V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

GRANÁTOVÉ JABLKO

Marhaník granátový

(Punica granatum L.)

Obrázek plodu ZDE a květu ZDE

Vědecká klasifikace:

Říše:                                     rostliny (Plantae)

Oddělení:                           krytosemenné (Magnoliophyta)

Třída:                                    nižší dvouděložné (Magnoliopsida)

Řád:                                      myrtotvaré (Myrtales)

Čeleď:                                  kyprejovitá (Lythraceae)

Rod:                                      Punica (Punica)

Druh:                                    (P. granatum)

Binomické jméno:          Punica granátum Carl Linnaeus

Popis

Granátové jablko (Punica granatum) je aromatické ovoce se sladkokyselou chutí, plod Granátovníku obecného (jiný název marhaník granátový). Granátovník je nízký strom nebo keř, který se dožívá poměrně vysokého stáří. Kvete výraznými jasně červenými květy, plody o průměru deseti centimetrů se sklízejí od září do listopadu. Plně vyzrálá granátová jablka lze při nízkých teplotách skladovat bez problémů až několik měsíců. Granátové jablko je až 12 cm v průměru velký plod se zakulaceným šestiúhelníkovým tvarem. Botanicky jde o velké bobule. Pod tlustou, tvrdou slupkou je šest až dvanáct pouzder, v nichž se ve sladkém červeném, bílém či růžovém rosolovitém míšku nachází semena. Celkový počet uvnitř silné a tuhé slupky v jednom plodu zpravidla přesahuje 600 semen, připomínajících vzhledem rybíz.

Léčivé vlastnosti granátového jablka

Léčivé účinky granátových jablek vycházejí z vysokého obsahu flavonoidů a dalších účinných látek. Granátová jablka obsahují cca 77 % vody, velké množství sodíku, draslíku, vápníku, železa a cukrů, z vitamínů jsou významně zastoupeny vitamín B a C, v menší míře pak i vitamín A. Studie z poslední doby ukazují, že granátová jablka dovedou několikanásobně zpomalit zhoubné procesy u nádorů prostaty. Polyfenoly obsažené v plodech mohou účinně pomáhat při nádorech prsu a lze je s úspěchem použít i při potížích v menopauze. Obsahují také vysoké množství kyseliny ellagové. Desítky odborných studií z poslední doby potvrzují další léčebné účinky šťávy z granátových jablek, především při léčbě nemocí krevního oběhu. Zlepšuje prokrvení a zmírňuje potíže u pacientů s anginou pectoris. Protizánětlivé účinky granátových jablek lze využít i ke zmírňování artritických potíží. Slupka granátového jablka a vnitřní přepážky mají vysoký obsah hořkých látek, např. kyseliny taninové, které mají obstipační (stavěcí) účinek, proto se někdy používá při léčbě průjmových onemocnění. Jedlé části granátových jablek působí projímavě.

Z granátového jablka se využívá především šťáva, ze které se dělá řada koktejlů a džusů, nejznámějším nápojem je orientální nealkoholický nápoj šerbet. Známý je také sirup grenadina, který se často používá v koktejlech.

Šťáva z granátového jablka by se měla stát součástí jídelníčku především u osob středního věku, u nichž nejčastěji dochází k prudkému nárůstu tukových zásob na břiše.

Látky obsažené v tomto džusu totiž pomáhají odbourávat břišní tuk, který tvoří často nevzhlednou pneumatiku v oblasti pasu.

Podle studie z University of Edinburgh už po měsíci každodenní konzumace šťávy z granátového jablka dojde k úbytku tukových zásob v pase. Osobám konzumujícím denně láhev šťávy se také sníží tlak, čímž dojde ke snížení rizika srdečního infarktu, mrtvice a selhání ledvin.

Dále se využívá ve studené kuchyni, kde se přidává do mnoha salátů, v teplé kuchyni se přidává především k drůbeži, grilovanému masu a rybám. V Asii se využívá i jako koření, k tomuto účelu se lépe hodí divoce rostoucí rostliny, především z úpatí Himálaje.

Původ a historie

Marhaník pochází původně z malého ostrova Sokotra u pobřeží Somálska, kde byl endemitem. Odtud jej lidé rozšířili přes Írán do celého Středomoří, kde je odedávna symbolem plodnosti.

Granátová jablka se pěstují v celém Středomoří, Indii, Argentině, USA a po celé Asii. Za nejkvalitnější jsou považovány plody z Íránu. Sklizeň probíhá v září až listopadu, výjimečně i dříve.

Na základě tvarové podobnosti s granátovým jablkem vznikl název pro tříštivou střelu „granát“, který existuje v mnoha jazycích. Slovní základ je i ve slově granit - žula. Podle semen marhaníku se jmenují i české granáty. Latinský název Punica granatum mohl vzniknout ze dvou věcí: 1) punica mohlo znamenat kartaginský původ, nebo 2) červenou barvu.

