V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".


JEČMEN SETÝ

(HORDEUM VULGARE)

JEČMEN DVOUŘADÝ

(HORDEUM DISTICHON L.)

čeleď: lipnicovitých  (Posceae)

Ječmen (Hordeum L., 1753) je rod čeledi lipnicovitých. Zahrnuje 25 druhů planého ječmene a jeden druh kulturní: ječmen setý (Hordeum vulgare), který patří k hospodářsky nejvýznamnějším rostlinám.

Kulturní ječmen je jednoletá jarní nebo ozimá obilnina; některé plané druhy jsou víceleté.

Ječmen dvouřadý je jednoletá kultivovaná obilovina se stébly asi metr vysokými, se dvěma řadami fertilních klásků a ve zralosti se dvěma řadami obilek. Vřeteno je pevné, nelámavé, na hranách chlupaté, plucha středního klásku má v trojici až 15 cm, pluchy postranních klásků jsou uťaté, obilky zpravidla okoralé.

Historie

Ječmen patří mezi nejstarší zemědělské plodiny. Vyskytuje se již v čínské a indické mytologii, archeologicky je doložen již v prehistorických dobách v Evropě, Asii a Africe. Na naše území přinesly ječmen stěhovavé národy z jihozápadní Asie asi před pěti tisíci lety.

Využití

V dnešní době se většina vypěstovaného ječmene, zejména ozimý ječmen, používá ke krmným účelům. Nejkvalitnější část produkce (v Česku asi 30 % jarních ječmenů) slouží k výrobě sladu. V antice byla ječná kaše běžným jídlem, dodnes se konzumuje na Blízkém Východě. V Evropě ječmen z přímé konzumace vytěsnila hlavně pšenice. Běžné jsou však ječné kroupy a krupky, sloužící jako přísada do polévek a dušených jídel. Konzumaci komplikují pluchy. Na nutriční hodnotě ječmene se podílejí zejména sacharidy (asi 80%) a cukry (asi 10 %). V ječmeni jsou přítomny i vitamíny skupiny B a E. Z ječmene se připravuje náhražka kávy - melta.

Výskyt

Ječmen je ve srovnání podle osevní plochy čtvrtou nejrozšířenější zemědělskou plodinou na světě, v Česku zaujímá po pšenici druhé místo mezi obilovinami. Severní hranice pěstování ječmene sahá až za polární kruh (Norsko, Sibiř). V Tibetu a v Andách je ječmen pěstován v nadmořských výškách přesahujících 4000 metrů. V Česku se nejkvalitnější druhy ječmene pěstují na Hané, zejména na Vyškovsku a v okolí Mělníka.

Agrotechnika

Ozimý ječmen není tak náročný jako jarní ječmen. Vhodná předplodina jsou luskoviny, snese i pšenici. Je třeba vhodně načasovat setbu. Naopak, jarní ječmen je citlivější. Kvalitní sladovnický ječmen je možno v Česku vypěstovat jen v několika oblastech. Nejvhodnější předplodiny jsou okopaniny (častá je cukrovka).

 

Účinky mladého ječmene

 • léčí nemoci kůže
 • zpomaluje buněčné stárnutí
 • pomáhá při nadváze
 • je účinný proti zácpě
 • je prospěšný u chudokrevnosti (anémii)
 • zlepšuje výrazně krevní obraz
 • potlačuje růst rakovinných buněk
 • pomáhá při normalizaci hladiny cukrů v krvi
 • je vhodný také pro přecitlivělé s Crohnovou chorobou
 • pomáhá při pohybových potížích
 • je prospěšný při kardiovaskulárních onemocněních
 • léčí a pomáhá při dýchacích potížích (astmatu)
 • reguluje hladiny cholesterolu, LDL cholesterolu
 • zlepšuje spánek, myšlení a paměť
 • pomáhá při doplňování živin při půstu

A dále ...

 • má 11x více vápníku než-li kravské mléko (prevence osteoporózy)
 • léčí a pomáhá při dýchacích potížích (astmatu)
 • reguluje hladinu cholesterolu

 

Vlastnosti a složení mladého ječmene

 

Mladý ječmen obsahuje ve srovnání s pšenicí 25x více draslíku, 37x více vápníku, více než dvojnásobek hořčíku, 5x více železa, ale o polovinu méně fosforu-prvku, který přebývá ve většině poživatin. Obsahuje také významné množství manganu a zinku. Mladý ječmen obnovuje acido-alkalickou rovnováhu! Je 2x účinnější než špenát, nejucelenější zásadotvorná strava. Mladý ječmen obsahuje vitamíny, které aktivují enzymy pomáhající při prevenci nemocí a patologických stavů.

 

Mladý ječmen má vysoký obsah betakarotenu, vitamínu C, E a vitamínů řady B: B1,B2,B3,B6, biotinu, kyseliny listové, kyseliny pantotenové a cholinu, příbuzného vitamínu B. Nedostatkem vitamínů trpíme z důvodu převahy zpracovaných potravin a skutečnosti, že některé naše potraviny ztratí živiny dříve, než se dostanou na stůl. Obsah vitamínu C v čerstvě nastrouhané ředkvičce klesne na vzduchu o polovinu již za pět minut. Množství vitamínů B1 a B2 v potravinách dramaticky klesne při vaření.

