V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

KUSTOVNICE ČÍNSKÁ

(LYCIUM CHINENSE Mill)

čeleď: lilkovitých  (Solanaceae)

GOJI [godži], wolfberry

obrázek Kustovnice cizí ZDE

Říše:

  rostliny

Plantae Haeckel, 1866

Oddělení:

  rostliny krytosemenné

Magnoliophyta

Třída:

  vyšší dvouděložné rostliny

Rosopsida

Řád:

  lilkotvaré

Solanales Dumortier

Čeleď:

  lilkovité

Solanaceae Juss.

Podčeleď:

 

Solanoideae Kosteletzky

Rod:

  kustovnice

Lycium L.

Druh:

  kustovnice čínská

Lycium chinense P. Mill.

 


Charakteristika:


Když poprvé uvidíte plody Kustovnice čínské (Lycium chinense, čínsky kou-čchi), napadne vás možná, že je odněkud znáte. Příbuzná této rostliny Kustovnice cizí (Lycium barbarum) totiž roste i u nás na železničních náspech, stráních nebo v živých plotech. Vzhledem se nápadně podobá šípku, chuť plodů je však sladší a bez kyselého dozvuku. Kustovnice čínská je trnitý keř , dorůstající výšky 1-3 metrů s převislými větvemi, který má střídavé listy a kvete drobnými fialovými kvítky s nálevkovitě srostlými korunními plátky. Plody jsou jasně červené bobule na dlouhých stopkách. Kustovnice se silně rozrůstá, často zplaňuje a vytváří křoviny, které slouží ptákům jako úkryt a bobule jako potrava. I v Číně se k léčebným účelům rovněž používají plody kustovnice cizí. V současné době je možné koupit kustovnici některých speciálních obchodech i u nás ve směsi dvou druhů Lycium chinense a Lycium barbarum.

Kustovnice cizí v současnosti roste takřka po celém světě, zatímco kustovnici čínskou nalézáme hlavně v severní centrální (Ning-sia - Chuejská autonomní oblast) a západní (Sin-ťiang - Ujgurská autonomní oblast) Číně - především díky jejímu průmyslovému pěstování v těchto lokalitách. Pověst plodů kustovnice čínské, pěstované v provincii Ning-sia (Ningxia) na plantážích v úrodných zátopových oblastech podél Žluté řeky, je rozšířená po celé Asii. V této oblasti se se sklidilo téměř 42% (13 mil. kg, 2001) z celkové produkce plodů kustovnice čínské v Číně. Tato země, coby největší producent, exportovala v roce 2004 95,000 tun kustovnice čínské v hodnotě US$120 mil.

Tento léčivý klenot starých mudrců se používá v celé Číně staletí jako omlazující ovoce. V tradiční čínské medicíně i mezi obyčejnými Čínany je považován za naprosto nepostradatelný potravinový doplněk. Je znám svou mnohostrannou prospěšností na lidský organizmus, a to jak v mladém, tak i pokročilém věku, přičemž nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky.

Dle dlouholetého výzkumu působí kustovnice čínská příznivě v těchto oblastech:

- pomáhá zlepšovat Vaši paměť
- pomáhá udržet normální hladinu cukru a snižovat cholesterol. 8-10 gramů plodů se podusí a užívá se 3krát týdně (podušením plody změknou). Denní dávka v rozmezí 8-30 gramů představuje typické léčebné užívání v Číně.
- podporuje sexuální funkce a léčí sexuální dysfunkce.
- dopomáhá ke snížení váhy. 30 gramů každé ráno a odpoledne připravených jako čaj. Výsledky byly vynikající. Většina pacientů výrazně zhubla.
- pomáhá ulevit od bolesti hlavy a od závratí.
- pomáhá zbavit se nespavosti a zlepšuje kvalitu spánku.
- silný antioxidant, který zabraňuje předčasnému stárnutí.
- vyrovnává jaterní a ledvinovou nedostatečnost, navíc zprůchodňuje a uvolňuje energetické blokády v jaterních a ledvinových meridiánech
- posiluje obranyschopnost organismu,
- zlepšuje krvetvorbu a  má vliv na snižování krevního tlaku
- zvlhčuje plíce, čímž působí proti astmatu, některým druhům alergií a počátečním stavu TBC.
- je vhodná při nadměrném užívání alkoholu
- pomáhá omezit rozšiřování lupenky a dalších kožních onemocnění
- posiluje zrak, uklidňuje podrážděné oči a zlepšuje ostrost vidění
- má výrazný protirakovinový účinek.
- pomáhá při symptomech menopausy.
- pomáhá od ranní nevolnosti během těhotenství. 50 gramů keře Lycia se povaří spolu s 50 gramy byliny Scute po dobu 30 minut. Popíjením tohoto čaje se získá rychlý a efektivní lék na ranní nevolnost.
- napomáhá zlepšit plodnost.
- posiluje Vaše kosti a svaly.
- ulevuje při stresu a neklidu a dodá lepší náladu.
- aktivuje protizánětové enzymy.Obsah zdraví prospěšných látek:

