V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

ŽENŠEN PĚTILISTÝ

Jiaogulan

(GYNOSTEMMA  PENTAPHYLLUM)

Thajský Jiaogulan je považován za jednu pro zdraví nejprospěšnějších bylin světa.

Popis:

Thajský Jiaogulan je považován za jednu pro zdraví nejprospěšnějších bylin světa. Patří mezi významné antioxidanty a pro své nespecifické (celostní) působení je řazen mezi tzv. adaptogeny (harmonizátory, antistresory), tj. rostliny které umí příznivě ovlivňovat fungování celého lidského organismu. Thajský Jiaogulan je ve svých účincích několikanásobně silnější než bájný ženšen, obsahuje 82 saponinů (ženšen pouze 28). a právem mu náleží označení bylina nesmrtelnosti.

Popínavá bylina Jiaogulan patří mezi okurkovité a roste v horských oblastech Thajska, Číny, Korei, Japonska, Indie a jeho léčebné vlastnosti byly zřejmě využívány od pradávna.. Je řazena do kategorie adaptogenů a antioxidantů a je v ní identifikován téměř čtyřnásobně vyšší obsah účinných látek (především saponinů) než má kořen ženšenu! Publikované vědecké práce uvádějí prokázaný pozitivní vliv byliny na lidský organismus zejména v následujících oblastech: adaptogenní a antioxidační účinky, posilování imunity a nervového systému, růst životní energie/odolnosti/vytrvalosti, stimulace funkce jater, regulace cholesterolu a krevního tlaku, zlepšování cirkulace krve, snižování krevního cukru, uklidňující efekty a uvolnění křečí, prevence infarktu, mrtvice a rakoviny, další nespecifické pozitivní účinky a působení.

Příprava a pití Jiaogulanu poskytuje obdobné zážitky jako konzumace nejkvalitnějších zelených čajů. Jeho zvláštní příjemná vůně, vynikající chuť, jiskrný žlutý nálev, nevšední dlouhá (sladká) dochuť ("aftertaste") a snadná příprava jej předurčují k zařazení do (dnes již hojně v čajovnách nabízené) řady čajů-nečajů. Dokonce lze konstatovat, že se jedná o "zlatý hřeb" v této řadě! Nálev připravíme tak, že luhujeme 1g suchého listu (cca jedna čajová lžička) v 250 ml horké vody po dobu 3-5 minut, dle chuti. Ideálně s využitím dvou sklenic á 250 ml (tzv. "dvousklenicová příprava" Jiaogulanu). Již tříminutový nálev je nebývale silný a aromatický. Typická sladká dochuť svou nevtíravou plností okouzlí každého a podobně jako u vína vybízí k dalšímu doušku.

 

Import do České republiky, povolení prodeje a omezení

Produkt Jiaogulan - bylinný čaj z pětilistého ženšenu (100% list byliny Gynostemma pentaphyllum), který DOBRÉ ČAJE pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví direktně dovážejí do České republiky, má povolení k prodeji vydané Ministerstvem zdravotnictví a je do Čech dovážen zcela legálně. Povolené dávkování pro konzumenty v ČR je 4 šálky denně (nálevy celkem ze 4 g suchého listu). Čaj je doplňkem stravy, nenahrazuje pestrou stravu, může snižovat hladinu cukru v krvi, krevní tlak a srážlivost krve. Je nevhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Čaj neobsahuje kofein a je 100% přírodním produktem.

Jiaogulan seženete např. ZDE, ale to je jen jeden zdroj. Internet nabízí rozhodně více možností, kde sehnat tuto bylinu stačí do vyhledávače zadat Jiaogulan a už to skáče na vás jako blechy.

 

Jiaogulan - bylina nesmrtelnosti


Jiaogulan užívali lidé z horských oblastí jižních provincií Číny po celé generace, vždy ráno před prací na posilnění, povzbuzení a zlepšení fyzické kondice, ale též každý večer na uvolnění a upokojení. Byl označovaný jako elixír mládí nebo též bylina nesmrtelnosti, když lidé se tu běžně dožívali věku sta let!!!

