V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

Kaštanovník setý

 (Castanea sativa Mill.)

 

nebo také:  Kaštanovník jedlý

 

Synonyma:         

- Castanea vesca Gaertner

- Castanea vulgaris Lam.


Říše:               rostliny (Plantae)

Podříše:          cévnaté rostliny (Tracheobionta)

Oddělení:       krytosemenné (Magnoliophyta)

Třída:              vyšší dvouděložné (Rosopsida)

Řád:                bukotvaré (Fagales)

Čeleď:            bukovíté (Fagaceae)

Rod:                kaštanovník (Castanea)

 

Popis

Strom kaštanovníku setého (lidově „jedlého kaštanu“) dorůstá výšky až 30 m, ale zpravidla jsou stromy vysoké 6-20 m a má širokou vejčitou korunu. Tloušťka jeho kmene někdy přesahuje až 2 m. Kaštanovník začíná plodit ve věku 15 až 40 let a dožívá se zhruba 500 let, ale za příhodných podmínek se může ve vzácných případech dožít věku i přes 2000 let.

Borka je v mládí hladká, olivově hnědá, která se časem mění v hnědošedou rozpukanou.

Listy jsou na větvičce uspořádané střídavě, list na vrcholu větvičky je největší. Mají tvar podlouhlé elipsy. Každý postranní nerv na listu je zakončený ostnem. Svrchu jsou listy tmavě zelené a zespodu světle zelené.

Kvete v květnu a v červnu. Květ je bledozelený dlouhý jehněd .Je to rostlina jednodomá.

Plody jsou po 2 – 3 v pichlavém obalu, který puká čtyřmi švy.

Semena (kaštany neboli maróny) jsou lesklé, tmavě hnědé a dozrávají v průběhu září a října. Semena jsou jedlá, jí se po upražení, obsahují hodně škrobu, cukru a bílkovin.

Areál rozšíření

Nejvíce se pěstují v jižní Evropě a v Přední Asii. V Česku se mu nejlépe daří na teplých svazích ve vinařských oblastech. Jeho dřevo je těžké, pevné, tvrdé, pružné a houževnaté.

Použití

Je to známá pochoutka po celé Evropě. Ve středověku se kaštany používaly k léčbě černého kašle. Listy kaštanovníku se dnes využívají v lidovém léčitelství, kde se využívá jejich uklidňující vliv na kašel. Celé kaštany se jedí buď pečené, vařené nebo dušené nebo se také konzervují v cukru nebo sirupu. Při pečení s doporučuje kaštany co nejvolněji zahřívat nebo na povrchu naříznout do kříže, aby mohla unikat pára a pak v troubě nestřílejí, jinak je v troubě z kaštanů salva jako u hrobu neznámého vojína. Je též možné naříznuté kaštany vařit.ve vodě nebo v mléce. Další užití je různorodé, jsou výborné jen tak, nebo jako příloha k masu, zvěřině, omáčkám či zapékané ve smetaně. Chuť kaštanů je jemná, moučná a nasládlá, trošku podobná oříškům.

Kaštany detoxikují játra, působí protiprůjmově a osvědčily se i při krvácení ze zažívacího ústrojí. Kaštany se podávají syrové, pečené nebo po rozemletí ve formě kaštanové mouky. Protože kaštany neobsahují sodík, jsou proto vhodné pro lidi trpící srdečními chorobami a vysokým krevním tlakem. Z listů se připravuje nálev nebo macerát, z kůry odvar.Listy se užívají při bronchitidě, astmatu, usnadňují vykašlávání a působí protirevmaticky.

Kůra působí protiprůjmově.

Kaštany obsahují:

30 – 60%        škrobu

6 – 10%          bílkovin

15 – 20%        sacharózy

2 – 7%            tuků

některé vitamíny skupiny B hlavně vitamín B1 (thiamin)  a vitamín C (kyselina L - askorbová) a minerální látky jako draslík a fosfor.

V listech jsou přítomny rovněž třísloviny a dále glykosidické látky, cukry, organické kyseliny, vitamín K (fylochinon), tanin a stopové prvky, zejména železo, hořčík a fosfor.

V kůře jsou přítomny pryskyřice, flobafeny a cukr.


Pěstování

Nároky na pěstování jedlého kaštanovníku jsou střední. Požaduje výživnou humózní půdu, stanoviště na plném slunci a střední vlhkost. Poměrně dobře snáší i ovzduší měst a tak je často k vidění v parcích či městských zahradách a zástavbách.

18.10.08 20:29
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one