V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

DANGŠEN

PAZVONEK CHLOUPKATÝ 

(CODONOPSIS PILOSULA)

Čeleď:  Campanulaceae - zvonkovité

Výška rostliny:  od 2.0 m do 3.0 m, doba květu:  Duben, Květen, Červen, barva květu:  zelená, barva olistění: zelená, tvar květu:  jednoduchý, tvary listů:  vejčité, typy listů:  listnaté, Použitelné části:  kořen.
Použití:   popínavá rostlina, v lékařství

Náročnost:   slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné

Pazvonek dangšen je vytrvalá liána, 2 až 3metry dlouhá, s masitým, mrkvovitým kořenem, zbarvením i vůní nápadně připomínající slavnější ženšen. Stonek je tmavě fialový, s řídkými chloupky, které se později ztrácejí. Listy jsou oválně vejčité a zašpičatělé, zvonkovité květy světle zelené a vně fialově skvrnité. Semeník je složen ze tří plodolistů a dozrává v tobolku, pukající otvory pod horním okrajem mezi žebry. Tobolka obsahuje velké množství drobných a lesklých semen.

Původ:
Rostlina pochází z Číny, Japonska, Indie a jihovýchodní Asie. Její pěstování v našich klimatických podmínkách je možné.

Pěstování:
Semena je třeba vysévat nejpozději počátkem dubna do vytápěného skleníku, ale v květnu kolem „zmrzlých“ lze výsev provádět i venku. Sazenice přetrháváme, pikýrujeme a přesazujeme do sponu asi 150x250mm. Půda by měla být dostatečně propustná a zásobená živinami. Vyšší hmotnosti kořenů bylo dosaženo ve volné půdě než při pěstování ve foliovém krytu. V počátečním období po přesazení a na konci vegetace rostlinám výrazně škodí nadbytek vláhy. V prvním roce rostliny vytvářejí málo nadzemní hmoty a zpravidla ani nekvetou. Teprve v dalším roce je třeba připravit jim jednoduché opory, po kterých by se mohla rostlina pnout. Rostliny určené k produkci semen je třeba umístit do pěstitelského zařízení, např. do foliovníku, jinak by semena nedozrála. Kořeny je však možné sbírat už jednoleté, protože otázka jejich přezimování není ještě zcela vyřešena. Proto je vhodné kořeny určené k dalšímu pěstování raději hned po prvních mrazících vyrýpnout ze země a uskladnit ve sklepě v pískovém záhonu, podobně jako uschováváme v domácnostech kořenovou zeleninu. Při použití kořenů k léčivým účelům je nejprve zbavíme zeminy a dobře omyjeme. Kořeny potom sušíme nebo rozřežeme nerezovým nožem nadrobno a zalijeme 65% etanolem pro přípravu tinktury.

Sklizeň:
Drogou je kořen, sbíraný z jednoletých nebo starších rostlin.

Použití:
Droga obsahuje saponiny, slizy, pryskyřice, vitaminy, minerální látky, organické kyseliny, třísloviny a řadu látek dosud polně nedefinovaných.
Droga výrazně ovlivňuje astma a horečnaté stavy, zlepšuje libido i potenci u obou pohlaví, celkově stimuluje a posiluje, přitom ale prohlubuje spánek. Léčí záněty střev a ledvin, příznivě ovlivňuje diabetes II. Typu. Zvyšuje počet červených a snižuje počet bílých krvinek, čehož se využívá při léčbě některých druhů anemie a nádorových onemocnění a leukémie. Zvyšuje krevní tlak. Má také poměrně velký účinek protinádorový. Výrazně posiluje organismus při vyčerpání, chronické únavě, po chirurgických zákrocích či po porodu.
V tradičním čínském lékařství se využívá i naťová droga, a to ke zlepšení trávení, ke zvýšení odolnosti organismu, k povzbuzení krevního oběhu a k celkovému zvýšení vitality.
Nejvhodnější lékovou formou je tinktura. Dětem podáváme tolik kapek, kolik jim je let, dospělých tolik kapek, kolik váží kilogramů, v několika dílčích dávkách. Je možné podávat i nálev, připravovaný běžným způsobem.
Kořenovou drogu podáváme především formou tinktury, drogu naťovou pak formou nálevu. Při použití čajové formy dáváme přednost vmíchávání drogy do směsí.
Nejsou známy žádné vážnější vedlejší účinky ani kontraindikace. Relativní kontraindikací je velmi vysoký krevní tlak. V těhotenství a při kojení raději drogu nepodáváme.
Homeopatické prostředky vyráběné z této drogy, nejsou u nás obvyklé, ale právě pro relativně malou dostupnost jsou vhodné. Surovinou pro základní esenci je kořen, kopaný na konci vegetativního období, nejlépe v září. Užívá se téměř stejně jako v alopatii, speciální účinek má droga listová, která se dá také homeopaticky zpracovávat, a to především na zažívací orgány, zejména jícen a kardii. Za zvláštní účinek můžeme považovat zlepšení krevního oběhu v mozkové sféře
Velmi podobné, až shodné účinky má i droga z jiných druhů rodu Codonopis. Je to především pazvonek čínský (Codonopsis tangshen), který někteří čínští badatelé pokládají za odrůdu druhu Codonopsis pilosula a pří sběru často tyto dva druhy nerozlišují. Tento druh vytváří až třímetrovou liánu, s listy vejčitými až podlouhlými. Květy jsou matně zelené, s nafialovělými proužky a žilkami, uvnitř skvrnité. Dalšími, podobně působícími druhy jsou pazvonek žilkovaný (Codonopsis nervosa) a pazvonek kopinatý (Codonopsis laneolata).

25.03.08 23:46
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one