V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ

(Petasites hybridus L.)

Vědecká klasifikace:

Říše:                            rostliny (Plantae)

Podříše:                      vyšší rostliny (Cormobionta)

Oddělení:                    rostliny krytosemenné (Magnoliophyta )

Třída:                           vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)

Podtřída:                    (Asteridae)

Řád:                             hvězdnicotvaré (Asterales)

Čeleď:                          hvězdnicovité (Asteraceae)

Podčeleď:                   (Asteroideae)

Rod:                              Devětsil (Petasites)

 

Binomické jméno:     Petasites hybridus L.                                    

Devětsil lékařský (Petasites hybridus Linné, synonyma Tussilago hybrida, Tussilago petasites, Petasites officinalis).

Popis:

Devětsil lékařský je vytrvalá, až 50 cm vysoká rostlina se silným oddenkem, ze kterého již počátkem března vyhání tlusté, duté, masově červené, šedoplstnaté, šupinaté lodyhy, ukončené květy v hroznovitých úborech. Jazykové i trubkovité květy jsou špinavě purpurové až bledě růžové a hezky voní. Po odkvětu se stonky prodlužují a dosahují výšky až jednoho metru. Listy vyrůstají až po odkvětu, jsou dlouze řapíkaté s nápadně velkou, trojhranně srdčitou, mělce zubatou čepelí, která mnohdy dosahuje rozpětí až 50 cm. Jsou to jedny z největších listů u našich rostlin. Čepel je v mládí na rubu jemně plstnatá, později se tato plst ztrácí. Kvete od března do května.

Areál rozšíření:

Roste v téměř celé Evropě, dále roste v západní a severní Asii. V ČR hojně zejména ve vyšších polohách.

Stanoviště:

Rostlina dává přednost vápenci. Roste na vlhkých až silně podmáčených loukách, březích potoků, v říčních nivách, řidčeji i v příkopech a při okrajích cest, vždy však na vlhkých půdách, zejména v podhorských a horských oblastech.

Obsahové látky:

Oddenek obsahuje silici (asi 0,1%), hořčiny, sliz, třísloviny, petasin (asi 1%), isopetasol, inulin, fenol, cholin, sloučeniny síry, kyselinu angelikovou a minerální soli, v květech je navíc přítomna kyselina tanová a dextrin.

Použití:

Devětsil lékařský je léčivá rostlina. Sbírá se oddenek na jaře před rozvitím květů, suší se při 40 °C. Kdysi se devětsilu přisuzovala léčebná síla proti moru, a jak název napovídá, přikládal se mu velký význam. Dnes se občas využívá v lidovém léčitelství jako náhrada podbělu.

Droga působí protikřečově zejména při chorobách dýchacích cest (kašel, chrapot), ale i při křečích žaludku, močového ústrojí či žlučníku, výrazně utišuje kašel, osvědčila se při astmatu, dně, reguluje látkovou výměnu, působí protirevmaticky, močopudně a proti zácpě. Čerstvé, jemně naklepané listy se užívají jako obklady na odřeniny či při výronu kloubu, kořene se zejména v minulosti užívalo proti střevním parazitům (hlístům). Jako lék se připravuje buď čaj z listů, nebo se vaří ve víně s medem prášek ze sušených oddenků.

U nás roste ještě několik dalších druhů devětsilů. Nejranější z nich, devětsil bílý (Petasites albus (L.)), vykvétá ještě na sněhu. Pak ještě jsou u nás známé, devětsil zvrhlý (Petasites hybridus) a devětsil Kablíkové (Petasites kablikianus).

Devětsil v léčitelství:

Léčivá síla devětsilu je koncentrována především ve výběžkatém oddenku. Ten obsahuje silici (asi 0,1%), hořčiny, sliz, třísloviny, petasin (asi 1%), isopetasol, inulin, fenol, cholin, sloučeniny síry, kyselinu angelikovou a minerální soli, v květech je navíc přítomna kyselina tanová a dextrin.

Devětsilová doga působí protikřečově (spasmolyticky), což lze využít zvláště  při chorobách dýchacích cest (výrazně utišuje kašel, osvědčila se i při astmatu), a dále při křečích žaludku, močového ústrojí či žlučníku a při dně. Reguluje také látkovou výměnu, působí protirevmaticky, močopudně a proti zácpě. Zevně lze užívat na křečové žíly, hemoroidy a špatně se hojící rány.

Čerstvé, jemně naklepané listy lze aplikovat jako obklady na odřeniny a při výronech v kloubech nebo na obklady revmatických kloubů.

 Kořene se zejména v minulosti užívalo proti střevním parazitům (hlístům). Lze jej takto aplikovat i u dětí, protože devětsil nemá žádné vedlejší účinky.

Vnitřně se podává 3x denně ve formě macerátu nebo nálevu - jedna čajová lžička řezané kořenové drogy se dává na šálek vody. Užívat jej můžete i ve vínu nebo v medu či ovesnými vločkami např. při kašli, horečkách nebo při potížích s močením.: 1,5 gramů prášku z oddenku rozmíchejte v decilitru bílého  vína a popíjejte dvakrát denně. (Recept na víno devíti sil je známý již z šestnáctého století, a užitečný je doposud!).Droga však bohužel nepříjemně páchne, takže její užití může u citlivých osob vyvolat nevolnost (z tohoto důvodu se jen zřídka podává samostatně, ale spíše se přidává do směsí).

Lidově senná rýma, odborně celoroční i sezónní alergická rinitida, charakterizuje kýchání, rýmu, ucpaný nos, škrábání v krku, slzení a mnohdy i zánět spojivek. Způsobena je ukládáním alergenů, často pylů, na nosní sliznici a následnou hypersenzitivní alergickou reakcí typu I. K léčbě se často používají antihistaminika, která sice příznivě ovlivňují rýmu a kýchání, ale mohou způsobovat a ospalost a snižovat pozornost tam, kde je jí zapotřebí, například při řízení vozidel. Jako alternativa těchto léčiv byl zkoušen extrakt z devětsilu lékařského. Jeho účinky byly porovnávány s účinky antihistaminika cetirizin a bylo ověřeno, že devětsil není méně účinný. Devětsil je tedy  v léčbě "senné rýmy" stejně účinný jako cetirizin a měl by být zvažován jako alternativa, zejména v případech, kdy se chcete vyhnout sedativnímu účinku antihistaminik.

 

 

 

09.03.09 20:39
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one