V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

MACA

ŘEŘICHA PERUÁNSKÁ

(LEPIDUM MEYENII Walp.)

Popis:

Maca je kořen podobný bramboru nebo ředkvičce, je mírně nasládlé chuti a vyskytuje se v několika druzích: středně purpurová, černá a purpurová.

 
Výskyt:

MACA, roste pouze přírodním způsobem na jednom místě na světě, a to vysoko v pohoří And v Peru. Je tam od pradávna používána jako zelenina. Kořen se pěstuje na vysokohorských planinách v Bombón, Cerro de Pasco. V pásmu lesů (v zemi původu) je Maca pověstná možností skladování-konzervace. Místní obyvatelé jakmile oddělí jemné listy a lodyhy od kořene připravují jej ke konzumaci nebo na uskladnění. Je k neuvěření, že Maca vydrží konzervována až patnáct let bez ztráty výživné hodnoty. To i v podobě zavařeniny, zachovávající maximálně její nutriční a léčebnou hodnotu. Může se jíst čerstvá nebo sušená, celá nebo mletá.

 
Obsah:

Maca obsahuje 10% bílkovin,60 % carbohydrátů a směs mastných kyselin.

Hlíza obsahuje množství jódu, zinku, fosforu, železa, vitaminu B1, B2, C a E také vápník.

Výsledky náročného analytického výzkumu, kterému byla MACA podrobena v USA byly překvapující. Podle Dr. Pulgara Vidala z Woodard Research Corporation ve Virginii, byly předloženy tyto výsledky:

Voda……………….19,62%
Bílkoviny…………..10,10%
Tuky………….……..7,97%
Vláknina………….…6,14%
Cukry………………51,81%
Minerální soli……….4,36%
Celkem……………100,00%

Pozdější laboratorní studie potvrdily to, co již obyvatelé vysokých And znali po staletí. Ve vysokých polohách And, kde má Maca optimální podmínky obsahuje až 14% bílkovin, což se nepodařilo při snahách při readaptaci této plodiny v jiných oblastech země.

Další analýza v laboratoři biochemie a technologie ministerstva zdravotnictví v dubnu 1978 potvrdila, že Maca obsahuje 475,20 mg vápníku a 183,33 mg fosforu na 1 kg v přírodním stavu. Je bohatá na bílkoviny, tuky, vápník a fosfor.  

Kořeny obsahují steroly, macaeny a macamidy, které způsobují léčebné efekty. List tvoří více než 50% z celkové rostliny. Mnozí pěstitelé listy míchají a drtí společně s kořeny, ale účinky listů jsou odlišné, a také účinky takového produktu jsou jiné. Proto byl vypracován systém gelatinizace Macy z kořenů a jedině tento standardizovaný postup zaručuje efekty, jaké byly prokázány při studii. Gelatinizace neznamená, že jde o gelatinové kapsle nebo že je Maca smíchána s gelatinem, ale je to proces, který podléhá stejným zákonům purifikace (čištění) gelatiny.
Proces odstraní škrob a poruší chemické vazby, které připojují škrobové molekuly k aminokyselinám a jiným sloučeninám.
To způsobuje dvě věci: odstraní škrob (který tvoří 33% celé rostliny) a uchová tím neporušené chemické sloučeniny a výživné látky.
Také se uvolní macaeny z jejich škrobové vazby, což zažívací trakt člověka dobře nedokáže, a tím se mnohonásobně zvýší vstřebatelnost macaenů, než kdyby Maca nebyla gelatinizována.

 
Užití:

Jak by se měla Maca užívat?
Maca jako rostlina je potravina, která je běžně používána jako zelenina ve velkém množství. V zemi původu je kořen Maca konzumován v syrové podobě. Mnoho obyvatel v oblasti Pasco využívá kořene jako přídavek do studených jídel.

 Většina firem, které prodávají macu, připouští asi 500 mg základní sušené macy v jedné kapsli. Někteří doporučují 3 kapsle denně, někteří šest, ale je přípustné také 10 kapslí.
V USA byly provedeny toxické studie Macy a ukázalo se, že Maca nemá žádné nepříznivé farmakologické efekty.
Maca působí bezpečně, efektivně, netoxicky a výrazně zvyšuje a zlepšuje sexuální funkce.

 
Indikace a kontraindikace:
  • Mužská impotence, ženská frigidita.
  • Dlouhodobě výrazně podporuje erekci.
  • Stimuluje sexuální funkce.
  • Zvyšuje libido.
  • Neplodnost (zvyšuje počet a pohyblivost spermií).
  • Kladně působí na prostatu.
  • Působí proti duševní vyčerpanosti, stresu, posiluje psychickou odolnost.
  • Posilňuje a omlazuje organismus, zmírňuje příznaky stárnutí.
  • Podporuje růst svalové hmoty.
  • 100%ně bezpečná bez vedlejších účinků.
 