Jiaogulan pochází původně z Číny podle historických dokumentů přesto, že roste v mnohých asijských krajinách.

První písemné informace o Jiaogulane se datují do začátků dynastie Ming (1368 - 1644 n.l.), když Zhu Xiao poprvé popsal tuto rostlinu a spolu s náčrtkem se objevila v knize "Materia Medica for Famine" z roku 1406. Byla však popsaná jen jako divoce rostoucí jedlá bylina, kterou je možné jíst v období hladomoru, popsaná zatím bez jakýchkoliv léčivých účinků. Později, roku 1578 se pustil Li Shi Zhen do renovace herbářů a popisuje Jiaogulan detailně v knize "Compendium of Materia Medica". Popisuje jeho pozitivní účinky při léčbě hematurie, otoků, při bolestech v krku, horečce, tumorech a traumatu. Toto jsou prní záznamy o použití Jiaogulanu jako léčiva. V pozdějších létech během dynastie Qing (1644-1912) postupně přibývaly další informace o účincích a použití Jiaogulanu. Jeho použití však ještě nebylo rozšířené po celé Číně, soustředilo se jen na lokální oblasti, kde rostl divokce.

 Z tohoto důvodu nebyl Jiaogulan zařazen do farmakologie tradiční čínské medicíny. Avšak zkušení lékaři Tradiční Čínské Medicíny ho zkoumali a popsali jako "sladký, jemně nahořklý, zvyšující "Yin" a podporující "Yang". Rovněž popsali jeho použití při infekcích, proti zánětům, na zvýšení odolnosti organizmu a pod.

První skutečně vědecký výzkum proběhl až v roce 1972 ve výzkumném centru kombinované tradiční čínské medicíny a západní medicíny v Qu Jing v provincii Yunnan, kde uskutečnili studii na 537 případech chronické tracheo - bronchitidy. V sedmdesátých létech se taktéž začal Jiaogulan zkoumat také v Japonsku kde se jmenuje "Amachazuru" (sladký popínavý čaj) a jeho léčivé účinky byly objevené jako mnoho velkých světových objevů, na jedné straně výzkumem ale též z velké časti pomohla náhoda.

V Japonsku se totiž začali hledat náhradní sladidla jako náhradu cukru. Už mnoho let se používal sacharín avšak japonská vláda zakázala používaní cyklamatu sodného a proto se začal výzkum různých rostlin obsahujících sladké elementy, jako jsou  Stévia (Stévia cukrová - Stevia Rebaudiana) a Amachazuru (Jiaogulan - Gynostemma Pentaphyllum).
Dr. Masahiro Nagai, výzkumný lékař a v současnosti profesor farmakognózie (vědní odbor zabývající se popisem drog rostlinného a živočišného původu; nauka o poznávaní látek, z kterých se vyrábějí léky) na Farmakologické univerzitě v Hoshi o této události hovoří:

"Byl  jsem v Národním Institutu Zdraví v spojených státech v létech 1969 -1971, když mi Dr. Osama Tanaka profesor fakulty Medicíny v Hirošimskej univerzite poslal požadavek na dokumenty mé disertační práce o Stévii, která byla v tom čase předmětem studia na Hirošimské univerzitě jako zdroj přírodního sladidla. Po návrate do Japonska jsem se pustil do studia jiné rostliny- Amachazuru, která by též mohla být alternativním sladidlem, protože jsem věděl ze svých znalostí farmakagnózie, že obsahuje sladké komponenty.

