V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

JÍROVEC MAĎAL

(Aesculus hippocastanum L.)

nebo také kaštan koňský

 obrázek  ZDE

 

Říše:                            Rostliny (Plantae)

Třída:                           vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)

Podtřída:                    Dilleniidae

Řád:                            mýdelníkotvaré (Sapindales)

Čeleď:                        jírovcovité (Hippocastanaceae)

Rod:                           Jírovec (Aesculus)

Binomické jméno:        Aesculus hippocastanum  L., 1753

Anglický název:            Horse Chestnut

Německý název:          Gemeine Rosskastanie

Popis

Jírovec maďal je opadavý listnatý strom, který dorůstá výšky až 36 metrů s kulovitou, mohutnou korunou a kmenem o průměru kolem 2 m. V mládí má hladkou tmavošedou borku, která je později červenohnědá a olupuje se v malých šupinách. Kvete v květnu, červnu nebo v červenci. Květy jsou uspořádány ve vzpřímených až 30 cm dlouhých latách a jsou bílé se žlutou později s červenou skvrnou. Listy dorůstají velikosti i přes 10 cm, mají dlanitý tvar a jsou vstřícné pěti až sedmičetné. Plod je až 6 cm velká, ostnitá, světle zelená tobolka s 1 až 3 tmavě hnědými semeny známými jako kaštany. Koňský kaštan se označuje pro svou listovou jizvu, která se podobá koňské podkově. Další vysvětlení podává Mathioli, který píše, že Turci těmito ""koňskými kaštany "" krmili koně.

Areál rozšíření

Původně pochází z malého prostoru v horách na Balkáně v jihovýchodní Evropě, z malé oblasti v severním Řecku, Albánii, Makedonii, Srbska a Bulharska. Dnes jej ale můžeme naleznout téměř všude (především v mírném pásu v Evropě), hlavně v parcích a zahradách, ale poměrně snadno i zplaňuje. Do střední Evropy jírovec maďal přivezl roku 1576 nebo 1577 Clusius, který získal semena ze zahrad tureckého sultána v Konstantinopoli.

Stanoviště

Pěstuje se jako okrasná dřevina vhodná do uličního stromořadí nebo jako solitéra nebo i v lesích pro zvěř.

Užití

Kromě toho, že strom hojně používán jako okrasná rostlina parků a alejí, používalo se barvivo, které obsahují jeho listy, kůra a slupky plodů k barvení látek. Protože je nektar bohatý na cukry, je to důležitý strom pro včelaře. Dřevo je využíváno ve stavebnictví a k výrobě nábytku.

Kaštany jako účinný lék pro cévní systém

Lidé trpící potížemi jako jsou křečové žíly, záněty žil, hemoroidy, arterioskleróza, by měli užívat přípravky s výtažky kaštanů, popřípadě kůry či květů jírovce. V našich lékárnách a specializovaných prodejnách najdeme jak alkoholové tinktury, tak krémymasážní gely, určené k vnější aplikaci. Obsahované látky mají protizánětlivý účinek, zároveň zlepšují průchodnost cév a žil, posilují jejich stěnyzvyšují jejich elasticitu. Při chronických nebo opakovaných potížích dbáme na pravidelnost používání přípravků a v rámci léčby a prevence také upravíme náš jídelníček. Předně omezíme tučnou stravu a potraviny bohaté na cholesterol, zvýšíme přísun ovoce a zeleniny a nezapomeneme ani na pravidelný pohyb.

V lidovém léčitelství se kaštany také doporučují nosit po jednom v kapsách kalhot při dlouhých pochodech nebo v práci, která je náročná na nohy Za první světové války je v kapsách nosil každý druhý pěšák.

Kaštany proti revma i celulitidě

Kaštanové tinktury, krémy a gely pomáhají ale také při revmadně, kdy zlepšují prokrvení postiženého místa a působí protizánětlivě. Oblíbené jsou i k úlevě tzv. těžkých nohou, protože působí stimulačně na náš lymfatický systém. Při takových otocích nám kaštanový gel poslouží i jako prevence, nejvyššího účinku dosáhneme spolu s citlivou masáží nohou. Ze stejného důvodu se doporučují k masážím a zábalům k odstraňování celulitidy, přičemž stimulují odplavování podkožních usazenin zlepšením toku lymfy a zároveň pokožku vypínají.

Mohou se kaštany užívat vnitřně?

Ač jsou semena jírovce považována za jedovatá, v lidovém léčitelství se někdy doporučují i k vnitřnímu užití, v každém případě je ovšem lepší k této léčbě přistupovat jen pod dohledem zkušeného specialisty. Kaštany obsahují jedovatý escin, který může při  předávkování způsobovat zvracení, křeče, kopřivku a v extrémním případě i narušení funkce některých orgánů, zejména ledvin a jater. Dětem kaštany či jejich výtažky nepodáváme vůbec, otrava escinem by pro ně mohla mít fatální důsledky. Pod kontrolou zkušeného odborníka se přípravky s výtažkem kaštanů někdy předepisují jako podpůrný prostředek při léčbě cévních onemocnění a pro zlepšení elasticity a průchodnosti cév a tepen. Jako bezpečnější přípravek můžeme v takových případech užívat i čaje s květy jírovce.

