V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

KAKAOVNÍK PRAVÝ

(Theobroma cacao)


Kakaovník pravý je vždyzelený strom dosahující výšky 6-10 m, kmen má průměr až 30 cm a koruna je bohatě rozvětvená Mladé stromy mají borku bělošedou, starší hnědavou, dřevo kakaovníku je žluté až červené. Velké lesklé kožovité listy jsou podlouhlé vejčité. U kakaovníku je tzv. kauliflorie čili kmenokvětost (květy vyrůstají přímo z kmene, což je nutné protože plody jsou značně těžké). Žlutavé až červené květy jsou pětičetné, malé. Plod je zpočátku zelený, později žlutý až hnědý, je dlouhý 10-20 cm a v průměru má 5-10 cm. Obsahuje pět svislých řad velkých semen. Semena jsou hnědočervená až fialová, s papírovitým osemením, velikostí mandle. Uložena jsou v bělavé až načervenalé chutné dužnině (pulpě). Usušeným semenům říkáme kakaové boby.je vždyzelený strom dosahující výšky 6-10 m, kmen má průměr až 30 cm a koruna je bohatě rozvětvená Mladé stromy mají borku bělošedou, starší hnědavou, dřevo kakaovníku je žluté až červené. Velké lesklé kožovité listy jsou podlouhlé vejčité. U kakaovníku je tzv. kauliflorie čili kmenokvětost (květy vyrůstají přímo z kmene, což je nutné protože plody jsou značně těžké). Žlutavé až červené květy jsou pětičetné, malé. Plod je zpočátku zelený, později žlutý až hnědý, je dlouhý 10-20 cm a v průměru má 5-10 cm. Obsahuje pět svislých řad velkých semen. Semena jsou hnědočervená až fialová, s papírovitým osemením, velikostí mandle. Uložena jsou v bělavé až načervenalé chutné dužnině (pulpě). Usušeným semenům říkáme kakaové boby.je vždyzelený strom dosahující výšky 6-10 m, kmen má průměr až 30 cm a koruna je bohatě rozvětvená Mladé stromy mají borku bělošedou, starší hnědavou, dřevo kakaovníku je žluté až červené. Velké lesklé kožovité listy jsou podlouhlé vejčité. U kakaovníku je tzv. kauliflorie čili kmenokvětost (květy vyrůstají přímo z kmene, což je nutné protože plody jsou značně těžké). Žlutavé až červené květy jsou pětičetné, malé. Plod je zpočátku zelený, později žlutý až hnědý, je dlouhý 10-20 cm a v průměru má 5-10 cm. Obsahuje pět svislých řad velkých semen. Semena jsou hnědočervená až fialová, s papírovitým osemením, velikostí mandle. Uložena jsou v bělavé až načervenalé chutné dužnině (pulpě). Usušeným semenům říkáme kakaové boby.

Výskyt

Kakaovník pochází původně z Brazílie, odkud se jeho pěstování rozšířilo do mnoha tropických zemí, zejména Jižní Ameriky a Afriky. Nejvíce kakaa produkuje Ghana, Nigérie, Kamerun a Brazílie.

Kakaovník se pěstuje na úrodné půdě, v údolích chráněných před větry, často v podrostu prosvětleného lesa. U nás se pěstuje pouze v botanických zahradách, ale tam nepřináší plody.

 

Pěstování, sběr a úpravy

Převážně se množí semeny nebo i stonkovými řízky a očkováním. Stromy bohatě kvetou, ale na jedné rostlině dozrává jen 50-80 plodů (tj. asi 5 %). Zralé plody se opatrně odřezávají, poltí a vybírají se z nich semena i s dužninou. Semena se musí dát fermentovat, aby se z nich odstranila tříslovinná hořká chuť. Během fermentace se původní barva semen mění na hnědou a semena získávají typickou kakaovou vůni a chuť. Potom se semena suší, zbavují se osemení a zárodků a zbylé dělohy se melou na kakaovou pastu, ze které se za tepla lisuje olej (Oleum kakao). Zbylý podíl se suší a mele na kakaový prášek - kakao.

 

Způsob použití

Z výše uvedeným způsobem získané hmoty se lisováním získává tuk zvaný kakaové máslo a zbylá hmota poskytuje kakaový prášek, který má nižší obsah tuku. Kakao je důležitou potravinou na rozdíl od čaje a kávy. Ke kakaovému máslu a kakaovému prášku se přidává cukr, mléko, koření a některé další přísady, a tak se vyrábí čokoláda,

Kakaové máslo je na vzduchu poměrně stálé, nežlukne, a proto se používá k výrobě mastí, pomád, čípků a přidává se do mýdel. Výlisky po odstranění teobrominu jsou dobrým krmivem; používají se také jako hnojivo.

Zkvašováním pulpy se někde připravuje alkoholický nápoj. Zelené, měkké plody se uplatní též jako zelenina.

 

Účinky

Theobromin je aktivní složkou kakaa s mírně stimulačními účinky. Při běžné spotřebě je kakao zcela neškodné.

 

Chemie

Aromatická dužnina plodu obsahuje cukr, pektinové látky a některé organické kyseliny, zejména octovou, jablečnou a vinnou. Kakaové boby obsahují 50-60 % tuku, 14 % proteinu, 9 % škrobu, 4 % vlákniny, 5,6 % vody, 14 % volných dusíkatých látek, 6 % bezbarvé katechinové třísloviny, 3,5 % popelovin, 1,6 % teobrominu a fialové barvivo antocyanin. Theobromin je alkaloid blízce příbuzný kofeinu (z theobrominu získaného z výlisků se kofein také vyrábí)


vloženo 21.09.2008 v 22:32 hod.

 

 

 

 

21.09.08 22:32
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one