Kustovnice čínská je snad nejvýživnější plodem na naší planetě,
- Bobule obsahují 18 druhů aminokyselin (šestkrát více než včelí pyl) a obsahují všech 8 nejdůležitějších aminokyselin (jako izoleucin a tryptofan).
- Bobule obsahují až 21 stopových prvků a minerálů (jedněmi z hlavních jsou zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen a fosfor).
- Bobule kustovnice čínské jsou bohatým zdrojem karotenoidů včetně beta-karotenu (více beta-karotenu než má mrkev), - nejvíce ze všech známých potravin nebo rostlin na Zemi.
- Bobule obsahují 500krát více vitaminu C na váhu než pomeranče a ty jsou na druhé místě. Bobule kustovnice také obsahují vitaminy B1, B2, B6 a vitamin E.
- Zralé plody obsahují asi 11 mg železa na 100gramů, beta-sisterol (protizánětlivé činidlo), kyselinu linolovou (mastná kyselina), seskviterpenoidy (cyperon, solavetivon), tetraterpenoidy (zeaxanthin, physalin) a betain (0,1 %).
- Bobule kustovnice čínské obsahují polysacharidy, které výrazně posilují imunitní systém. Jeden polysacharid nalezený v tomto plode byl deklarován jako silný sekretový stimulant (jedná se o látku, která podporuje sekreci lidského růstového hormonu v podvěsku mozkovém).

Způsob použití:

-   Přímá konzumace-jako sušené ovoce

- Jestliže připravujeme odvar (čaj připravený povařením byliny ve vodě), užívá se 6-18 gramů plodů pro denní dávkování, obvykle v kombinaci s jinými bylinami, po dobu jednoho až tří měsíců, což je typická perioda pro průběh terapie (kustovnice čínská se užívá rovněž jako přípravek proti stárnutí, který je již po léta konzumován). Při léčení atropického zánětu žaludku (oslabené trávení způsobené sníženou činností žaludečních buněk), užívá pacient celé plody při obsahu 10ti gramů v každé dávce a to dvakrát denně před jídlem (po dobu dvou měsíců). Při léčení cukrovky se jedí podušené bobule v dávce 10 gramů a to třikrát denně (podušení plody změkčuje). Denní dávky v rozmezí 10 - 30 gramů je typickým léčebným užíváním v Číně.

-          do polévkových vývarů, do rýže, na saláty, ale i do koláčů, zákusků apod. - záleží na vlastní fantazii
-           
Ideální preventivní a zdraví prospěšná denní konzumace je 10 až 20g.

 

Moderní studie Kustovnice čínské:

1. Podporuje imunitní systém

Mnoho studií ukázalo, že kustovnice čínská zvyšuje poměr transformace lymfocytů a zlepšuje u zvířat makrofágní funkci fagocytů (buněk pohlcujících drobná cizí tělíska). LBP napomáhá slezině při transformaci lymfocitů vyvolanou concavalinem A5. LBP zvyšuje reakci protilátek na T buňku - závislou na antigenu (látky vyvolávající tvorbu protilátek-SRBC), což znamená, že LBP selektivně posiluje T buňku jako reakce 6. LBP podporuje imunitní reakci zvýšeným počtem E receptorů na povrchu T buňky anebo přímo navýšením počtu T buněk. LBS může být rovněž použita ke snížení toxicitu z olova, protože KBP zpomaluje snížení T buněk a zpožďuje průběh alergické reakce způsobené olovem. Jedna studie byla provedená na starších lidech v Číně. Tato studie ukázala, že po užívání kustovnice čínské se zvýšily lysozomy, IgG a IgA v séru u všech testovaných lidí. Zjistilo se, že činnost interleukinu 2 (IL-2) se zvýšila 2.26krát u dvou třetin z testovaných lidí.

2. Anti-Agang (zpomalení procesu stárnutí):

Plody kustovnice čínské přispívají k normálnímu růstu buněk a zlepšují nahrazování a stav DNA. LBP má rovněž antiperoxidační funkci na volné radikály., jelikož přeměňuje elektrické parametry buněčných membrán na stav normálu 7.V jedné studiji v Číně se zjistilo, že u všech starších účastníků studie došlo ke 48% zvýšení oxidu dismutasy a 12% zvýšení hemoglobinu v séru. V téže studii se zjistilo 65% snížení LPO v séru. Toto ukazuje, že kustovnice čínská je možná velice silným antioxidantem a mohla by zpomalit proces stárnutí.

