V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Merlík čilský (chilský)

(Chenopodium quinoa)

Obrázek ZDE

 

Říše:

 rostliny

 Plantae

Podříše:

 cévnaté rostliny

 Tracheobionta

Oddělení:

 rostliny krytosemenné

 Magnoliophyta

Třída:

 vyšší dvouděložné

 Rosopsida

Řád:

 hvozdíkotvaré

 Caryophyllales

Čeleď:

 laskavcovité

 Amaranthaceae

Podčeleď:

 merlíkové

 Chenopodoideae

Rod:

 merlík

 Chenopodium

Druh:

 Merlík čilský

 Chenopodium quinoa

 

Popis

Merlík čilský je jednoletá bylina, která bývá průměrně vysoká od 1 do 2 metrů v závislosti na prostředí a genotypu, Je to velice variabilní druh. Stonky jsou vzpřímené, rozvětvené nebo nevětvené. Barvy širokých, členitých listů jsou proměnné, u mladé rostliny jsou zelené, pak s dozráváním se mění na žluté, červené až fialové. Je stejně tetraploidní jako blízký příbuzný Chenopodium berlandieri pěstovány hlavně v Mexiku. Hlavní zdřevnatělý kořen roste do hloubky, postranní kořeny rostou horizontálně a tvoří rozvětvený systém, který pomáhá rostlině odolat suchu.

Přisedlé květy mohou být jak oboupohlavné, tak jen samčí nebo jen samičí a jsou opylovány větrem. Nahloučené květy v klubíčkách jsou uspořádány do lat, která tvoří hroznovitá květenství. Tyčinky mají krátké nitky s prašníky, čnělka má dvě nebo tři blizny.

Plodem je nažka obalena okvětím. Semeno je oblé, ze dvoustran zploštělé o velikosti 1 až 2,6 mm, může být černé, hnědé, fialové, červené, oranžové nebo žluté barvy, kterou způsobuje pryskyřičný povlak s hořkými saponiny, které se musí před konzumaci odstranit mechanicky (obroušením) nebo chemicky (máčením), pak jsou semena bílá. Semena pokusně vyšlechtěných odrůd bez hořkých saponinů byla ještě před uzráním sezobána ptáky. Embryo semene tvoří 60 % objemu a to má za následek vyšší obsah bílkovin semen merlíku čilského ve srovnání s obilnými zrny. Semena nemají období vegetačního klidu a mohou ihned klíčit, nejsou-li však vhodné podmínky zůstanou v půdě a podrží si klíčivost 2 až 3 roky.

 

Výskyt

Je to druh velice proměnlivý, roste od rovníkových oblastí až po Chile (od 8°severní šířky po 30° jižní šířky) a od téměř hladiny moře po nadmořskou výšku 4000 m.

Tato rostlina je stará kulturní plodina původem z pohoří And v Bolívii, Peru a Chile, kde byla domestikována a již před 5000 roky byla potravinou Inků žijících na horských plošinách a v kopcovitých údolích. Výraz „quinua“ znamená v jazyce Inků „matka zrno“, s kolonizací Evropanů přišel úpadek, její pěstování bylo nahrazeno obilovinami, dochovala se jen v odlehlých oblastech Jižní Ameriky.

Rostlina se po roce 1975 znovu navrací do původních oblastí, nyní se aktivně pěstuje v hornatých oblastech And v Jižní Americe, tj. v Bolívii, Kolumbii, Ekvádoru, Peru a Chile. Největšími producenty jsou Bolívie 25 tis. tun a Peru 33 tis. tun. První větší pokusy o její pěstování, v rámci zdravé výživy, se rozběhly v USA a od roku 1982 také v Evropě ve Velké Británii, Holandsku, Německu a Dánsku. V České republice se pěstuje již přes 100 let v botanických zahradách, jako dekorativní záležitost a v poslední době i pokusně na polích.