 

Avšak vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené! Bez enzymů dojde k narušení všech životních funkcí - trávení, dýchání, pohybu atd. Vědci identifikovali v lidském těle přes 3000 enzymů.

 

V roce 1979 zaznělo na generálním zasedání japonských farmaceutických společností, že extrakt zeleného ječmene obsahuje více než 20 enzymů a studie odhalují další! 45% hmotnosti Mladého ječmene tvoří bílkoviny (u bílé mouky je to pouze 10%). Ty mají nízkou molekulovou hmotnost a lidské tělo je snadno využívá. Mladý ječmen podporuje zdravý růst. Zelené bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Rostlinná míza je bohatá na přírodní zázrak - chlorofyl. Ten se v léčitelství používá na osvěžení krve a v lékařství je kromě protizánětlivých a desinfekčních účinků ceněn pro deodorační vlastnosti. Používá se k osvěžení dechu a ke kloktání.

 

V zeleném extraktu jsou i superoxiddismutáza (SOD), likvidátor volných radikálů, cytochromoxidáza, enzym urychlující oxidaci a redukci, peroxidáza rozkládající peroxid vodíku na kyslík a vodu pro snadné vyloučení z těla, oxidáza nutná ke zpracování mastných kyselin, transhydrogenáza důležitá pro srdeční tkáň atd. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou. Většina komerčně dostupných ezymatických přípravků (i těch v systémové enzymoterapii) se získává z krve, orgánů a tkání živočichů. Mnozí odborníci tyto zdroje zpochybňují a doporučují ryze rostlinnou enzymoterapii.

 

 

 

Nutriční analýza

 

 

Chlorofyl

300 mg/100 g

Bílkoviny

280 mg/g

Cukry

500 mg/ g

vitamíny

Betakaroten

1370 IU/g

Vitamín A

< 50 IU/100 g

Vitamín B1

0,43 mg/100 g

Vitamín B2

2,41mg/100 g

Niacín

3,63 mg/100 g

Vitamín B5

5,1 mg/100 g

Vitamín B6

17,8 mg/100 g

Biotín

0,8 mg/100 g

Vitamín C

457 mg/100 g

Vitamín E

22,5 IU/100 g

Vitamín K

0,776 mg/100 g

Kyselina listová

1,5 mg/100 g

aminokyseliny

Alanín

16,9 mg/g

Methionín

3,6 mg/g

Arginín

13,4 mg/g

Fenylalanín

13,0 mg/g

Prolín

14,8 mg/g

Serín

11,4 mg/g

Glycín

12,4 mg/g

Treonín

11,5 mg/g

Histidín

5,22 mg/g

Tyrosín

8,29 mg/g

Izoleucín

18,2 mg/g

Valín

13,0 mg/g

Leucín

18,2 mg/g

Lyzín

14,6 mg/g

Kyselina aspartamová

19,7 mg/g

Kyselina glutamová

26,1 mg/g

minerály

Vápník

6,79 mg/g

Draslík

40,5 mg/g

Hořčík

0,03 mg/g

Železo

0,37 mg/g

Křemík

0,04 mg/g

Sodík

6,41 mg/g

Fosfor

3,94 mg/g

Bór

58,0 mcg/g

Mangan

0,14 mg/g

Měď

0,09 mg/g

Stříbro

0,50 mcg/g

Chróm

1,09 mcg/g

 

 

 

 

 

 

Jak mladý ječmen užívat

 

Doporučujeme dva až třikrát denně čajovou lžičku extraktu. Dětem stačí dávka poloviční. Starší lidé ať naopak dávkování zvýší. Lidé nemocní nebo trpící překyselením mohou dávku znásobit. Rozmíchejte prášek ve sklenici vody na požadovanou koncentraci. Na nápoj si postupně zvykejte. Brzy si na travní chuť zvyknete a oblíbíte si ji pro její osvěžující schopnosti.

 

Vždy myslete na to, že pijete rostlinnou mízu oplývající životem. Pitím roztoku se určité složky Mladého ječmene vstřebávají již v ústech. Pokud pijete Mladý ječmen ráno na lačný žaludek, extrakt oživí mysl a rozproudí krev stejně jako káva. Současně tělu dodá výživné látky na celý den namísto kyselin a kofeinu.

 

Rovněž zahání odpolední ospalost. Sklenice vypitá před spaním sníží kyselost krve a zkvalitní spánek. Pokud Mladý ječmen užíváte k léčbě - vytrvejte. Působení se u každého projeví za různou dobu. Zřídkakdy však změna nenastane ani po třech měsících trvalého užívání.


Upozornění mladý ječmen

 

    * Mladý ječmen v prášku je při vysokých teplotách nestabilní. Rozpuštěním ve vodě teplejší než 48°C se důležité látky zničí. Používejte studenou či vlažnou vodu a pijte po malých doušcích.

    * Pokud Mladý ječmen začnou užívat lidé s ekzémy nebo akné, mohou se dočasně zhoršit příznaky. Tento jev zvaný mengen se projevuje i při používání čínských bylin. Tento (ač nepříjemný) jev signalizuje počátek řešení problémů.

