V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Kajeput střídavolistý

Zpět na "léčivé byliny".

KAJEPUT STŘÍDAVOLISTÝ

(Melaleuca alternifolia)

Australský čajovník

(Australian Tea Tree)

z čeledi: myrtovitých (Myrtaceae)

obrázek ZDE

Říše:               rostliny - Plantae   

Oddělení:       rostliny krytosemenné - Magnoliophyta  

Třída:               vyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida  

Řád:                 myrtotvaré - Myrtales  

Čeleď:             myrtovité - Myrtaceae

Podčeleď:      Myrtoideae

Rod:                Melaleuca

Druh:               kajeput střídavolistý - Melaleuca alternifolia

 

 V přírodě se vyskytuje pouze v jediné oblasti na světě. Strom s tajemným názvem kajeput střídavolistý roste výhradně v bažinatých územích australského Nového Jižního Walesu. Je to vysoký strom s hustými, lepkavými listy a krémově bílými květy. Kůra kajeputu je bělavá. Byl objeven kapitánem Cookem v roce 1770, ale jeho odborný výzkum nastal až v roce 1923, kdy jej začal pečlivě studovat Arthur R. Penfold, lékárník ze Sydney. Hlavní produkt z tohoto stromu je znám v celém světě jako Tea Tree Oil dále jen TTO..

Jeho listy (Folium melaleuci alternifoliae) obsahují téměř padesát organických sloučenin, které dohromady zajišťují účinky jedinečného oleje Tea Tree. Hlavní obsahovou látkou listů je silice s vysokým obsahem cienolu a tetraterpenu terpinenu. Hlavní účinnou látkou je terpenen-4-ol. V kvalitním přírodním TTO je ho obsaženo přes 35 %. Dále nacházíme seskviterpeny a jejich alkoholy, cymon, pineny a další látky v silicích obvykle přítomné. Tento čirý až světle žlutý esenciální olej se získává destilací z listu stromu. Má výraznou, nezaměnitelnou vůni je bezbarvý až světle žlutý a hlavně má celou škálu léčivých účinků, které znaly už generace předků.

Dnes se už zpracovává výhradně ze stromů rostoucích na plantážích. Neničí se tak příroda a zároveň je k dispozici surovina, která zajišťuje skutečně kvalitní esenciální olej. Semínka se získávají většinou ve volné přírodě z odolných a geneticky prověřených stromů. Z jednoho stromu je možné získat osivo na celou plochu plantáže. Poptávka po unikátním oleji stále roste. Není proto možné olej získávat nahodile volně v přírodě. Ne vždy se však na čajovník pohlíželo jako na div přírody. Vlastně celá léta jej farmáři považovali za plevel. Snažili se ho vymýtit, aby mohli rozšířit chov dobytka, což se jím nakonec a díkybohu nepodařilo.

Léčivé účinky TTO:

Čistý TTO patří k jedněm z nejsilnějších přírodních antiseptik vůbec. Dokáže ničit bakterie, plísně, kvasinky, dokonce se osvědčuje i proti potížím virového původu. Olej působí protizánětlivě, lehce znecitlivuje pokožku a využívá se i jeho repelentních účinků. Roli lékárničky v lahvičce plní už několik generací. Je účinný a přitom neubližuje. Nedráždí pokožku ani nepoškozuje buňky tkání; nebyly zaznamenány alergické reakce. TTO příznivě podporuje hojení drobných poraněním popálenin, plísňových onemocnění (kůže, nehtů a při vaginálních infekcích), léčení zánětů nosohltanu, bolestí v krku i paradentózy. Ošetřit s ním můžeme i afty, opary nebo místa poštípaná hmyzem.

Homeopatické zpracování:

Základem pro homeopatické zpracování jsou listy. Listy musíme rychle nadrobno natrhat kvůli zachování obsahu silic a zpracovávat lihem 95%. Dále se tinktura potencuje lihem 40% do ředění D6. Obecně užíváme potenci D5 s dávkováním 3x denně 5 kapek, po jídle. Nižší potence se rozhodně nedoporučuje.

Publikované vlastnosti TTO:

  - proti rýmě – natřete okolí nosních dírek TTO

  - na kašel – 10 kapek čistého oleje do 1 l vody a inhalujte, do pokožky zad a prsou vmasírujte pár kapek čistého TTO

  - proti akné – potírejte 3 x denně TTO

  - po bodnutí hmyzem – ihned natřete TTO

  - přisáté klíště: kápněte na něj podle velikosti několik kapek čistého TTO, počkejte 3 minuty a viklavým vytrvalým pohybem klíště odstraňte

  - afty, opary, koutky a další záněty – několikrát denně potřete TTO

  - dermatomykózy - plísňová onemocnění několikrát denně natírejte TTO nebo mlékem s TTO

  - bradavice – nanášejte na ně čistý TTO 2 – 4x denně, dokud nezmizí

  - řezné ranky, odřeniny - TTO zlehka naneste

  - lehké popáleniny - postižené místo co nejdříve zchlaďte pod tekoucí pitnou vodou a po osušení, potřete TTO

  - bolavé dásně - přidejte 3-5 kapek TTO do vody a používejte jako ústní vodu

  - bolesti ucha – 1 kapku TTO smíchejte se 100 kapkami vody a po třech kapkách kapejte přímo do ucha každou hodinu tak, aby se kapky dostaly co nejhlouběji do ucha.

  - bolesti ve svalech - olejem jemně masírujte bolestivé oblasti. Asi 10 kapek TTO si můžete přidat i do horké koupele

  - bolení v krku - do hrnku s teplou vodou přidejte 10 kapek TTO na čtvrt litru vody a kloktejte dva až třikrát denně

  TTO je možné také použít po holení a depilaci a to i jako pleťová voda s obsahem TTO

  Tea Tree Oil seženete běžně v každé lékárně nebo na internetu po zadání Tea Tree Oil do vyhledávače nebo např. ZDE

   

  Zdroje:

  http://www.priroda.cz/detail_foto.php?id1=688&id2=747

  http://www.biolib.cz/cz/taxonposition/id132923/

   

   

   


  27.07.08 18:47
  jan1212
  Má zimní verze

  Má zimní verze

  Líbí se vám tyto stránky?

  Ano (17699 | 36%)
  Ne (15544 | 32%)
  KNIHCENTRUM.cz
  Name
  Email
  Comment
  Or visit this link or this one