V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

KOPRETINA ŘIMBABA
(Chrysanthemum coccineum Willd.)

Obrázek ZDE

 Říše:

 Rostliny

 Plantae Haeckel, 1866

 Oddělení

 rostliny krytosemenné

 Magnoliophyta

 Třída:

 vyšší dvouděložné rostliny

 Rosopsida

 Řád:

 hvězdnicotvaré

 Asterales Lindley

 Čeleď:

 hvězdnicovité

 Asteraceae Martinov

 Podčeleď:

 

 Asteroideae Lindley

 Tribus:

 

 Anthemideae Cass.

 Podtribus:

 

 Artemisiinae Less.

 Rod:

 listopadka

 Chrysanthemum L

 Druh:

 kopretina řimbaba

 Chrysanthemum coccineum Willd.Cizojazyčné názvy

 vědecké názvy

Chrysanthemum coccineum Willd., Chrysanthemum roseum Adams, Pyrethrum roseum M. Bieb., Tanacetum coccineum (Willd.) Grierson

 jiné české názvy

kopretina řimbaba, řimbaba obecná, kopretina růžová, kopretina šarlatová, řimbaba růžová                                                                    

 Slovensky

Rimbaba obyčajná

 Anglicky

Garden Pyrethrum, Pyrethum DaisyPopis:

Vytrvalá, až 1 m vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, hranatá. Dolní listy řapíkaté, horní přisedlé, široce vejčité, se 2 až 5 jařmy peřenoklaných úkrojků. Květy v koncových úborech uspořádány v chocholičnaté latě, trubkovité květy žluté, oboupohlavné, jazykovité květy bílé, samičí. Je-li teplé jaro, kvete mnohdy již začátkem června, a pokud řimbabu po odkvětu seřízneme, pohnojíme a důkladně zalejeme, kvete na podzim podruhé, nepřijdou-li dříve mrazíky. Vyžaduje slunné a teplé stanoviště a dobře propustnou půdu. U nás se pěstuje venku jako letnička, v teplejších oblastech přestojí i mírné mrazíky. Můžeme ji ovšem uchovávat i jako trvalku v květináči, který na zimu přemístíme domů. Budeme pak mít její léčivé listy k dispozici čerstvé po celý rok.

Rozšíření:

Původně pochází z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie, u nás odedávna pěstována na zahradách a místy zplaňuje v okolí lidských sídel, zejména v teplejších oblastech.

Léčitelství:

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe na začátku květu. Doga obsahuje vonné silice s pinenem a bornylacetátem, seskviterpenové laktony (parthenolid, chrysanhemonin), deriváty acetylénu, pyrethrin, třísloviny a další látky.
Působí proti horečce, rozšiřuje cévy, snižuje bolest, podporuje žaludeční aktivitu, působí proti zánětu tlustého střeva včetně Crohnovy nemoci, protirevmaticky, proti migrénám, slabě projímavě, používá se při menstruačních bolestech či v šestinedělí.
Užívá se nejčastěji ve formě tinktury nebo nálevu, při migrénách se doporučují i čerstvé listy (v případě prevence 1 list denně, při samotné léčbě maximálně 5 listů denně). Čerstvého listu lze použít i při zánětu středního ucha (list se jednoduše vsune do ucha).

Kopretina řimbaba - účinný lék na migrénu, bolest páteře a kloubů

Migréna a úporná bolest hlavy nervového původu jsou stavy, které dokáží člověku neuvěřitelně ztrpčit život a vzít veškerou energii, stejně tak chronické bolesti zad a krční páteře, nebo revmatické bolesti kloubů. Všechny tyto potíže vás nutí brát až nebezpečné množství syntetických analgetik, abyste mohli "normálně fungovat".

Pokud patříte do skupiny takto postižených, určitě se co nejvíce informujte o kopretině řimbabě, protože tato bylinka vás může ušetřit nejen bolesti, ale i nežádoucích účinků léků a zbytečně utracených peněz.