    * Pro přípravu nápoje nepoužívejte kovový šejkr (kvůli oxidaci!), ale výhradně plastový (máme v nabídce).

    * Nemíchejte si nápoj z perlivé vody ani z minerálky (pokud ovšem nechcete tímto způsobem ozdobit nazeleno své stěny v kuchyni).

 

    Mladý ječmen můžete koupit např. ZDE

 

 

Jak se mladý ječmen pěstuje

 

Ječmen se pěstuje v USA ve státě Utah vysoko v nadmořské výšce 1500 m v místech dnes již vyschlých sladkovodních jezer. Půda je zde bohatá na minerály, proto mají rostlinky ječmene velký obsah živin. Listy ječmene se sklízejí v době, kdy mají nejvyšší výživnou hodnotu - to je, když dorostou asi do výšky 20 cm.

 

Jak se mladý ječmen vyrábí

Výrobní proces Mladého ječmene a testy kvality

Listy jsou sklizeny, opláchnuty, vylisovány a získaný extrakt se necelé 2 minuty se ve vakuových sušičkách rychle vysuší pouze při teplotě 31 ° C. Tím vznikne 100% čistý a nepasterizovaný prášek pro přípravu živé šťávy jemné chuti. Zpracovatelský proces Davida Sandovala umožňuje získat „živou“ zelenou šťávu. Skutečnou rostlinnou mízu. Účinné složky nejsou poškozeny a je to dosud nejšetrnější způsob zpracování. Od okamžiku sklizně přes vylisování, vysušení do vakuového zabalení suroviny neuplyne víc jak dvě hodiny! Prášek je sám o sobě světle zelený, ale po rozpuštění ve vodě získá sytě zelenou barvu. Světlá zeleň prášku je dána lomem světelných paprsků dopadajících na jemné částečky prášku. Prášek udržujte v naprostém suchu, při pokojové teplotě a v temnu. Jeho záruční doba je dva roky.

Horký test

 Mladý ječmen je enzymaticky živý produkt, o čemž se můžete sami přesvědčit. Test na „živost“ prášku je možné dělat v domácím prostředí.

První test se nazývá „horký“. Zalijte prášek horkou vodou a pozorujte reakci. „Živá“, dosud tepelně nezpracovaná bílkovina se shlukne a vytvoří na hladině vysrážený povlak, který se dál nerozpouští. To je důkaz „živosti“, neboť tak se chová bílkovina, která neprošla tepelně znehodnocujícím procesem.

Studený test

Mladý ječmen je silný koncentrát. Není to pouze nadrcené suché seno. Je to vysušená vylisovaná šťáva, kde každá lžička prášku odpovídá nutriční hodnotě množství trávy, ze které byla zelená míza lisována. Zelená šťáva je jakousi „rostlinnou mízou“. Když se prášek smíchá s vodou, stane se z něj opět plnohodnotná zelená šťáva s vysokou enzymatickou i chlorofylovou stabilitou. Druhý test se nazývá „studený“ podle k němu použité vody. Rozšejkrujte prášek ve studené vodě a nechtě hodinu- dvě odstát. Ani po této době nápoj „nesedne“. Na dně se netvoří sedlina a nápoj zachová sytě zelenou barvu. Je to důkaz stálosti, čerstvosti, čistoty a koncentrace produktu.

 

 

Mladý ječmen a jeho přínos pro aktivní sportovce mladý ječmen sport

 

    * je komplexním zdrojem vitamínů, minerálů a stopových prvků ve vyváženém poměru a v dokonale a v lehce vstřebatelné formě

    * podporuje pitný režim sportovce

    * velmi účinné antioxodanty (především pak superoxydismutasa a glykosylisovitexin) chrání svalové a vazivové buňky před poškozováním volnými kyslíkovými radikály, které vznikají při každé sportovní zátěží

    * obsah aminokyselin je zárukou podpory tvorby svalové tkáně

    * obsažené enzymy příznivě ovlivňují metabolické pochody, působí proti zánětům, otokům, podporují a až o polovinu zkracují rekonvalescenci po úrazech (nejen pohybového systému) a po operacích

    * zásadité pH odstraňuje překyselení organismu a podporuje odbourávání kyseliny mléčné, prodlužuje aerobní svalovou činnost

    * chlorofyl působí deodorančně a detoxikačně, potlačuje tedy zápach potu, odstraňuje z organismu jedovaté látky - molekula chlorofylu až na centrální atom (hořčík) je totožná s molekulou hemoglobinu (železo - centrální buňka) a pouhou záměnou těchto prvků se rychle obnovuje červená krevní řada

    * je zdrojem bohaté a čisté energie jak pro vytrvalostní, tak i pro nevytrvalostní a silové sporty - vysoký obsah betakarotenu chrání před negativním účinkem nadměrného působení slunečního UV záření, včetně potlačení kožní alergie na slunce

    * podporuje střevní peristaltiku, působí proti zácpě

    * výrazně zvyšuje vlastní obranyschopnost, brání vzniku infekčních onemocnění

    * působí jako adaptogen, upravuje a harmonizuje činnost organismu a jeho jednotlivých systémů a orgánů

    * výrazně zkracuje rekonvalescenci a regeneraci sil po náročných zátěžích a výkonech

    * neobsahuje žádné konzervační látky, pojidla, či jiné sloučeniny

    * neobsahuje žádné zakázané či sledované látky z hlediska případné antidopingové kontroly

    * je zdrojem vitality, síly, vytrvalosti, dobré nálady a pevného zdraví

 

 

 

Mladý ječmen proti rakovině

 

Každá zdravá buňka našeho organismu touží po životě a po službě vyššímu celku. Pro porozumění formulaci “vyššímu celku“ dodejme, že každá buňka je součásti nějaké tkáně, která je součásti nějakého orgánu, který zase slouží vyššímu celku, tj. organismu samotnému.