Jiné informace:

MACA je prastará léčivá bylina peruánských And. Současný vědecký výzkum potvrdil její výrazný účinek na zlepšení fyzické a psychické výkonnosti, prodloužení života a především pro významný vliv na reprodukční zdraví. Léčí sexuální impotenci mužů, frigiditu žen a neplodnost. MACA stimuluje jak mozková centra, tak reprodukční orgány prostřednictvím normalizace hormonální hladiny. Napomáhá řešit krizi středního věku a manažerský syndrom v sexuální oblasti zvýšením libida a výraznou podporou erekce. Pro své účinky je nazývána „Peruánská viagra“.

účinná látka byla v kapslích, kde byla Maca ve formě gelu vyrobeného za standardních podmínek a byl podáván dospělým mužům, kteří byli v relativně dobrém zdravotním stavu. Tato zkouška byla připravena za tím účelem, aby prokázala účinnost Lepidium meyenii (maca) na hormonální systém, sexuální chování a na mužskou erekci; na fyzické zdraví a stresové reakce; na červené krvinky a na výživu potřebnou k dobrému zdraví.

Do zkoušky byli vybráni muži ve věku od 20 do 40 let. Byla provedena náhodná, dvojitě slepá zkouška, kdy jedna skupina dostávala kapsle s Maca a druhá skupina jen placebo.Zkouška byla prováděna v době od prosince 2000 do května 2001 výzkumníky z Peruvian University Cayetano Heredia a katedrou Sciences and Philosophy and Instituto de Investigaciones de la Altura (Institute of Highlands Researches). Zodpovědným vedoucím zkoušky byl Dr. Gustavo Gonzales spolupracující s výzkumníky Amanda Cordova, Arturo Chung, Arturo Villena, Carmen Gonez, Karla Vega, Julio Rubio, Manuel Gasco, Carla Gonzales, Sharon Castillo and Diana Garayar.

Základní poznatky této zkoušky jsou:

Hemodynamické aspekty:
Léčba gelatinovou Macou působí na snižování diastolického krevního tlaku, neovlivňuje srdeční frekvenci ani arteriální saturaci kyslíkem, nemění se hematokrit ani krevní obraz.

Vyživovací aspekty:
Gelatinová Maca má důležitý vliv na tvorbu energie a tento efekt se dává do souvislosti s působením Macy na hladinu lidského růstového hormonu. Energii zvyšuje tím, že působí na metabolismus tuků a podněcuje jejich spalování. Nezpůsobuje uvolňování jodu do moči. Stav mysli:Gelatinovaná Maca zlepšuje stav mysli. Zvyšuje se hladina DHEA (matečný hormon).

Úzkost:
Gelatinovaná Maca zlepšuje stavy úzkosti za dva týdny po podávání.

Stres
Snižuje stres, redukuje stupeň apatie mysli a navozuje lepší reakce mysli na stres.
Sexuální a reprodukční funkce. Zlepšuje libido, sexuální touhu průměrně o 180% ve srovnání s placebovou skupinou. Neovlivňuje hladiny hormonů. Dvojnásobně zvyšuje počet spermií a také jejich kvalitu.

Shrnutí:
zlepšuje stav mysli snižuje úzkost a stres zdokonaluje reakci na stres, zvyšuje hladinu androgenů
zlepšuje libido a sexuální touhu zvyšuje počet a zlepšuje aktivitu spermií.

 Dr. Qun Yi Zheng a jeho kolegové z PureWorld Botanicals v roce 1998 analyzovali Macu a prokázali, že obsahuje 10% bílkovin, 60% carbohydrátů a směs mastných kyselin. Tyto složky jsou běžné a nijak zvláštní, ale tito badatelé navíc objevili dvě nové skupiny sloučenin, macamidy a macaeny a tyto jsou odpovědné za sex zvyšující účinky. Následně pak byl tento objev ověřován v sérii experimentů na zvířatech a výsledky byly publikovány v dubnu 2000 v odborném lékařském časopise Urology. Pokusní hlodavci dostávali purifikovaný extrakt z Macy, který obsahoval koncentrát macamidů a macanaeů a byla zaznamenána zvýšená energie a životní síla, hlodavci se projevovali zvýšenou sexuální aktivitou v porovnání se skupinou hlodavců, kteří nedostávali macamidy a macaeny.

17.02.08 21:50
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one