Nadzemní části této byliny se používají k tlumení bolesti nejspíš už po několik tisíciletí, stejně jako k léčbě jiných neduhů, o kterých si povíme níže. Z řimbaby se připravovaly odvary, nálevy, obklady, tinktury, masti, čaje a výluhy, které se podávaly lidem trpícím bolestí. Dnes se nejběžněji užívá ve formě alkoholové tinktury nebo tablet s výtažkem účinných látek. Nutno říci, že její obliba jako analgetika je na vzestupu, s minimem nežádoucích účinků totiž často zabírá i u těžkých případů některých typů migrén a chronických bolestí.

Přírodní léky na bázi výtažků z kopretiny řimbaby dnes koupíme jak v lékárnách, tak i ve specializovaných internetových obchodech a dokonce si je můžeme vyrobit sami.


Řimbaba funguje i jako účinná prevence bolesti

V případě migrén a chronických bolestí se osvědčilo užívání řimbaby pravidelně v menších dávkách jako forma prevence. Odborné výzkumy dokonce prokázaly, že až 70% pravidelných uživatelů pocítilo znatelné snížení frekvence záchvatů bolesti a její celkové zmírnění a to je v případě přírodního produktu - bylinky, až neuvěřitelný úspěch.

Pokud chceme jako prevenci konzumovat čerstvé listy, postačí 1-2 denně. Jednodušší v takovém případě ale bude zvolit tinkturu nebo tablety a dodržovat předepsané a doporučené dávkování.


Jak ji správně užívat?

Pokud máme k dispozici živou rostlinu kopretiny řimbaby, můžeme na sobě její účinek vyzkoušet tak, že při např. úporné bolesti hlavy asi minutu žvýkáme v ústech 2-3 její listy a pak je polkneme. Někomu sice může být nepříjemná jejich hořkost, ovšem v mnohých případech se nám vyplatí ji vydržet. (Při užívání tablet či kapek/tinktury je aplikace samozřejmě jednodušší.) Často již do 10-15 minut se dostaví výrazná úleva, u někoho dokonce bolest úplně zmizí. Při takovéto aplikaci účinkuje jak při silné bolesti hlavy, tak při chronické bolesti krční páteře, přičemž potíže často zmizí úplně, a to i s dlouhodobějším trváním.


Řimbaba proti horečce a zánětům

Mimo analgetického účinku řimbaba působí také protizánětlivě a snižuje teplotu. Toho se využívá například při léčbě nachlazení a virových a bakteriálních nákaz, chřipky, zánětů dýchacích cest apod. Protizánětlivý účinek působí také v celém zažívacím traktu, tinktura je vhodná i např. jako lék zánětů v oblasti střev, které zároveň i čistí a ničí nežádoucí mikroorganismy a působí i proti Crohnové nemoci. Také se doporučuje i k brždění zánětlivých procesů v kloubech (artróza).

Řimbaba proti bolestivým kloubům, revmatizmu, zánětům kloubů a artritickým bolestem kloubů nebo bolesti páteře