Po prvé analýze těchto komponentů zůstal Dr. Nagai úplně ohromený, když vědecký svět poprvé zjistil, že některé z těchto komponentů jsou identické s komponenty v Žen-šenu (Panax Ginseng), který je absolutně nepříbuzný Jiaogulanu. Svoje objevy přednesl na 23. střetnutí Japonské Společnosti Farmakognózie v roku 1976 v Hirošimě. Po tomto střetnutí už nebyl vedený žádný výzkum Jiaogulanu kvůli jeho vlastnostem jako alternativního sladidla, ale jen jako léčiva. V té době vedl jiný vědec Dr. Tsunematsu Takemoto výzkum léčby rakoviny, přičemž se specializoval na léčivé rostliny. Studoval účinky exotického ovoce z Keni z rodu Cucurbitaceae, které bylo známe jako ovoce dlouhověkosti. Po neúspěšné výzkumné cestě do Keni se seznámil z výsledky výzkumu Jiaogulanu a okamžitě se pustil do vlastního studia a zkoumaní této rostliny, která patří do stejného rodu Cucurbitaceae, jako jeho předešlé "ovoce dlouhověkosti". Jeho zjištění byly ještě překvapivější než očekával. Objevil látky zvané saponiny, které mají obrovské léčivé účinky. Dr. Takemoto zjistil, že Jiaogulan obsahuje 4 saponiny totožné s těma, které obsahuje Ženšen a též obsahuje 17 dalších saponinů, které jsou jim podobné.

V průběhu dalších 10 let výzkumu se jemu a jeho týmu podařilo objevit a pojmenovat 82 různých saponinů!!! přičemž ženšen jich obsahuje len 28. Saponiny jsou unikátní látky s jedinečnými vlastnostmi, jsou obsažené zpravidla v rostlinách ale byly objevené také v živočišné říši, např. v hadím jedu, v mořské hvězdici a pod. Po svých vzrušujících objevech se Dr. Takemoto pustil do nových objevů obrovského potenciálu této zázračné rostliny. Při laboratorních výzkumech v osmdesátých létech Dr. Takemoto se svým týmem provedli vícero experimentů, které postupně odhalovaly úžasné léčivé účinky Jiaogulanu. Testy dokázali, že Jiaogulan působí na zvýšení síly, aktivity, zlepšuje výdrž a koncentraci.

Další experimenty dokázaly jeho účinky při výzkumech rakoviny, přičemž zjistili, že působí jako inhibitor (zpomalovač) nádorů a tumorů, odstraňuje vedlejší účinky hormonální léčby. Taktéž zjistili, že působí na posilnění imunity a to na buněčné úrovni. A i když tyto objevy byly úžasné byl to jen začátek objevování unikátních účinků Jiaogulanu. Podobně tomu bylo i v Číně, kde se začaly provádět studie po zjištěních, že v malých odlehlých oblastech a dědinkách regiónů Guangxi, Shicuan a jiných regiónech jižní Číny se lidé běžně dožívají věku sta let a výskyt rakoviny v těchto oblastech byl až neuvěřitelně nízký.

Vědci z Čínské Akademie Zdravotnické Vědy v Pekingu se pustili do výzkumu a studia těchto regiónů aby zjistili, že ve všech těchto oblastech lidé pravidelně pijí čaj z Jiaogulanu. Díky úžasným předcházejícím objevům v Číně a Japonsku se tedy začalo s novými výzkumy a bylo provedeno mnoho pokusů a experimentů, které přinášely stále nové důkazy o "zázračných" vlastnostech této rostliny. Vypracovalo se mnoho postupů při výrobě léčiv, způsobů kultivace a užívání. Bylo publikovaných více než 300 vědeckých zpráv a dokumentů o Jiaogulanu a jeho saponinech v popředních čínských vědeckých publikacích.

Jiaogulan - Gynostemma Pentaphyllum byl definitivně uznaný a zařazený do moderního čínského vědeckého díla o medicíně - "Dictionary of Chinese Materia Medica". Podrobněji popsané vědecké výsledky jednotlivých výzkumů jsou uvedené níže.