Jírovec maďal – tinktura

 Užitá vnitřně v poměru 25kg tělesné váhy na jednu kapku kapátkem (ale pozor, kojenci, batolata a kojící matky nesmí vnitřně užívat jakékoliv produkty z Jírovce), výrazně ovlivňuje cirkulaci krve v plících, má protiotokovou aktivitu, zlepšuje kvalitu cévních stěn a periferního prokrvování. Zevně je vhodná jako lokální mazání na klouby postižené revmatem a dnou nebo při léčbě hemeroidů, křečových žil a bércových vředů.

Recept na kaštanovou tinkturu pro vnější aplikaci:

Varianta č.1 150g jarních světlezelených listů nařežeme nerezovým nebo stříbrným nožem co nejjemněji a dáme do uzavíratelné tmavé láhve (nejlépe se zabroušeným hrdlem) a opačným koncem vařechy nebo jiného dřevěného náčiní ve sklenici mírně utlačíme a pak zalijeme čistým lihem tak, aby nařezané listy byly těsně zality a necháme přes noc. Druhý den zkontrolujeme hladinu a případně dolijeme líh. Uložíme v chladné a tmavé části sklepa nebo spíži a sem tam mírně protřepeme, ale jen tak, aby se uvolnily bublinky, které se někdy dělají ve spod zalitých listů. Láhev výrazně popíšeme a označíme jako jed.

200g celých natrhaných květů bez zelených stonků připravíme podle stejného návodu jako u listů a obě láhve dáme k sobě a popíšeme.

Uděláme tinkturu z čerstvých kaštanů podle varianty č.2, ale neředíme a po třech týdnech všechny tři jednotlivé tinktury přecedíme přes husté plátno nebo filtrační papír a slijeme dohromady a dáme na tři dny zase do sklepa tam, kde byly předtím a pokaždé, když si vzpomeneme tak tinkturu protřepeme (nejméně však 3x denně). Poté změříme obsah lihu a potřebné množství tinktury naředíme na 50% koncentraci lihu.

Tato tinktura má nejširší spektrum účinků a nejradikálnější účinek jak pro užití vnitřní tak vnější, proto ji doporučuji používat jen velmi zkušeným léčitelům, kteří již mají s léčením jírovcem bohaté zkušenosti, také upozorňuji na nutnost označit láhev s tinkturou druhem tinktury a výrazným symbolem jedovatosti s přidruženým nápisem upozorňujícím na jedovatost produktu a takto označenou tinkturu odstranit z dosahu dětí!

Varianta č.2 - 150g čerstvých kaštanů nastrouháme na nerezovém mrkvovém struhadle a co nejrychleji vsypeme do uzavíratelné tmavé láhve (nejlépe se zabroušeným hrdlem) a zalijeme čistým lihem tak, aby nastrouhané kaštany byly těsně zality a necháme přes noc. Druhý den zkontrolujeme hladinu a dolijeme líh. Kaštany budou v lihu bobtnat ještě asi čtyři dny, kdy je musíme dolívat lihem vždy jen tak, aby byly těsně pod hladinou. Když je už hladina stálá a kaštany už nebobtnají, tak je každý den protřepeme. Celková doba louhování je celkem tři týdny. Pak tinkturu slijeme a naředíme tak, aby výsledná koncentrace lihu byla 50%. Zásadně líh ředíme destilovanou nebo demineralizovanou a až v nejhorším případě 10 minut převařovanou a vychlazenou vodou. Nikdy neředíme líh pitnou vodou, může a většinou taky dochází k zakalení výsledného produktu a později také k nepříjemným a nehezkým usazeninám.

Varianta č.3 - 150g čerstvých, jemně nastrouhaných kaštanů vsypeme do uzavíratelné láhve a zalijeme 0,5l 50% lihu (lze použít i slivovici). Za občasného protřepání necháme 3 týdny luhovat, poté přefiltrujeme a opět důkladně uzavřeme. Používáme již bez ředění.

 Všechny varianty lze používat i bez filtrování tzn., že bylinka může zůstat v láhvi, jen je potřeba si uvědomit, že vlastnosti takovéto tinktury se mírně v čase mění. Varianta č.1 má nejvyšší obsah účinných látek, což v některých ojedinělých případech nemusí být vždy vhodné (zejména u alergiků) a varianta č.3 nejnižší. Z toho je nutno vycházet pro stanovení varianty a dávkování tinktury vzhledem k typu, míře postižení a citlivosti pacienta.

 Recept na kaštanovou mast pro vnější aplikaci :

 Z varianty tinktury č. 1 se dá také udělat mast a to tak, že do mírně rozehřátého vepřového sádla nebo lékárenské vazelíny za stálého míchání přidáme asi 10% objemu tinkturu č.1 a mícháme do dokonalého spojení až do vychladnutí. Použití masti je obdobné jako u tinktury jen působí v mírnější koncentraci a delší dobu. Má tedy citlivější ale pomalejší nástup léčebných vlastností, ale nedráždí tolik pokožku a proto se dá používat dlouhodobě. Mast ukládáme v chladu, nejlépe v teplejších částech ledničky, kde však nedochází k velkým teplotním šokům jako např. v otevřených policích dveří lednice.

Ohrožení

Od roku 1986 jsou kaštany v Česku a v celé Evropě ohrožovány klíněnkou jírovcovou, jejíž larvy parazitují v listech kaštanů a způsobují jejich předčasný opad. Z tohoto důvodu je doporučováno na podzim shrabat spadané listí a spálit, klíněnka totiž ve spadaném listí přezimuje a na jaře v plné síle opět útočí na tento krásný strom a po několikaletém neustálém oslabování stromu ho nakonec může i zabít.


nahoru

 

 


27.10.08 16:42
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one