V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

LONGAN (dračí oko)

(Dimocarpus longan)

Obrázek stromu ZDE a plodu ZDE

Vědecká klasifikace

Říše:                 rostliny (Plantae)

Podříše:           cévnaté rostliny (Tracheobionta)

Oddělení:         krytosemenné (Magnoliophyta)

Třída:                vyšší dvouděložné (Rosopsida)

Řád:                  mýdelníkotvaré (Sapindales)

Čeleď:              mýdelníkovité (Sapindaceae)

Rod:                 .. (Dimocarpus)

Druh:            longan (D. longan)

 

Pěstování longanu

Drobné ovoce o velikosti třešně pochází taktéž z jihovýchodní Asie. Jméno ovoce s pravděpodobností hraničící téměř s jistotou, pochází z názvu vietnamského města Long-An, kde se dodnes ovoce Longan pěstuje. Dnes se longan pěstuje s úspěchem v tropických až subtropických oblastech, zejména v Thajsku a v Číně, na Tchaj-wanu, v poslední době ve Vietnamu a mimo Asii v Queenslandu v Austrálii a v USA na Floridě a na Havaji. Roste na stále zelených asi 10 metrů vysokých stromech, které mají až 14 metrů širokou korunu. Skořápka plodů má oranžovou, později až hnědou barvu. Pod slupkou se skrývá bílá, průsvitná dužnina a jedno černé semeno.

Ročně se z jednoho stromu sklidí přibližně 200 kg ovoce. Také období sklizně v Asii není longanu vstřícné. Polovina srpna, kdy longan dozrává, je totiž v Indočíně obdobím tajfunů a monzunových lijáků, čímž se výrazně komplikuje sběr ovoce, spolu s jeho transportem na světové trhy. Ihned po očesání se longan pro udržení čerstvosti prudce zchladí v ledové vodě a dále se pak skladuje při teplotě do 7,5 °C a vlhkosti okolo 90%, důležité je zejména zabránit pozvolnému vysoušení ovoce.

 

Použití longanu

 

Longan se pro svou zvláštní sladkokyselou chuť používá jak do slaných, tak i do sladkých jídel, jí se též samotný. Dužnina (míšek) se jí hlavně čerstvá, občas i sušená. Má šťavnatou, sladkokyselou, někdy mírně nahořklou chuť (podobnou liči) a příjemnou vůni. Dužnina chutná nejlépe lehce nedozrálá – musí být bílá a pevná, ne dohněda.

V Číně se do pokrmů nejčastěji přidávají sušené plody. Daleko většího využití však longan nachází v tradiční čínské medicíně. Čínští léčitelé longanu přisuzují uklidňující účinky na trávicí trakt, zejména při otravách způsobených zkaženými potravinami. Semena se používají při výrobě mýdel a šamponů. Z obsahu vitamínů stojí za zmínku pouze vitamín C, ale i toho obsahuje longan poměrně málo (maximálně 30mg/100g).

 

Zdroj:

http://www.vareni.cz/trendy/rambutan-a-longan-blizci-pribuzni-litchi/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Longan

http://www.sblog.cz/jirka_bn/exoticke_ovoce/

 

 

 


21.03.10 23:49
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one