V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

KONVALINKA VONNÁ

(Convallaria majalis L.)

Obrázek ZDE

Říše:                           rostliny (Plantae)

Podříše:                     vyšší rostliny (Cormobionta)

Oddělení:                   krytosemenné (Magnoliophyta)

Třída:                          jednoděložné (Liliopsida)

Řád:                            chřestotvaré (Asparagales)

Čeleď:                        listnatcovité (Ruscaceae)

Rod:                           konvalinka (Convallaria)

Binomické jméno:     Convallaria majalis L.

Starší taxonomické systémy ji často řadily do čeledi konvalinkovité (Convallariaceae), popř. liliovité v širší pojetí (Liliaceae s.l.). Rod konvalinka (Convallaria) je některými autory považován za monotypický, někdy jsou rozlišovány 3-4 blízce příbuzné druhy, záleží na pojetí. V Evropě je domácí Convallaria majalis var. majalis (nebo Convallaria majalis s. str.), je však zdomácnělá i v Severní Americe. V Severní Americe je původní Convallaria majalis var. montana (Convallaria montana). Ve východní Asii roste Convallaria majalis var. keiskei (Convallaria keiskei), snad je totožná s Convallaria majalis var. manschurica. Z Kavkazu byl popsán taxon Convallaria transcaucasica Utkin ex Grossh., což bude asi další velmi blízce příbuzný druh (po případě vnitrodruhový taxon), taxonomická hodnota však není zcela jasná.

Krom běžné divoké formy byly vyšlechtěny mnohé různobarevné odrůdy, které se pěstují jako okrasné rostliny.


Popis

Je to vytrvalá jedovatá rostlina z čeledi listnatcovité (Ruscaceae). Rostlina je 10-40 cm vysoká s plazivým a větveným oddenkem, na vrcholu každoročně s několika stříbřitě blanitými podlisteny, objímajícími dlouhými řapíky většinou dvou jednoduchých, živě zelených a naspodu pochvovitými šupinami obalených přízemních listů s eliptičnou až eliptičně kopinatou, zašpičatělou čepelí se souběžnou žilnatinou. Po straně listů vyrůstá ± přímý stvol s vrcholovým, jednostranným a řídkým hroznem květů. Podpůrné listeny jsou úzce kopinaté, ± kratší než květní stopky. Květy jsou obojaké, paprsčité, trojčetné s nerozlišeným srostlým obalem, nicí a příjemně vonné. Okvětí je kulovitě zvonkovité se šesti krátkými, vně vyhnutými ušty (3+3), mléčně bílé nebo narůžovělé. Tyčinky (3+3) srůstají v dolní polovině tlustých nitek s trubkou okvětí. Semeník je svrchní ze třech plodolistů, trojpouzdrý, při spodině s nektarodárným pletivem. Plodem je kulovitá, oranžově červená, několikasemenná bobule, opadávající s krátkou stopkou (perikládium), jež je stopečkovitě zúženou nejdolejší části okvětí a plodolistů, k níž přirůstá vlastní stopka květu. Semena jsou kulovitá s modravým nebo světle hnědým osemením.

Stanoviště

Světlé listnaté i smíšené lesy, křoviny, paseky, horské louky, obvykle pospolitě.

Rozšíření

Celkově roste takřka v celé Evropě vyjma nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, v Malé Asii, na východě až po Čínu a Japonsko.

Obsahové látky

Droga obsahuje více než 30 kardioaktivních glykosidů v celkovém množství 0,2 – 0,6%. Nejdůležitější z nich pro terapii jsou konvalosid, konvalatoxin, konvalatoxol, konvalatoxosid, lokundjosid a majalosid ovlivňující srdeční činnost a další látky. Z konvalosidu vzniká při sušení konvalatoxin, který spolu s konvalatoxolem je pro terapii nejdůležitější.

Droga dále obsahuje směs steroidních saponidů (např. konvalamarozid) s výrazně dráždivými účinky na sliznici a malé množství silně a příjemně vonící silice s farnesolem jako hlavní složkou.

Otravy

K otravě může dojít žvýkáním stonku či listů, nebo pojídáním červených plodů. Otrávit se lze i vodou z vázy, ve které byly konvalinky. Příznaky otravy jsou nevolnost, zažívací potíže (zvracení, průjem), zvýšeným močením a omámenost, závratěmi nebo křečemi. Při požití většího množství plodů je třeba vyhledat lékaře, neboť mohou nastat srdeční komplikace, zejména u lidí se slabším srdcem.

Využití

Konvalinka je sbírána jako léčivá rostlina jako slabší alternativa náprstníku. Používá se pro posílení srdeční činnosti či proti vodnatelnosti, při epilepsii, bolestech hlavy a bolestech způsobených chorobou nebo poruchou nervů.

Sbírá se květ (Flos), nať (Herba) i list (Folium) a to v době květu, tedy v květnu a červnu. Suší se co možná nejrychleji ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 45 °C.

Konvalinková tinktura:

Na 14 dní se dá macerovat 4 díly konvalinkového květu (Flos convallariae) do 12 dílů konzumního lihu (120g květu do ½ l lihu), to vše v dobře uzavíratelné tmavé skleněné nádobě. Po 14 dnech se obsah scedí a přelije do tmavé láhve.

Epileptici užívají denně ráno a v poledne, jen u silných epileptiků, trpících záchvaty i v noci, pak ještě užijeme hodinu před spaním, po 1 kapce na 5 kg váhy. Užíváme dlouhodobě a dávkování upravujeme podle aktuální situace.

Pro posílení srdeční činnosti používáme stejně jako epileptici ale třikrát denně a ti kteří používají tinkturu výjimečně, mohou při akutních srdečních potížích použít jednorázově 1 kapku tinktury na 1 kg váhy těla.

Proti vodnatelnosti se nepředpokládá dlouhodobé užívání, čili po dobu potíží třikrát denně 1 kapka na 2,5 kg váhy těla, nejdéle však 14 dní.

Tinkturu nedáváme dětem do věku 10 let.

Konvalinkový ocet:

Do dobře uzavíratelné skleněné nebo keramické nádoby vsypeme květy konvalinky (Flos convallariae), mírně stlačíme a zalijeme kvalitním vinným octem. Necháme nejméně 4 týdny macerovat v teple a pak ocet uložíme do chladu (studeného sklepa, chladničky), necedíme.

Používáme pouze zevně jako mazání při bolestech hlavy až migréně a proti různým bolestem způsobeným chorobou nebo poruchou nervů (např. různé bolesti končetin, svalů jakož i různá nervová cukání způsobené uskřípnutím), zmírňuje též fantomové bolesti po amputacích.

 Vzhledem ke své toxicitě není vhodná pro používání léčiteli a ani lékaři, kteří nemají s touto bylinou zkušenosti. Rozhodně varuji před experimentováním s touto bylinou.

Konvalinka se též používá při výrobě mýdel, voňavek a šňupavých tabáků.

10.05.09 22:29
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one