"Už od časů dynastie Qin (221 př.n.l.) vysílali čínští císaři za moře mnoho badatelů,  aby objevili elixír života. Vždy však bez úspěchu. Možná právě tento elixír objevili jejich potomkové přímo u nich doma."Jiaogulan je doporučovaný z těchto důvodů:

Adaptogen
Reguluje cholesterol
Reguluje krevní tlak
Zlepšuje oběhový systém
Stimuluje funkci játry
Posilňuje imunitu
Posilňuje nervový systém
Snižuje hladinu cukru v krvi
Má uklidňující účinek
Uvolňuje křeče
Zvyšuje výdrž a odolnost organizmu
Působí preventivně proti infarktu a mrtvici
Působí jako prevence proti vzniku rakoviny


Vědecké studie dokázaly efektivitu a pozitivní účinky jiaogulanu. Následující informace pocházejí z vědeckých výzkumů Jiaogulanu a jeho chemických komponentů.


1. Antioxidant: táto bylina vykázala v testech schopnost snižovat množství volných radikálů (superoxid radikálů) a hydrogen peroxidu v bílých krvinkách co je vynikající indikátor antioxidantů. Jiaogulan ukázal též významnou úlohu jako antioxidant zvyšováním endogénní SOD (super-oxid-dismutáza). SOD je enzym - nejdůležitější antioxidant v těle, který sehrává nejvýznamnější úlohu při obraně všech buněk vystavených působení oxygenu v těle a na základě vědeckých výzkumů úrovně hladiny SOD se zjistila její přímá závislost s délkou života. Výzkumy ukázaly, že v lidském těle se úroveň SOD zvýšila na úroveň "mladého člověka" po denním užívaní 20mg Gypenosides (aktivní látka v Jiaogulane) po dobu jednoho měsíce.

2. Adaptogen: Jiaogulan reguluje nervový systém. Uklidňuje nadměrně rozrušený nervový systém a stimuluje deprimovaný nervový systém. Předmětem studia bylo 300 atletů. Úplně všichni atleti hlásili, že po užití této byliny před závodem se cítili výjimečně vitální, energičtí, čilí, ostražití s rychlými reflexy. Rovněž se cítili podstatně méně nervózní.

3. Nespavost: studie byla uskutečněná na 112 pacientech trpících nespavostí přičemž zlepšení spánku potvrdilo téměř 95 procent pacientů.

4. Krevní tlak: 223 pacientů bylo rozdělených do třech skupin. první skupina užívala Ženšen, druhá Jiaogulan a poslední užívala léky na snižovaní krevního tlaku - indapamid. Efektivita jednotlivých léčiv byla následná: Ženšen 46% účinnost, Jiaogulan 82% účinnost a 93% pro Indapamid. Jiaogulan má však vlastnost regulace, tj. v případě nízkého tlaku dochází k jeho zvýšení a naopak při vysokém tlaku k snížení.

5. Srdeční aktivita: jiaogulan zvyšuje aktivitu srdce. Ve studii, kde byly testované též jiné byliny vykázal jiaogulan následující výsledky: zvýšení objemu srdeční kontrakce v průměru o 37% a zvýšení výstupu přečerpávané krve v průměru o 21%. Ejekční frakce byla zvýšená o 13%. Subjekt s normálním krevním tlakem nezaznamenala žádné změny tlaku krve, ale srdeční tep poklesl o 10%.

6. Cholesterol: jiaogulan snižuje tzv. špatný cholesterol LDL a zvyšuje hladinu "dobrého cholesterolu" HDL. Více jako 20 dokumentů bylo publikovaných v souvislosti s výzkumem působení jiaogulanu na cholesterol a celková efektivita se pohybovala v rozmezí 67-93%. Taktéž zpomaluje agregaci krevních destiček co působí preventivně proti mrtvici a infarktu.

7. Bílé krvinky: jiaogulan zvyšuje produkci bílých krvinek u pacientů kteří mají deficit bílých krvinek, jako např. pacienti po chemoterapii, ozařování a pod.