 

Pěstování

Merlíku čilskému vyhovují písčité, hlinité i těžší půdy s dobrým odvodněním. Není také náročný na kyselost půdy (6 až 8,5 pH), nevadí ani určitá salinita. Klíčící semena a mladé rostliny potřebuji vláhu a chladno, nesnesou však přemokření. Starší před dozráváním mohou mít i sucho, vyšší teploty nejsou na škodu. Snáší také silný vítr, nemůže však růst ve stínu. Přežije bez újmy i mrazíky do -5 °C vyjma období kvetení.

Při tradičním pěstování se vysévá po předplodině brambory s využitím zbytkových organických hnojiv a mlátí se ručně, tehdy se dosahuje hektarových výnosů 1,5 t. Za příznivých podmínek, při dodání dusíku do půdy a strojním vymlácení, se dosahuje hektarového výnosu až 5 t, což je srovnatelné s výtěžností u obilovin.

Rozmnožuje se výhradně semeny. Mladé rostlinky po vzklíčení rostou pomalu, nutno zabránit zaplevelení, speciální herbicidy neexistují. Rostliny jsou napadány plísněmi, mšicemi a larvami hmyzu. Déletrvající déšť smyje z nedozrálých zrn vrstvu se saponiny a zrna se stanou oblíbenou potravou ptáků.

Usychající rostliny se sklízí těsně po začátku dozrávání, protože zralá semena sama vypadávají. Dozrálá semena již za 24 hod po navlhnutí začínají klíčit, proto je sklizeň značně problematická za deště

Jsou vyšlechtěny kultivary s velice rozdílnou dobou růstu, 90 až 220 dnů od vysetí do sklizně. Kvete v květnu až říjnu, sklízí se v červenci až srpnu. Je krátkodenní rostlinou, při kratším dni kvete dřív. Merlík čilský lze pěstovat i v podmínkách, ve kterých obiloviny již dostatečně neplodí.

 

Využití

Během růstu se konzumují čerstvé listy v různých salátech a hlavně se používá zralých semen. Mele se z nich mouka, která má výborné vlastnosti ve spojení s obilnou nebo kukuřičnou, na pečení chleba a různých sušenek. Celá semena se používají k vaření kaší, zahušťování polévek i k výrobě cereálií, také se z nich připravuje pálenka „chica“.

Mouka z merlíku čilského neobsahuje lepek a má zvýšený obsah esenciálních aminokyselin, čímž se podobá sóje. Díky této vlastnosti a vyváženému poměru látek ji lze doporučit kojencům, malým dětem, alergikům a převážně pacientům trpícím celiakií. Semena jsou dobrým zdrojem vitaminů A, B2, B1, B9, C, E, vápníku, železa, hořčíku, mědi a zinku, obsahují 60 % škrobu, 23 % esenciálních bílkovin, 5 % sacharidů, 4 až 9 % tuků, jejich energetická hodnota je 374 kcal/1566 kJ na 100 g a obsahuje v průměru 340 mg vápníku na 100g semen. Vzhledem k vysokému obsahu hořčíku a železa působí preventivně proti chudokrevnosti. Z hlediska aminokyselinového složení obsahuje merlík nejkompletnější rostlinný protein, odpovídající kvalitou kaseinu. Lysinu, který je limitující aminokyselinou většiny cereálií, obsahuje v porovnání s nimi více než dvojnásobné množství. Dále obsahuje značné množství sirných aminokyselin, z nichž arginin a histidin jsou důležité zejména pro výživu kojenců, u nichž patří k esenciálním aminokyselinám. Tuk obsažený v merlíku má vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, zejména kyseliny linolové (Linolová kyselina patří do skupiny esenciálních mastných kyselin, zvaných omega-6 mastné kyseliny, které jsou nezbytným doplňkem stravy všech savců. Nedostatek omega-6 mastných kyselin způsobuje vysoušení a vypadávání vlasů a špatné hojení ran.). Semena se využívají buď celá nebo ve formě mouky či krupice. Mouka je velmi dobře stravitelná, má příjemnou chuť a využívá se proto i v dětské výživě.