 

A smysl života organismu je opět služebný. Pochopitelně že sloužíme i sami sobě, máme zakódovaný pud sebezáchovy, ale smysl života je služebný. I my máme (stejně jako každá jednotlivá buňka organismu) sloužit vyššímu celku - např. své rodině. Člověk vytržený z kontextu rodiny, společnosti, lidstva jako takového, člověk žijící pouze sám pro sebe ztrácí smysl života stejně, jako jej ztrácí každá jednotlivá buňka. Prostě - každá naše buňka, stejně jako člověk sám, má dvě základní informace.

 

Mladý ječmen Tou první je pud sebezáchovy (touha po vlastním radostném životě) a tou druhou je potřeba sloužit (tj. někam patřit a mít své poslání). Kdokoliv má potlačenou druhou, sociálně nutnou informaci - stává se parazitem společnosti. V praxi to znamená, že člověk upřednostní své sobecké zájmy na úkor druhých, začíná krást, podvádět .... a stává se asociálním živlem. Společnost se proti němu brání, izoluje jej. Stejně tak je tomu např. ve včelím úle, kdy včely dělnice rozpoznají trubce příživníka a vyloučí jej ze společenství a opět stejně tomu je i na buněčné úrovni. Jestliže dojde v jakékoliv buňce k potlačení služebné informace, jestliže ztratí schopnost rozpoznávat své místo v organismu a začne upřednostňovat své sobecké zájmy na úkor celku - zvrhává se a stává se buňkou rakovinnou. Jak na takový zhoubný informační posun sobecké buňky “kukačky“ reaguje organismus? Stejně jako společnost na asociálního jedince. Snaží se jí zneškodnit. A že je k tomu náš organismus geniálně vyzbrojen. Jedny bíle krvinky nepřítele rozpoznají, jiné jej označí (vyloženě “ocejchují“), obří bíle krvinky takto označené pohltí a zneškodní. Imunitní systém se mobilizuje stejně jako lidská společnost reagující na zločin. Nejprve se hledá viník, poté je usvědčen a vyloučen ze společnosti.

 

Další podobnost je v tom, že obrana funguje pouze ve společnosti, která má dost zdravého rozumu na to, aby asociální jevy rozpoznala, a dost silný obranný aparát na to, aby účinně zasáhla. Na buněčné úrovni je to stejné. Zdravě fungující buňky musí výt schopny buňky sobecké (“kukaččí“) rozpoznat a zničit.

V protirakovinné prevenci je proto nutné dbát na dvě věci

    * vytvářet takové podmínky, aby se “líhlo co nejméně kukaček“, aby vznikalo rakovinných buněk co nejméně. I lidská společnost se brání vzniku asociálních živlů péčí o jedince. Pokud společnost lidem nedá práci, seberealizaci, výchovu, sociální jistoty a vize, pokud lidi nechrání před malomyslností a prázdnotou života, “lihnou“ se nejen podivní jedinci (to je přirozené), ale i tvoří se asociální komunity s destruktivním životním programem. Proto je třeba sociální i zdravotní prevence (na jakékoliv, tj. I na buněčné úrovni).

    * Neustále posilovat obranný aparát. Žádná společnost, ani organismus se neubrání zvrhnutí jednotlivců. Proto musí existovat inteligentní a výkonný obranný aparát. Proto máme policii, soudy, armádu, proto máme imunitní systém. Vždy existují náročná životní období, kdy jak společnost, tak i imunitní systém řeší výjimečné náročné situace. Práce v těchto složitých obdobích se musí obrané mechanismy osvědčit a čelit sobectví jednotlivců i “zvrhlých“ skupin.

 

Jakou roli v tomto procesu ochrany organismu hrají zelené nápoje z mladého ječmene?

 

    * vytváří podmínky pro optimální fungování organismu - brání “líhnutí“ kukaček

    * Svým antioxidačním působením chrání buněčné membrány. Silné poškození buněčných stěn oxidačním stresem vede k ohrožení genetického materiálu uloženého v jádru buňky. Ohrožení genetické, tj.informační výbavy může vést k nejhoršímu. Nejstrašlivější dopady páchají právě informační šumy a zkreslení (to platí i pro makro i pro mikrosvět, to platí pro každou formu i pro každou i pro každou úroveň života, včetně buněčného).

    * Celkově pozitivní působení zelených nápojů vytváří v organismu podmínky k lepšímu životu, který nedává důvody ke vzniku sobectví, ke zvrhnutí buněk. Pití zelených nápojů je buněčnou prevencí vzniku nekontrolovatelných “sobeckých“ procesů na buněčné úrovni.

