku v hlavě, také působí proti úzkosti.

Užívá se proti škrkavkám a hlístům (také u pejsků).

 

Na vysoký tlak můžeme připravit víno:

Do ¼ litru bílého přírodního vína přidáme hrst nakrájených listů a krátce povaříme. Pak můžeme osladit medem včelím nebo pampeliškovým.

Užíváme ob den malou skleničku a upíjíme po doušcích. Vysoký tlak pak pozvolna klesá.

Je výborným lékem hlavně pro staré lidi, kteří mají trvale zahlenění průdušky a obtížně dýchají.

Také při chronickém kašli se uvolní zahlenění a zlepší se dýchání.

Drobně pokrájené listy používáme na chleba a na posypání brambor.

Šťávu získanou z listů můžeme smíchat s kefírem nebo podmáslím.

 

Dále si můžeme připravit směs „Pesto".

Svazeček čerstvých listů česneku medvědího jemně nakrájíme a smícháme s kvalitním olivovým nebo slunečnicovým olejem a solí na pastu. Napěchujeme ji do sklenice se šroubovým uzávěrem. Směs vydrží v lednici několik týdnů. Tuto směs můžeme používat na těstoviny nebo na chleba, případně do salátů a polévek.

 

Jarní očistný salát

Smícháme několik pokrájených listů česneku medvědího, pár lístků smetánky lékařské, salát hlávkový, ředkvičky, pórek, vysetou řeřichu a 1 rajské jablko. Přidáme mořskou sůl, šťávu z citrónu a 3 lžíce olivového oleje.

Můžeme jíst jako přílohu k masu nebo samostatně s celozrnným pečivem.

 

Jarní polévka

Na tuku osmahneme nastrouhanou mrkev, petržel a kousek celeru. Přidáme vodu a brambory, nakrájené na malé kousky.

Povaříme a přidáme trochu pohanky, kterou jen necháme dojít v horké polévce, abychom ji neznehodnotili.

Do horké polévky ještě přidáme trochu kopřiv, česneku medvědího a list z pampelišky, osolíme a dochutíme.

 

Pěstování:

Nejlepší je obstarat si mladé rostliny a vysadit je během března až dubna do řádek s odstupy 10 až 20 cm. Nebo můžete už na podzim zastrkat do země malé cibule tohoto druhu. Cibulky raději sázejte do trsů (1 trs = 10 a více cibulek), nejlépe se tak ujímá a roste. Česnek vytvoří záplavu štíhlých listů, dorůstajících do výšky 20 až 30 cm. Záhon se tak promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě protknou bílé česnekové květy. Důležité: Česnek medvědí je náš domácí druh, vyskytující se ve světlých bukových lesích. Na zahradě mu dopřejte polo stinné stanoviště pod keři, nebo pod okraji živého plotu. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud máte možnost ho pravidelně zalévat, poroste vám téměř všude. Pěstování na zahrádce je vcelku jednoduché a bezproblémové. Klidně můžeme využít nějaké místo, které leží ladem, anebo jej můžeme sázet pří pod nějaký ovocný či okrasný listnatý strom, kterému na podzim opadává listí. Získáme tak zároveň i okrasnou rostlinu do míst, kde by kvůli stínu jiné rostliny živořily. Dobře se česneku medvědímu bude dařit i na severní straně domu.

 

Kontraindikace:

Někteří lidé mohou být alergičtí na česnekové silice. Některé alergické reakce mohou být vážné, projevují se po požití česneku otokem hrdla nebo dýchacími potížemi, při kontaktu s pokožkou může dojít k jejímu podráždění a zarudnutí. Užívání česneku může vyvolat i vedlejší účinky - potíže dýchání, tělní zápach či krvácení. Nadměrné užívání česneku může vyvolat průjem a nadýmání, záněty ledvin.

Upozornění.

I když není česnek medvědí ohroženou nebo chráněnou rostlinou, je potřeba upozornit na možnost porušení zákonných ustanovení a to především při jeho sběru ve zvláště chráněných územích. Česnek medvědí sbíráme k využití, jako léčivky, vždy a pouze mimo zvláště chráněná území a sběr provádíme šetrně k přírodě.

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesnek_medv%C4%9Bd%C3%AD

http://www.celysvet.cz/cesnek-medvedi.php

http://www.biolib.cz/cz/taxonposition/id42006/

http://www.jakbydlet.cz/clanek/552_cesnek-medvedi-a-jeho-pestovani.aspx

http://leciverostliny.webnode.cz/products/cesnek-medvedi/

http://alternativni-medicina.blogspot.com/2010/03/prirodni-leceni-cesnek-medvedi-24.html

http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=13

http://www.nadeje-byliny.eu/Vyluhy-z-bylin/20-Cesnek-medvedi-sety.html

 

 

 

 

Vloženo 17.11.2011

 


24.09.13 00:05
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one