V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

MORUŠOVNÍK ČERNÝ (Morus nigra L.)

MORUŠOVNÍK BÍLÝ  (Morus alba L.)

anglicky mulberry, německy Maulbeere

Pravlastí moruše, tedy její černé odrůdy, je patrně Asie, oblast dnešního Íránu a Afghánistánu. Již ve starověku ji však znali i Egypťané, Římané a Řekové. Po Evropě se rozšířila snad již v šestém století. Bílá odrůda morušovníku ovšem pochází z Číny a Koreje. V Evropě se začala pěstovat až v šestnáctém století, zvláště pro hedvábnický průmysl. Severní Amerika je domovem červené moruše, která se však v Evropě pěstuje jen zřídka. Za samostatný druh bývá také někdy považován morušovník trnavský, kříženec blíže neurčeného původu, který se pěstuje na Moravě a Slovensku více než 200 let.

Morušovníky jsou opadavé pozdě rašící stromy, někdy i keře, pro které je typická proměnlivost tvarů listů, jenž jsou vejčité až nepravidelné, tří až pětilaločnaté. Dospělí jedinci dosahují výšky 8 - 12 metrů a mají obdivuhodnou regenerační schopnost, která zaručuje jejich dlouhověkost. Moruše černá je strom se šedým kmenem a červenohnědými větvemi, které dosahují během intenzivního růstů žlutavě šedé barvy. Moruše bílá má šedohnědý kmen i větve. Strom se hodí i pro větrolamy, netvarované živé ploty a aleje. Žádá teplou slunnou polohu, živnou hlubokou půdu, hodí se nižších a středních poloh, do vyšších jen na vhodná stanoviště. Semenáče bývají více mrazuodolné, plodí ale později než pravokořenné rostliny, nejdříve za 3-5 let po výsadbě.

Plody morušovníku jsou moruše, vizuálně velice podobné ostružinám, chuťově však jsou zcela specifické a nezaměnitelné. Moruše jsou bohaté na vitamíny a obsahují asi l6 - 18 % cukru, kyselinu jablečnou, pektin, až 20 mg vitaminu C ve 100g, vitaminy skupiny B, provitamin A, vitamin E a mnoho minerálních látek a také mnoho vlákniny. Moruše s tmavým zabarvením obsahují významné množství léčivého resveratrolu.


Plody se dají jíst za syrova nebo se z nich připravuje šťáva, víno, kompoty (nejlépe s kyselým ovocem, višněmi, angreštem), džem s jablky. Ve střední Asii ji odnepaměti lidé sušili a mleli na hladkou mouku, kterou přidávali do těsta. Moruše jim nahrazovala cukr.

Morušovník bílý, známý jako potrava bource morušového, je rostlinou s absolutně nejrychlejšími pohyby. Pyl z květů dokáže vystřelovat do okolí rychlostí přes 500 km/h.

 

Léčivé účinky

Plody pročišťují organismus a regulují hladinu cukru v krvi , mají antioxidační a antibakteriální účinky, mají vliv na prevenci rakoviny prostaty a dokážou zesílit účinek některých antiretrovirových léčiv.. Působí mírně močopudně a protiprůjmově, ale při vyšších dávkách konzumace má  projímavé účinky a tím pomáhá při zácpě. Bílé moruše jsou účinné při nachlazení, podporují vykašlávání hlenů a působí příznivě při srdečních  a cévních chorobách. Listy morušovníku se dají použít jako antidiabetikum při cukrovce II. typu a působí také adstringentně (svíravě), např. při omývání ran, bércových vředů apod.

8.7.2008

08.07.08 23:11
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one