    * Zelené nápoje posilují obranný aparát. Dostupné studie dokazují aktivizaci imunitního systému při dlouhodobém užívání zelených potravin. Díky zeleným nápojům nejenže vzniká méně “asociálních živlů“, ale posiluje se i obranný aparát. Zelené nápoje vytváří lepší “bojové“ podmínky. Mnohokrát bojuje imunitní systém s nepřátelskými organismy v nerovných podmínkách. Ty se dají přirovnat k přemístění žíznivé, unavené armády bojující v horku do kopce, proti početnějšímu nepříteli. Zelené potraviny tyto podmínky mění ku prospěchu imunitního systému. Nasycením organismu vitálními látkami podpoří tvorbu obranných látek, působením změní postavení vojsk směrem z kopce a pitným režimem napojí žíznící vojsko. Díky těmto a dalším mechanismům pomáhají zelené potraviny tělu, aby si pomohlo samo.

 

Mladý ječmen Barbara Simonsonová, autorka publikace o mladém ječmeni, popisuje první setkání se zelenou šťávou takto: Na jednou semináři jsem šla připravit bylinkový čaj. Potkala jsem Davida, dobře vypadajícího Izraelce. Viděla jsem, jak připravuje sytě zelenou šťávu. “copak to děláš?“ podivila jsem se, “ach“ řekl rozpačitě, “připravuji si výtažek z mladého ječmene“, “a proč?“. Na to David vyprávěl, jak prodělal rakovinu žaludku a od doby, co pije “zelený ječmen“, nemá potíže. Jeho zkušenost ji zasáhla a po studiu faktů vstoupila na “zelenou cestu“ také. I u mladého ječmene platí to, co o všech zelených potravinách - pomáhá v protirakovinné prevenci i v podpůrné léčbě. U skupiny myší s rakovinou užívající extrakt z ječmene došlo k překvapivému pozitivnímu vývoji. Cílem úsilí bylo zjistit, která složka výtažku má protirakovinné účinky. Tak došlo k objevu, že rakovinné buňky účinně potlačuje ve vodě rozpustná bílkovina obsahující enzym SOD (superoxiddismutáza). Úžasné působení SOD bylo potvrzeno i v USA, kde byl enzym klinicky aplikován pacientům s rakovinou za účelem prevence vedlejších účinků radioterapie. V roce 1976 Takashi Sugimura objevil, že spálené zbytky ryb obsahují silné karcinogeny Try-P1 a Try-P2. ty se vyznačují až 2O krát vyšší karcinogenitou než benzpyren obsažený v tabáku. Stejné mutagenní substance vznikají spálením různých aminokyselin (při každém pečení masa)- látky jako Try-P1 a Try-P2 vyvolávají změny v genech lidské DNA a podněcují růst rakovinných buněk.

 

V extraktu zeleného ječmene je enzym, který tyto karcinogeny zneškodňuje.

 

V roce 1979 se tuto látku podařilo izolovat. Způsobilo to velkou senzaci. Mezi mutageny se látky Try-P1 a Try-P2 vyznačují nejvyšším stupněm nebezpečnosti, a přesto je zelený extrakt zneškodňuje.

 

Kontraindikace

 1. probíhající aktinoterapie (radioterapie, ozařování)
 2. stavy po operacích žaludku, tenkého, tlustého a slepého střeva (do týdne po operaci)
 3. alergie na Mladý ječmen projevující se jako neúměrná očistná reakce, kdy se ani po snížení dávky a prodloužení intervalu podávání Mladého ječmene stav reakce nezlepšuje
 4. těžké, chronické průjmy nebo zvracení
 5. autoimunitní onemocnění nepřiměřeně reagující na podávání Mladého ječmene
 6. akutní záněty hlubokého žilního systému
 7. akutní plicní embolizace
 8. stavy po transplantacích orgánů a tkání na zásadní imunosupresivní léčbě

 

 

Rozdíl mezi juicovým travním nápojem z mladého ječmene a travním nápojem s vlákninou

 

Na trhu s green foods jsou dva hlavní druhy travních nápojů. První je nápoj, který vznikne vylisováním travin, odstraněním vlákniny a následným mžikovým sušením ve sprejové sušičce. Takový nápoj sice do kategorie zelených potravin řadíme, ale ve skutečnosti komplexní potravinou není, protože v něm chybí vláknina. Druhý druh nápojů vznikne sušením travin a jejich následným nadrcením. Tento nápoj kompletní zelenou potravinou sice je, ale na straně druhé - není potravinou kvalitní. Oba produkty si se všemi svými klady i handicapy již našly statisíce uživatelů a mají na trhu se zelenými potravinami pevné místo. Jaké je ale jejich porovnání a jaké jsou jejich silné a slabé stránky?