V dnešní době je merlík čilský ceněn hlavně díky vysoké nutriční hodnotě a OSN ho klasifikovalo jako jednu z plodin, obsahující velmi vysoké procento bílkovin. NASA jej zařadila jako vhodnou plodinu do výzkumného programu, jehož výsledky by umožnily podporovat a udržet lidský život během dlouhých vesmírných letů řízených člověkem. Je také jednou z plodin zařazených do programu fair trade, který mimo jiné garantuje spravedlivou cenu pokrývající náklady na produkci a životní potřeby.

 

Quinoa v kuchyni

Má jemně oříškovou chuť a lze ji kombinovat s různými druhy zeleniny i koření. Připravuje se podobně jako kuskus, někdy ji stačí jen nechat nabobtnat v horké tekutině, někdy je nutné ji krátce povařit.

Vařená quinoa má jemnou chuť, dá se použít všemi možnými způsoby – naslano, jako příloha k masu a omáčkám, jako ingredience do salátů s masem či zeleninou, podobně jako kuskus. Nebo nasladko, třeba k snídani smíchaná s medem, ořechy, ovocem či jogurtem.

Nebalená quinoa obsahuje saponiny, což jsou hořké látky, které chrání semena před ptáky a hmyzem. Těch je třeba se před vlastní přípravou zbavit. Proto se zrnka namáčejí na několik hodin do vody, která se posléze vymění za čerstvou, a zrna se v ní znovu nechají namočená.

 

Quinoa se zeleninou a sýrem

Suroviny:

Quinoa – 1 hrnek, sůl, olej, 350 g brokolice, ½ sáčku mražené kukuřice, 1 větší rajče, bylinková sůl, špetka sušeného granulovaného česneku, tvrdý sýr.

Postup:

Quinou dáme vařit do 1,5 násobku osolené studené vody. Vaříme, dokud quinoa nezměkne, což trvá to asi 18–20 minut. Mezitím si připravíme zeleninu tak, že na rozpálený olej dáme na růžičky rozebranou brokolici, chvíli restujeme a pak k ní přidáme mraženou kukuřici. Ochutíme bylinkovou solí. Stáhneme plamen na minimum a s troškou vody dusíme doměkka. Přidáme pokrájené rajče a ještě chvilku vaříme. Nakonec vše posypeme špetkou sušeného česneku a vmícháme uvařenou quinoou. Na talíři pokrm doplníme na proužky nakrájeným nebo nastrouhaným tvrdým sýrem.

 

Salát quinoa se zeleninou


Suroviny:

1 šálek merlíku (quinoa), olivový olej, 1 cibuli, 1 papriku, 2 mrkve, pár žampionů, stroužek česneku, sůl, zelené bylinky.


Postup:

Merlík důkladně propláchneme, případně na pár hodin namočíme, pak vodu slijeme a vaříme v nové vodě. Zbavíme ho tím hořkosti. Osolíme, na 1 šálek merlíku nalijeme 2 šálky vody. Vaříme 15–20 minut, dokud se voda nevypaří. Mezitím na olivovém oleji orestujeme zeleninu, lehce posolíme, můžeme přidat bylinky. Podáváme jako samostatný lehký salát nebo jako přílohu k masu.


Zapečená quinoa s kuřetem

Suroviny:

200 g quinoy, 2 kuřecí prsa, 2 stroužky česneku, 50g hrášku, 50 g kukuřice, 1 cibule, sůl, pepř, provensálské koření.

Postup:

Cibuli nakrájíme nadrobno, kuře očistíme a pokrájíme na kostičky. Na oleji osmahneme cibuli a kuře, přidáme kukuřici a hrášek a rychle orestujeme. Quinou vaříme asi 15 minut. Pak slijeme a necháme vystydnout. Promícháme s kuřecí směsí, lisovaným česnekem, osolíme a přidáme provensálské koření. Směs vložíme do vymaštěného pekáčku a zapékáme asi 20 minut.

 

Zdroje

http://cs.wikipedia.org/wiki/Merl%C3%ADk_%C4%8Dilsk%C3%BD

http://www.novyvek.cz/?sekce=maminka&pg=clanek&id=577

http://www.stastnezeny.cz/index.asp?menu=693&record=14928

http://www.agronavigator.cz/az/vis.aspx?id=9203624.03.11 11:27
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one