Klouby pravidelně mažeme tinkturou, která má rychlejší nástup účinků, nebo mastí, které mimo masti extra silné mají nástup účinku pomalejší, ale o to je účinek dlouhodobější. Mast extra silná je kategorie sama pro sebe a účinkuje na obzvláště silné bolesti s téměř okamžitým nástupem a maximální délkou účinnosti. Nevýhodou této extra silné masti je její nebezpečnost pro možné alergické reakce i těch pacientů, kteří neměli do této chvíle žádný problém s přecitlivostí na produkty z této byliny. Proto raději upřednostňujeme mast základní nebo silnou. Bolestivé klouby nebo páteř mažeme 5x denně mastí podle bolesti, buď základní, nebo silnou. Nemáte-li mast, můžete použít zápar, který se dělá tak, že do pruhu čistého lněného či bavlněného plátýnka zabalíte sušenou drogu kopretiny řimbaby a dáte na napařovák do hrnce, jako když ohříváte houskové knedlíky a necháte na páře poprvé 20 minut při dalším ohřevu už jen 10 minut. Pak musíte počkat, až zápar vychladne tak, abyste se nespálili, a pak co nejteplejší si ho přiložíte na postižené místo a zakryjete tak, aby zůstalo co nejdéle teplé. Vychladne-li zápar, dáme znovu na pařák a to pak opakujeme vždy max. 10x po sobě a pak obsah plátýnka vyhodíme. Tento proces je výhodné dělat za pomoci druhé osoby večer nebo v noci tak, abyste po aplikaci volně přešli do nočního spánku. Nezapomeňte postižené místo dobře přikrýt, musí zůstat v teple.


Řimbaba a zdraví ženy

Dříve babky kořenářky běžně používaly řimbabu k vyvolání opožděné menstruace a spuštění porodu, což nám samo o sobě napoví, že by ji ženy neměly užívat v těhotenství, mohla by vyvolat potrat či předčasný porod.
V době menstruace je ale naopak velmi vhodnou bylinou, umí zmírňovat bolest během menzes, za tímto účelem ji začneme v malých dávkách užívat nejlépe 3-5 dní předem. V některých případech také tlumí změny nálad a depresivní stavy.


Návod na výrobu tinktury a masti z kopretiny řimbaby

Tinktura

Základní mast

Mast silná

Mast extra silná


Kontrindikace:

Při užívání čerstvých listů nejprve zkusíme, jestli se u nás neobjeví alergická reakce v podobě drobných vřídků (vyrážky) v ústech. V případě takové reakce raději zvolíme tinkturu nebo tablety.

Někteří lidé pociťují mírné podráždění žaludku při vysokých dávkách užívaných nalačno. Je třeba zejména dávat pozor při užívání nesteroidních antirevmatik.

Při léčbě antikoagulanty (preparáty na ředění krve) je nutno užívání produktů z kopretiny řimbaby konzultovat lékařem, popřípadě se této kombinaci raději vyhnout zcela.

Dále bychom nikdy neměli překračovat předepsané dávkování, uvedené na zakoupeném preparátu.
Výtažek z kopretiny řimbaby nesmí užívat těhotné ženy (působí na dělohu a může způsobit předčasný porod čí potrat).

Dále jsou jako nežádoucí účinky uváděny suchý a bolestivý jazyk, ztráta chuti, nepříjemná hořkost v ústech, bolesti břicha, průjem, nevolnost a zvracení. To může být projevem přecitlivělosti až alergie na tuto bylinu.

Dále je třeba si dát pozor, protože u této rostliny je uváděna takzvaná zkřížená alergie na ostatní rostliny z rodu hvězdnicovitých. To znamená, že pacient, který doposud nebyl alergický na kopretinu řimbabu, ale je alergický na jinou rostlinu z rodu hvězdnicovitých, by ji neměl užívat a pokud, tak jen velice opatrně a pod dozorem.
Ve všech takových případech je nutné samozřejmě léčbu zastavit, popřípadě konzultovat s odborníkem.

 

Některé informace použity z těchto zdrojů:

http://www.biolib.cz/cz/taxonnames/id219875/

http://www.biolib.cz/cz/taxonposition/id219875/

http://www.celostnimedicina.cz/rimbaba-obecna-tez-kopretina-rimbaba-pyrethrum-parthenium.htm

http://botanika.wendys.cz/kytky/K102.php

http://bylinky.doktorka.cz/kopretina-rimbaba---prirodn-pomoc-pri-bolestech/

http://www.fiftyfifty.cz/Kopretina-rimbaba-prirodni-lek-na-migrenu-bolest-patere-a-kloubu-7191809.php

 


21.09.12 18:35
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one