Zákazník zaplatí za nápoje z vylisovaných travin asi o polovinu vyšší cenu, než za nápoje s vlákninou. Čím to je? Je to dáno jeho vyšší užitnou hodnotou, dražšími zpracovatelskými technologiemi a větším množstvím použité travní masy. Rovněž tomu přispívá větší náročnost na uchování čerstvosti produktu díky jeho vyšší citlivosti na vnější vlivy. Pro jeho čerstvost je třeba použít náročnější a dražší technologie balení a důsledně dodržovat standardy šetrného skladování. Tento problém je tak velký, že mnozí výrobci řeší citlivost juicového produktu tím, že do něj přimíchávají diskutabilní stabilizátory, které prášek chrání před oxidací a tím před degradací. Nejčastěji se jako stabilizátor používají dextrinové látky - např. Maltodextrin, či beta-cyklodextrin. Na tyto látky se nemusíme dívat příliš přísně - nejsou nijak škodlivé, ale přece jen je to ze strany výrobců ústupek od filozofie naprosté přírodnosti. Je to ústupek vynucený často hrubým zacházením klasického velkoobchodního systému, který není schopen citlivé, ryze přírodní produkty šetrně uskladnit a rychle prodat. Nejznámější kapacita v oblasti zelených pitných režimů - Dr. Yoshihide Hagiwara - nejprve vyvinul a prodával naprosto čistý prášek z vylisovaných travin. Díky častým reklamacím přírodního superextraktu ale z této varianty pragmaticky ustoupil a do nejprodávanějšího zeleného nápoje na světě - Green Magmy - přidal maltodextrin. Ten se chová jako stabilizátor a zároveň jako nosič nutričních látek, které jsou díky němu rychleji a účinněji vstřebány. Faktem ovšem je, že maltodextrin, byť je složitým - přesto je cukrem, kterého je v dnešním jídelníčku přebytek. Kromě toho - nic takového nemá ve filozoficky čistém produktu co dělat...

Výrobci, kteří u prášku z lisovaných travin ke stabilizaci produktu nepřistoupí - jsou ryze přírodním produktem nuceni zacházet v rukavičkách. Musí jej hlídat před vlhkostí, světlem i oxidací. Musí přísně kontrolovat přepravní a skladovací podmínky a především musí hledat rychlejší cesty k zákazníkovi. Většinou to řeší alternativními prodejními kanály - například síťovým marketingem, díky kterému dopraví k zákazníkovi čerstvou surovinu.

 Velkým plusem nápojů z lisovaných travin je jejich téměř stoprocentní stravitelnost. Zákazník si s tímto nápojem nekupuje diskutabilně vstřebatelný produkt, ze kterého stráví jen část jeho nutriční hodnoty. Kupuje si živý travní nektar, který si uchovává maximum oxidací a teplem nedotčených látek, jimž ve vstřebání nebrání pro lidský organismus nestravitelná travní vláknina. Nejsme přežvýkavci a tudíž nevlastníme čtyři žaludky, kterých je pro dokonalé zpracování travin třeba. K tomu, aby trávy strávila, má kráva žaludky čtyři - knihu, bachor, čepec a slez. Kráva trávu utrhne, prosliní, polkne do bachoru, ze kterého se posune do knihy a čepce. V těchto třech žaludcích se tráva natráví pomocí mnoha kilogramů anaerobních celulotických bakterií. Z čepce je vyvržena zpět do jejich úst, kde se přežvýká (rozetře a prosliní) a polkne do čtvrtého žaludku (slez), který již funguje na stejném principu jako ten náš. Zatím žádný výrobní proces (kromě lisování) nedokázal tento geniální, chemicky bilologický způsob zpracování nahradit. V podstatě všichni lidé pijící travní nápoj s vlákninou , tekutinu polknou naprosto bez proslinění a pak čekají, co s tím nižší trávicí orgány provedou... Byť je vláknina nadrcena na vyloženě mikroskopické částečky, přesto je obsah částeček v podstatě nestravitelný. Podívejme se pro jasnější ilustraci nesmyslnosti konzumace travní vlákniny na slony. Ti dokáží trávu dokonale strávit až napodruhé... Slůňata trávu plnohodnotně využijí až poté, co ji snědí ve formě rodičovského trusu. Teprve „takto“ natrávená tráva (obohacená o patřičné bakterie) má pro jejich organismus ten správný přínos. Díky pojídání čerstvé trávy jsou sloni doslova chodícími plynárnami. Proces rozkladu travní vlákniny v nich denně produkuje hektolitry plynů a podobně (nespolečensky) se travní vláknina chová i v nás. Konzumací komplexních travin si vytváříme neekonomicky drahou a „nutričně bohatou“ stolici. Kdo tomu nevěří, ať si nechá udělat primitivní test. Stačí vypít travní nápoj s vlákninou a dát si udělat analýzu stolice. Bude v ní detekována nejen travní vláknina, ale i v ní „uvězněné“ nutriční látky - například aminokyseliny...