8. Imunostimulant: táto bylina upravuje formování lymfocytů a zvyšuje jejich aktivitu. Bylo též zjištěné výrazné zvýšení aktivity NK (natural killer cells - druh cytotoxických lymfocytů, které jsou hlavní součástí imunitního systému - působí v těle ničením rakovinových buněk a virů) u pacientů s rakovinou.

 9. Cukrovka: studie na 46 pacientech s diagnózou Diabetes Mellitus poukázala na zlepšení jejich stavu a to až u 89% pacientů. V případě cukrovky bylo provedených ještě několik dalších studií vždy s podobnými, velmi uspokojivými výsledky.

10. Hepatitida B: 100 pacientů užívalo Jiaogulan po dobu 3 měsíců. Efektivita byla až na úrovni 89%. Další studie na 200 pacientech vykázala téměř stejné výsledky. Další studie potvrdily schopnost jiaogulanu zlepšovat ochranu játry před toxickými látkami jako například terachlormetan.

11. Bronchitida: stude 86 případů chronické bronchitidy vykázala efektivitu při užívaní jiaogulanu až na úrovni 93%. V další studii na 96 pacientech byla efektivita na úrovni 92%.

Závěry: výsledky jednotlivých výzkumů potvrdily, že jiaogulan nemá žádné toxické účinky a to ani při nadměrných množstvích užívání, co znamená že nedochází k předávkovaní jako je tomu např. při ženšenu. (v případě dávkování však vždy postupujte přesně podle návodu výrobce nebo dovozce!!!)

Předcházející výsledky jsou závěry vyvozené na základě více než 10-ti letých vědeckých studií a vědeckých publikací:

Hypoglycemic Activity of Extract from Gynostemma pentaphyllum Makino Assoc. Prof. Dr. Duangta Kanjanapothi, Assoc. Prof. Dr. Ampai Panthong, Asst. Prof. Dr. Tawat Taesotikul, Assoc. Prof. Dr. Nirush Lertprasertsuke

Analysis of the inhibitory effect of gypenoside on Na(+), K (+)-ATPase in rats' heart and brain and its kinetics. Han XY, Wei HB, Zhang FC Research Center, The Third Affiliated Hospital, Sun Yat-sen University, Guangzhou, 510630, China.

Gypenosides inhibited N-acetylation of 2-aminofluorene, N-acetyltransferase gene expression and DNA adduct formation in human cervix epithelioid carcinoma cells (HeLa). Chiu TH, Chen JC, Chen LD, Lee JH, Chung JG. Department of Obstetrics and Gynecology, China Medical University Hospital, 2 Yuh-Der Road, Taichung 404, Taiwan, ROC.

Gypenosides induce apoptosis in human hepatoma Huh-7 cells through a calcium/reactive oxygen species-dependent mitochondrial pathway. Wang QF, Chiang CW, Wu CC, Cheng CC, Hsieh SJ, Chen JC, Hsieh YC, Hsu SL. School of Post-baccalaureate Chinese Medicine, China Medical University, Taichung, Taiwan, Republic of China.

Phytopreventative effects of Gynostemma pentaphyllum against acute Indomethacin-induced gastrointestinal and renal toxicity in rats. Hesse C, Razmovski-Naumovski V, Duke CC, Davies NM, Roufogalis BD. Faculty of Pharmacy and Herbal Medicines Research and Education Centre (HMREC), A15, University of Sydney, NSW, 2006, Australia.

Anti-hyperlipidemic and hypoglycemic effects of Gynostemma pentaphyllum in the Zucker fatty rat. Megalli S, Davies NM, Roufogalis BD. Faculty of Pharmacy and Herbal Medicines Research and Education Centre University of Sydney, Building Al5, Sydney NSW 2006.

Gypenosides induced apoptosis in human colon cancer cells through the mitochondria-dependent pathways and activation of caspase-3. Chen JC, Lu KW, Lee JH, Yeh CC, Chung JG. Chinese Medical Research Institute, China Medical University, Taichung, Taiwan, ROC.