3. Prevence rakoviny:

Další čínské studie ukazují, že extrakt acetonu z bobulí kustovnice zpomaluje mutaci genů a to pomocí TA98 a TA1008. Někteří vědci věří, že bobule kustovnice čínské by mohly být velmi dobrým doplňkem k předcházení rakoviny jater, protože ochraňují játra a současně mají protirakovinový účinek.Sedmdesát devět pacientů mající rakovinu v pokročilém stadium podstoupilo v Číně klinický pokus byly léčeni s LAK/IL-2 v kombinaci s LBP9. Počáteční výsledky tohoto léčení u 75 pacientů, kteří byli k dispozici, ukazuje že došlo k regresi rakoviny (ke změně směřující k zániku rakovinových buněk) u pacientů se zhoubných melanomem, rakovinou ledvinových buněk, rakovinou tlustého střeva, rakovinou plic, rakovinovým nádorem nosohltanu a rakovinou hydrothoraxu (plicní tekutiny). Reakční poměr u léčených pacientů pomocí LAK/IL-2 spolu s LBP byl 40,9%, zatímco pacienti léčeni pouze s LAK/IL-2 vykazovali 16,1% (P menší než 0,05). Léčení Indikací LAK/IL-2 spolu s LBP vedlo k mnohem výraznějšímu zvýšení NK a LAK činnosti buněk než při pouze LAK/IL-2. Lehčí zmírnění u pacientů léčených LAK/IL-2 spolu s LBP také trvalo podstatně déle. Výsledky ukazují, že LBP by mola být použita jako adjuvans (pomocná látka) při bioterapii rakoviny. Další čínská studie ukázala, že LBP zvýšilo citlivost na radiační terapii10 a povzbudilo imunitní systém u pacientů s rakovinou.Japonští vědci uvedli, že bobule kustovnice mohou zpomalit růst rakovinových buněk.

4. Ochrana jater

Kustovnice napomáhá působit proti chloridu uhličitému vyvolanému při hepatotoxicitě11.napomáhá obnovit poškozené jaterní buňky pomocí CC14 a umožňuje obnovit jaterní nekrózu.

5. Promotor tvorby krvinek

Studie v Číně ukázala, že usnadňuje proliferaci (novotvoření) kmenových buněk a zvyšuje počet monocytů v kostní dřeni14.


6. Viditelné zlepšení

Bobule kustovnice čínské byly ve Staré Číně velmi oblíbené pro jejich vlastnosti viditelného zlepšení. Dnešní moderní čínští vědci zjistili, že bobule kustovnice čínské snižují čas adaptace na tmu a zlepšují vidění při tlumeném světle.

Lutein a zeaxanthin jsou si příbuzné pigmenty. Ochraňují retinu neutralizováním volných radikálů ze slunečního světla, které by mohly poškodit oční pojivo. Existuje velmi málo potravy bohaté na zeaxanthin. Kustovnice je jednou z nich. Snížilo se fyziologické stokom (výpadek části zorného pole) a zvýšil se vitamin A u pacientů užívajících plody kustovnice.Mnoho vědců věří, že kustovnice obsahuje více beta-karotenu než mrkev, což by mohlo být přisuzováno tomuto faktu.

Jak prospívá:

Obzvláště silná koncentrace polysacharidů v kustovnici (v rámci carbohydrátů) Posiluje schopnost těla v boji proti nemocem a to aktivací proteinů v imunitním systému. Její antioxidační carotenoidy a flavonoidy chrání tělo před poškozením volnými radikály, které mohou zapříčinit nemoc a stárnutí. Karotenoidy zvláště betakarotén, prekursor (výchozí částice) vitaminu A, rovněž zlepšuje vidění. Kromě toho bobule mají signifikantní obsah vitamínů (B.sub.1) (thiamin) (B.sub.2) riboflavin(, které jsou základem k produkování naší energie. Její vysoký obsaah vitaminu C - asi 73 mg na 100 gramů (nebo tři hrsti) sušeného plodu kustovnice - podporuje imunitu. Plody rovněž obsahují betain - alkaloid , který napomáhá vyrábět cholin, sloučeninu, která posiluje játra. Stopové prvky minerálů, které jsou v tomto plodu, jako zinek a selen, také přispívají k podpoře imunitního systému. Železo potlačuje anemii stimulací pro vytváření červených krvinek, zinek napomáhá vyrábět a obnovovat buňky, selen spolu s vitaminem E spolupracuje na prevenci poškození buněk volnými radikály.

Užívání:

Kustovnice je dostupná hlavně jako sušené bobule (často se podobá rozinkám).Povařte jednu ounci (trošku) bobulí ve vodě obsahu asi 2 hrnečků po dobu 15 minut a udělejte odvar nebo bylinný čaj.Denní dávka asi 3,5 gramu na den aktivních polysacharidů by měla být rozumnou minimální dávkou.

Upozornění:

Plody kustovnice nemají žádné toxické účinky. Avšak osoby s vysokou teplotou by ji neměly užívat, protože kustovnice může vyživovat i bakterie a viry, které zapříčinily teplotu. Jako mnoho jiných plodů, také kustovnice může způsobit řídkou stolici, takže osoby trpící na průjmy by ji měly užívat s opatrností, hlavně u prvních dávek.

 

 

 

 

 

 

 

 

03.05.08 13:41
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one