Největší předností lisovaných nápojů bez travní vlákniny je jejich bezpečnost. Celý „zelený svět“ vychází z poznání a filozofie několika průkopníků. Snad nejčastěji citovanou „lidovou“ autoritou je Ann Wigmoreová. Díky ní vznikla Síť ozdravných institutů, ve kterých se lidé léčí skromným životním stylem, do kterého patří denní konzumace zelených nápojů. Například v San Diegu, v institutu OHI používají zelené nápoje k vnitřní i vnější léčbě již desítky let. V OHI, stejně jako v ostatních institutech, vypili jejich absolventi již stovky hektolitrů zelených nápojů. Výhradně používají jen šťávy lisované. Nikdy nepoužívají šejkry, nebo mixy! Mladé travní lístečky zásadně lisují - v žádném případy je nemixují. Proč? Má to empirický a historický důvod. V počátečním období totiž k několika takovým pokusům došlo. Šťáva z rozmixovaných lístečků, ale přinesla nepříjemná zdravotní rizika. Například u pacienta s Crohnovou chorobou podráždila střevo natolik, že došlo k hospitalizaci. Přestože je mixování napěstovaných travin levné, rychlé a díky své jednoduchosti uživatelsky přístupné - je to nerozumné. Instituty zavrhly mixování i přesto, že se v domácím prostředí pěstují jen „miminkovské“ lístečky o vzrůstu okolo 10 cm, s dosud jemnou a dužnatou vlákninou. Oč přísnější metr by měl být použit v případě průmyslové sklizně travin u kterých se již jedná o vlákninu daleko hrubší! Z polí se traviny sklízí při vzrůstu 20 až 30 cm. Tyto listy jsou sice ještě dostatečně dužnaté, ale jejich vláknina již tak „přátelská“ není. Není již přátelská ani k její konzumaci uzpůsobeným přežvýkavcům (i ti dají přednost menším lístkům), natož k lidem. Nejen vědecká, ale i cestopisná a dobrodružná literatura zná příklady utrpení lidí, kteří v kritických situacích konzumovali celé traviny a kořínky. Díky nestravitelné vláknině trpěli křečemi a nadýmáním. To je důvod, proč se travní nápoje s vlákninou smí používat jen v dávkování přísně uměřeném. Pokud by komplexní traviny měly fungovat jako „potraviny“ (i v jejím kvantitativním množství) - ohrožovaly by zdraví svých konzumentů.

Při drcení sušené trávy dochází k rozpadu travního listu na mikroskopické, ale přesto problematické částečky. Velké, suché listy travin mohou organismus poškodit na viditelné - tkáňové úrovni. Každým rokem dochází například ke stovkám ošetření dětí zraněných suchými ostrými listy při hře ve vzrostlé kukuřici... Jemně nadrcený prášek ze sušených listů vypadá sice jemně, ale při mikroskopickém svěšení již nikoliv. Pořád jde o hrubou, ostrou vlákninu, která může organismus dráždit. Neublíží mu již na viditelné (orgánové), ale na neviditelné (buněčné) úrovni. Viz zmíněný případ oné Crohnovy choroby, při které narušená střevní sliznice reagovala na ostrou vlákninu zřetelně přecitlivěle... Sliznice nemocného střeva se při kontaktu s touto vlákninou chová podobně, jako oční sliznice při kontaktu s prachem. Ve snaze o vyplavení nepřátelské látky se brání zvýšenou sekrecí tekutin. Nemocný člověk tak působí jako „průtokový ohřívač stravy“. Cokoliv, co jeho přecitlivělá střevní sliznice vnímá jako agresivní, jím projde ven bez užitku, ve formě průjmu a pacientův nutriční deficit tak ještě prohloubí... U tohoto druhu produktu je proto potřeba větší opatrnosti. Je zde namístě konzultace s odborníkem, což je komplikováno tím, že lékaři v problematice travních nápojů nebývají vzděláni.