Granátové jablko je rovněž symbolem španělské Granady (viz stejný slovní základ).

Pěstování granátového jablka

Granátovému jablku vyhovuje subtropické klima kontinentálního typu s dlouhým, horkým létem a poměrně chladnou zimou. Vydrží, krátkodobý mráz -15 C.

 Nejlépe roste v úrodné půdě, lehčí, s neutrální až slabě alkalickou reakcí. Na dno květináče je dobré přidat drenáž. Miluje vydatnou zálivku a dostatek živin. Doma roste nejlépe ve studeném skleníku i v chladném bytě, v létě venku. Jako pokojové rostliny se často pěstuje odrůda Nana, která bohatě kvete a plodí, ale není jedlá. V zimě vyžaduje mírnou zálivku a hodně světla. Nebo se umístí do tmavé, chladné místnosti s teplotou okolo pěti stupňů Celsia, kde ji vůbec nezaléváme. Je to opadavá dřevina.

Při množení semenem máme většinou velký úspěch, výborně klíčí a rychle roste. Vyséváme do výsevního substrátu v I-III při teplotě 20°C.

Lze také využít řízkování. Z rostliny odstřihneme rok starou větvičku. Dáme do vody, kde rostlince brzo vyrazí kořínky. Nebo použijeme stimulátor a sázíme přímo do zeminy.

Granátovníky se velmi dobře tvarují a jsou proto ideální k pěstování jako bonsai.

Zahrádkáři snad všude na světě rádi experimentují. Doporučení pro pěstitele na závěr: Granátová jablka se hlavně rozmnožují řízkováním, ale  jde to hravě i semeny. Doporučuje se  výsev do nádob, abychom na zimu mohli kořenáče s rostlinami přenášet. Granátovník nesnáší vápno a hlavně vyžaduje teplé a slunečné umístění. Výborně se mu daří v teplých sklenících, zakrslé formy lze s úspěchem pěstovat na jižním okně. Pozor na sluneční úpal.

Pár návodů užití granátového jablka

Abychom snadněji  z plodů získali vynikající šťávu, necháme ovoce mírně nahřát a tlakem na podložku je "poválíme", tak jak to dělaly naše babičky s citrony. Poté nařízneme jablko u kalichu. Tímto otvorem přímo do sklenice vymačkáme šťávu.

Nejjednodušší podávání dětem

Granátové jablko rozřízneme na polovinu a pak na čtvrtinu. Vybereme dužnaté červené míšky do misky a podáváme je se lžičkou přímo dětem. Chutnají jako příjemně nakyslé rybízové zrnka.

Šťavnatá zrníčka na párátku pro děti

Můžeme plod oloupat, příčně rozkrojit a pojídat robínové granulky i se semeny – napíchnuté na párátko. Děti se zabaví na velkou část odpoledne.

Kuře v omáčce z granátových jablek

Na jeho přípravu budeme potřebovat 1 kuře (asi 1400g), 4 lžíce oleje, mletý pepř, 2 lžíce másla, 1 velkou cibuli, 1 šálek vody na zalití, šálek nahrubo nasekaných jader vlašských ořechů, šťávu ze 2 pomerančů, šťávu ze 4-5 granátových jablek, sůl, mletou skořice, 1 lžíci krupicového cukru, 2 lžíce mouky, 1/2 lžičky kurkumy. V kastrolu pak rozehřejeme olej, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a osmahneme ji do světležluta. Přidáme ořechová jádra a za stálého míchání je krátce osmahneme. Potom zalijeme vodou, přidáme pomerančovou šťávu, granátovou šťávu, osolíme, přidáme skořici, kurkumu, cukr a chvíli povaříme. Opláchnuté kuře rozdělíme na porce, osušíme a obalíme v mouce. Na pánvi rozehřejeme máslo a kuře na něm po všech stranách opečeme. Potom je vložíme do připravené omáčky a dusíme doměkka. Je-li třeba, omáčku doplníme trochou horké vody. Pokrm podáváme s rýží a zaléváme pikantní omáčkou.


Sektové poháry se šťávou z granátových jablek

Budeme potřebovat 4 granátová jablka, 2-3 lžíce cukru, 1 láhev sektu. Po překrojení granátových jablek z nich vyjmeme želé, prolisujeme je a smícháme s cukrem. Rozdělíme je do sektových pohárů a doplníme vychlazeným sektem. Ihned podáváme.

 

 

Pro tento článek použity i tyto zdroje:

http://jaruna7.bloguje.cz/570536-granatove-jablko-marhanik-granatovy-recepty.php

http://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/granatove-jablko/pestovani-granatoveho-jablka.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Gran%C3%A1tov%C3%A9_jablko#searchInput

 

 

02.12.08 21:11
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one