Gypenosides protect primary cultures of rat cortical cells against oxidative neurotoxicity. Shang L, Liu J, Zhu Q, Zhao L, Feng Y, Wang X, Cao W, Xin H. Institute of Medical Genetics, School of Medicine, Shandong University, Jinan, PR China.

Cardiovascular effects of the aqueous extract of Gynostemma pentaphyllum Makino. Circosta C, De Pasquale R, Occhiuto F. Pharmaco-Biological Department, School of Pharmacy, University of Messina, Messina, Italy.

Bronchodilatory effects of the aqueous extract of Gynostemma pentaphyllum and gypenosides III and VIII in anaesthetized guinea-pigs. Circosta C, De Pasquale R, Palumbo DR, Occhiuto F. Pharmaco-Biological Department, School of Pharmacy, University of Messina, Messina, Italy.

Chronic toxicity of Gynostemma pentaphyllum. Attawish A, Chivapat S, Phadungpat S, Bansiddhi J, Techadamrongsin Y, Mitrijit O, Chaorai B, Chavalittumrong P. Medicinal Plant Research Institute, Department of Medical Sciences, Ministry of Public Health, 88/7 Tiwanont road, Muang, Nonthaburi 11000, Thailand.

The anti-gastric ulcer effect of Gynostemma pentaphyllum Makino. Rujjanawate C, Kanjanapothi D, Amornlerdpison D. Faculty of Medicine, Laboratory of Natural Products, Chulabhorn Research Institute, Chiang Mai University, Chiang Mai 5002, Thailand.

A novel insulin-releasing substance, phanoside, from the plant Gynostemma pentaphyllum. Norberg A, Hoa NK, Liepinsh E, Van Phan D, Thuan ND, Jörnvall H, Sillard R, Ostenson CG. Department of Medical Biochemistry and Biophysics, Karolinska Institutet, SE-171 77 Stockholm, Sweden.

N-acetyltransferase is involved in gypenosides-induced N-acetylation of 2-aminofluorene and DNA adduct formation in human cervix epidermoid carcinoma cells (Ca Ski). Chiu TH, Chen JC, Chung JG. Department of OBS/GYN, China Medical College Hospital, Taiwan, ROC.

Scavenging effects of Astragalus and Gynostemma pentaphyllum with its product on O2-. and .OH] Ma Z, Yang Z. Graduate School, University of Science and Technology of China, Beijing 100039

Experimental study on the influence of Gynostemma pentaphyllam Mak upon point mutation of Ha-ras oncogene in blocking leukoplakia from canceration Zhou Z, Tang G, Zhong W. Department of Oral Medicine, School of Stomatology, Shanghai Second Medical University, Shanghai 200011, China.

Studies on the chemical constituents of Gynostemma longipes C.Y. Wu Guo XL, Wang TJ, Bian BL. School of Pharmaceutical Sciences, Beijing Medical University, Beijing 100083.

Observation of the effectiveness of compound Gynostemma Pentaphyllum Mak in golden hamster cheek pouch's premalignancy Zhou ZT, Zhang SL, Li WG, Jin ZG. Department of Oral Medicine, Ninth People's Hospital, School of Stomatology,Shanghai Second Medical Unviersity.Shanghai 200011,China.

Qu, Jing and combined research group of Traditional Chinese/Western Medicine, Yunnan. "Study of the therapeutic effects of Chinese herb, jiaogulan in 537 cases of chronic tracheo-bronchitis." Zhong Chao Yao Tong Xun (Bulletin of Chinese Herbs and Medicines). Chinese. 1972. (2): 24.

Cheng, J.G., et al. "Investigation of the plant jiaogulan and its analogous herb, Wulianmei." Zhong Cao Yao. Chinese. 1990. 21(9): 424.


...

Výsledky všech studií jsou dostupné na: www.ncbi.nlm.nih.gov09.08.08 17:53
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one