Mladý ječmen Dalším handicapem travních nápojů s vlákninou je to, že nejsou snadno vstřebatelným „roztokem“, ale těžko stravitelnou „směsí“. Travní drť není možné „rozpustit“, ale pouze „máčet“. Travní prášek je z většiny složen z mikroskopických, ale přesto „nerozbitých“ travních buněk. U travních nápojů s vlákninou je problematická jejich stravitelnost a tím i jejich užitná hodnota! Při drcení vysušených listů dojde k rozbití travní buňky jen zřídka. Sušený list se většinou drobí jen v místě buněčných spojů. Co to znamená? Velká část živin tak zůstane „uvězněna“ uvnitř nenarušených, a tudíž pro náš trávicí trakt „nedobitných“ travních buněk. Travní nektar je i pro přežvýkavce přístupný jen pokud dojde k jeho vyplavení při třecím pohybu přežvýkavcových zubů. Kdyby kráva polkla natrávenou, ale přesto nerozdrcenou (zuby nerozetřenou) trávu - měla by z ní jen malý užitek, a to i přes své čtyři žaludky... Pokud necháte nápoj s travní vlákninou chvíli odstát, tak zjistíte, že přestane vypadat lákavě. Doslova „vybledne“. Čím to? V řídkém roztoku plave totiž jen zanedbatelně malá koncentrace nutričních látek, které se podařilo osvobodit z buněk nedokonale nadrcených. Většinu živin uvidíte ležet na dně, kde jsou uvězněny v nerozbitných buněčných celách. Právě kvůli problematice stravitelnosti je u tohoto druhu travních nápojů zpochybňována jeho užitná hodnota. A to je vedle rozměru bezpečí jediná schopnost, která by zákazníka měla zajímat. Tento druh nápoje jej sice vychází levněji, ale ve skutečnosti se mu prodraží, protože si kupuje jen zlomek užitné hodnoty nápoje lisovaného. Test „odstátí“ doporučuji udělat každému přemýšlivému zákazníkovi, který je schopen slyšet i na jiný argument, než je cena. Při testu „odstátí“ uvidíte svůj užitek na vlastní oči. To, co strávíme je to, co v roztoku plave. To je to, co nutričně využijeme. To je to, co nám prospěje. Toto si pod vlivem prodávajícího kupujeme. To, co klesne ke dnu - onen zelený kal - odevzdáme z velké části kanalizaci - to z nás téměř nevyužité vyjde přirozenou cestou ven. Odborníci tuto skutečnost prokazují pomocí tzv. Pepsinového testu. To je test pomocí trávicího enzymu, který se travní buněčnou stěnu pokouší narušit jen marně. Pro úplnost je ale třeba zmínit to, že i ona sedlina přináší specifický užitek. Nikoliv však nutriční, nýbrž detoxikační. Vlákniny v nás fungují jako absorbéry jedů i jako „kominické štětky“. Pro tento druh užitku si ale zákazník „drahou trávu“ nekupuje. Tento druh užitku totiž plní vlákniny zhruba 6x levnější a hlavně bezpečnější. Travní nápoje jsou užitečné především pro svůj nektar, který lze plně osvobodit jen lisováním. Pro zmatené uživatele snad ještě jeden pragmatický argument. Největšími propagátory a prodejci zelených nápojů jsou ve světě nikoliv ozdravné instituty, ale frenšízingové „frešovny“. To jsou prodejny zdravé výživy, ve kterých prodávají čerstvě lisované nápoje z ovoce, zeleniny, ale i z travin. Ve světě jsou dnes již takových prodejen desetitisíce. Pro ilustraci zmiňme alespoň dva obrovské řetězce, ve kterých prodávají i zelené nápoje. Jsou to franšízy „Jumba Juice“ a „Mothers“. Jen ve slunné Kalifornii má řetězec Jumba Juice 700 provozoven. Jaké tam prodávají zelené nápoje? Zásadně bez vlákniny. Byť je to časově, technologicky, finančně i obslužně náročnější - prodávají jen travní nektar získaný lisováním. Nikdy neprodávají rozmixovanou travní drť, protože by je pragmatický Američan žaloval u soudu za poškozování zákazníka. Tyto travní nápoje se prodávají pod názvem „Green shot“ (Zelený výstřel/šleh/šok), protože má díky dokonalé vstřebatelnosti rychlý nástup účinku. A to je to, co si lidé touží za své peníze koupit - reálný užitek.

Problém nižší stravitelnosti ale není jediným problémem nižší užitné hodnoty travního nápoje s vlákninou. Dalším handicapem je jeho „živost“. Zpracovatelský proces lisovaných nápojů je velice šetrný. Po vylisování dojde k okamžitému vysušení zeleného nektaru za nízkých teplot, díky čemuž jsou účinné látky uchovány „živé“. Takto šetrný zpracovatelský proces je ale v případě nápoje s vlákninou nemožný. „Živost“ produktů je vždy podmíněna dvěmi faktory - rychlostí sušení a nízkou teplotou. U produktu s vlákninou je nutno použít buď vyšších teplot /dnes se již od toho upouští/, nebo prodloužit dobu sušení. I to je ale problém, protože po celou dobu sušení dochází k oxidačnímu stresu, který citlivým nutričním látkám škodí. Toto poškození se měří těžko. Při porovnávání nutričních látek se posuzuje pouze ten nejhrubší ukazatel - jejich množství, nikoliv jejich kvalita. Jen málo laboratoří dělá například test na kvalitu chlorofylu. Při dlouhodobém sušení se chlorofyl postupně rozpadá. Vizuálně to zprvu není patrné ani na barvě produktu, přesto přitom vznikají odpadní produkty (pheophorbidy), které nám již doslova škodí. Jsou to silné alergeny, jejichž detekce produkt z lidské výživy naprosto vyřazuje. Je přirozené krmit krávy celý život jen senem? Možné to je, ale správné nikoliv. Není to Zdravé. Je to jen nutné pro přežití zimního období. Je kvalita mléka krávy krmená pouze senem stejná, jako kvalita mléka krávy, která se pase na zelené louce? Je seno /sebelépe usušené / kvalitativně stejné jako čerstvá tráva? Bílkoviny uzavřené v travní buňce nemají při sušení sena kam utéct... Nikam neutečou ani enzymy, vitamíny a neuteče ani chlorofyl. Jsou to ale v případě sena ještě pořád ty radost, krásu a zdraví přinášející látky, kterými byly během travního života? Travní seno nikdy čerstvou trávu nenahradí a totéž platí i o nápoji s travní vlákninou. Jaké je tudíž shrnutí?

 

Travní nápoj lisovaný je dražší, zároveň je ale „živější“, stravitelnější a dokonce bezpečnější. Při srovnání poměru cena/kvalita/hodnota... vychází zákazníka výhodněji. Není sice potravinou komplexní, ale zato koncentrovanou, živou a dokonale využitelnou.


5.6.2008

 nahoru06.07.08 00:30
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one