V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

OKURKA SETÁ

(Cucumis sativus L.)

Obrázek ZDE

Říše:                     rostliny (Plantae)
Podříše:                cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení:              krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída:                     vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád:                      tykvotvaré (Cucurbitales )
Čeleď:                   tykvovité (Cucurbitaceae)
Rod:                      okurka (Cucumis)
Biomické jméno:
Cucumis sativus L.

Okurka setá je rostlina s poléhavou lodyhou, řepíkaté listy jsou v obrysu okrouhlé, dlanitě laločnaté s mělkými laloky.

 Květ je zlatožlutý.

 Plodem je válcovitá podlouhlá bobule.

 Okurka je pěstovaná rostlina, která jen zcela výjimečně zplaňuje.

 Předmětem sběru jsou nezralé, masité bobule – okurky (Fructus cucumi), které se sbírají v průběhu léta. Občas, ale jen velmi zřídka se sbírá i okurková nať (Herba cucumi), častěji se sbírají semena (Semen cucumi), která mají poměrně široké použití.

 Okurka obsahuje 95 % vody, dále organické kyseliny, cukry, menší množství chlorofylu, draslík, železo, hořčík, křemík, fluor, vitamín C, vitamíny skupiny B hlavně vitamín B6 a řadu dalších cenných látek. Semena obsahují mastný olej, cucurbitol, organické kyseliny, aromatické látky, cukr, glykosidy, lecitin, pryskyřice, kaučuk a další látky.

 Okurky užívané vnitřně působí jako výživa pro vlasy, zuby a nehty, čistí krev, podporuje vylučování moče, působí jako lék na srdeční a ledvinové problémy, na otoky a při léčbě ledvinových a žlučových kamenů, mírní příznaky dny, protože ředí nahromaděnou kyselinu močovou.

 Užívaná zevně působí jako léčivé kosmetikum a uklidňuje podrážděnou pokožku, třeba po popálení  kopřivou nebo spálení na slunci, zmírňuje svědění po kousancích hmyzu a v neposlední řadě přiložená zmírňuje následky popálenin.

 Neměli bychom ale zapomenout, že okurky mají nadýmavé účinky zejména, když se důkladně nerozkoušou nebo pokud je jíme se semeny. Vyhnout by se jim měli lidé trpící průjmy, protože působí i mírně projímavě. Někdy je těžko snášejí lidé s onemocněním žlučníku, se střevními či žaludečními problémy.

 Okurka je nicméně jedna z nejoblíbenějších druhů zeleniny a to i u dětí, které se zelenině spíše vyhýbají. Na trhu  můžete koupit anglické okurky, které dorůstají až do délky půl metru a jsou často bez semínek. Japonské okurky se nazývají kyuri, jsou jemné, tmavě zelené a úzké. Přidávají se klasicky do salátů nebo se nakládají. Středomořské okurky jsou malé, mají hladkou slupku a jsou chuťově jemné a jsou stejně jako anglické skoro bez zrníček.

Nejlépe je okurku vychutnat čerstvou například v řeckém Tzatziky.

Apokud si tuto pochoutku chcete opravdu zkusit připravit, postupujte takto:


Ingredience:
1 salátová okurka
2 husté bílé jogurty (nejlepší je pravý řecký)
5 stroužků česneku
5 snítek kopru (stačí podle chuti, stejně tak jako s česnekem)
koření tzatziky (není nutné, ale dodá správnou chuť)
1 lžicku olivového oleje
sůl
(na dochucení a ozdobení je možná i sypká sušená červená paprika)

Postup:

Okurku nastrouhejte na jemném struhadle a nechte odkapat od přebytečné vody. Někteří mají okurku raději na drobné kousky. Přidejte koření tzatziky, sůl, prolisovaný česnek a nadrobno nakrájený kopr. A nakonec doplňte oběma bílými jogurty. Pokud se chcete aspoň přiblížit k výborné chuti řeckého jogurtu, nechte jej na sítu okapat. Až se vše pořádně promíchá, nechte vychladit a můžete servírovat s pečivem, arabským chlebem nebo ke všem druhům masa, chutná výborně ke grilovanému.

 

04.11.08 17:12
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one