V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

PAMPELIŠKA – Smetanka lékařská

(TARAXACUM OFFICINALE L.)

obrázek ZDE

Čínské herbáře se o pampelišce zmiňují až v 7. stol našeho letopočtu, ale v Evropě se objevila v herbáři až r. 1485. Přitom jako léčivka je známá už od nepaměti. Mnozí ji považují za nepříjemný plevel, léčí ale široký okruh neduhů. Na Západě se oddělují listy a kořeny, v Číně používají ale rostlinu celou. Kvete v dubnu a květnu na loukách a polích a vyznačuje se – mimo jiné - dvěma vynikajícími vlastnostmi. Léčí choroby žlučníku a jater. Má se také zato, že zbavuje krev horkosti a toxinů. Užívá se proto také na nežity a abscesy a na jaře nám pomůže harmonizovat unavený a zatížený metabolismus.

Listy pampelišky lékařské:

Sbíráme po celou dobu vegetace , jsou velmi bohaté na draslík. Používají se při zadržování tekutin, zvláště při srdečních potížích a při poruchách močového traktu. Jsou též činným tonikem pro játra a trávení. Listy jsou bohaté na vitamíny C, A, D, B betakaroten, dále jsou významným zdrojem křemíku, draslíkuvápníku. Mají dokonce dvakrát vyšší obsah železa než špenát. Z čerstvých listů se nejčastěji dělá salát, který má hlavně na jaře v kuchyni některých zemí své stálé místo, nebo se do různých salátů jen přidává. Listy chutnají podobně jako například čekanka, to znamená lehce nahořkle. Nejvhodnější pro přímou spotřebu bez sušení nebo tepelných úprav jsou listy mladé, s nižším obsahem bílého mléka. Můžeme si z nich jednou za čas naordinovat očistnou kůru pro tělo a zároveň si doplníme potřebné vitamíny. Když po dobu dvou týdnu sníme každý den hrst čerstvých lístků, pročistíme si tak ledviny, játra a zlepšíme si trávení. Pozitivní účinek zaznamenáme také na naší kůži, čistí a omlazuje i pleť. Ale pozor, těhotné ženy by s takovou kůrou měly počkat, těm se užívání pampelišky ve větší míře nedoporučuje. Ve zvýšených dávkách pomáhá vyvolat menstruaci. Pampeliška je také účinná v boji proti ekzémům, akné a jiným kožním neplechám a to jak list, tak kořen. Působí při užívání vnitřně, i jako kožní tonikum. Listy můžeme používat i jako přísadu do polévek, jak čerstvé, tak sušené. Z mladých listů připravíme saláty a řadu dalších chutných  jídel. Listy jsou trochu hořké. proto se doporučuje je  používat ve směsi. Hořkost se sice dá odstranit vyluhováním  listů ve vodě, tím se ovšem zase připravíme o řadu cenných  látek

Listy pampelišky jsou také velmi oblíbenou potravou králíků.

Stvoly pampelišky lékařské:

Čerstvé stvoly květů – když jich denně sníme 5-6 v syrovém stavu – rychle pomáhají při chronickém zánětu jater (hepatitidě). Pomáhají i při CUKROVCE. Cukrovkáři by denně měli sníst až 10 stvolů, po celý čas, kdy pampeliška kvete. Stvoly se nejprve umyjí i s květy, teorve až potom se květy odstarní a stvoly se pomalu žvýkají – má hořkou chuť. Stvoly pomohou bezbolestně rozpustit žlučníkové kameny, regulují činnost jater a žlučníku.

Kořen pampelišky lékařské:

Kořen smetánky, to je také velký pomocník pro tělo. Účinné látky v listech jsou v ještě větší míře zastoupeny v kořeni. Jeho účinky ocení určitě žlučníkáři a lidé s horším trávením vůbec. Podporuje produkci žluči a celkově má příznivý vliv na trávení. Mírné pročišťující tonikum pomáhá v řadě případů včetně žlučníkových kaménků a žloutenky. Používá se i na léčení zánětlivých onemocnění žaludku. Další úžasná služba našemu tělu je jistě schopnost detoxikace. Tady by měli zbystřit všichni kuřáci, konzumenti alkoholu či jakýchkoli drog. Pampeliška pomáhá tělo zbavovat jedů a toxinů, které se v nás usazují právě při výše jmenovaných aktivitách. Je to to pravé pro  játra a ledviny. Ale také pro slinivku břišní. Protože kořen obsahuje inulin, látku podobnou škrobu čimž snižuje hladinu krevního cukru, doporučuje se lidem s cukrovkou. Také je nezanedbatelná  její schopnost snižování cholesterolu v krvi.a snižuje krevní tlak. Nesmíme zapomenout na nemoci kloubů, jako je revmatizmus, dna či jiné neduhy. Účinné látky ve smetánce lékařské zabraňují degeneraci kloubů a chrupavek a posilují celý stavební aparát těla.

Sběr a zpracování kořene je časově trochu náročnější, než je tomu u listů, ale vynaložená energie se nám několikanásobně vrátí zpět. Nejvhodnější doba pro sklizeň kořene je jaro, a pak podzim. Kořen vydolujeme ze země, pořádně opereme a očistíme, nakrájíme na kousky a sušíme venku ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Pro skladování kořene je důležité hlavně sucho, aby nezplesnivěl, to znamená v dobře uzavřené nádobě.

Kořen se užívá jako čaj buď čerstvý nebo sušený. Pročišťuje krev, napomáhá trávení:

 

kořen - čaj: 1 vrchovatou čajovou lžičku sušeného nařezaného kořene krátce povaříme ve 1/4 litru vody a necháme 15 minut vyluhovat (čaj také pomáhá při pálení žáhy, žaludečních a trávicích a ledvinových potížích)

 

K čemu se dá pampeliška lékařská použít:

O tom, že je pampeliška nejen krásná, ale i velmi léčívá bylina věděli už staří Řekové. V antice se mléko z pampelišek doporučovalo proti pihám a k léčbě očních zánětů. Šťáva z čerstvých rostlin se používala proti únavě a celkové slabosti. Oblíbené byli zejména jarní bylinné kúry. Dnes se nejčastěji používá jako součást žlučníkových a močopudných čajů. Využívá se i jejího chuť povzbuzujícího působení. Jako podpůrný lék se užívá při léčbě cukrovky. Nálev se připraví ze 2 čajových lžiček sušené byliny na jeden šálek vody. Při zánětlivém postižení močového ústrojí, ledvinových a žlučových kamenech, při zvýšené kyselosti žaludku a pálení žáhy se užívá čaj nejlépe v dávce jeden šálek dvakrát denně.

Na jaře se provádí jarní očistné kúry. Patří k nim i změna na zdravý jídelníček, ke které přinášíme inspiraci.

Saláty

1. Pampelišky, hlávkový salát, pažitka, pepř a jogurt.

2. Miska listů pampelišky, 3 rajčata, 2 červené cibule,  bazalka, petrželka, vinný ocet, olej, pepř, sůl.

3. Talíř pampelišky, hrst mladých listů šťovíku, 2 listy  hlávkového salátu, svazek zelených cibulek s natí, sojová omáčka, cibule, olej, ocet, cukr, sůl, pepř.

4. Misku směsi jarních rostlin zalijeme následující směsí: do  slunečnicového oleje zamícháme francouzskou hořčici.  Rozmícháme žloutek, sůl a pepř. Ředíme vinným octem.

5. Misku pampeliškových lístků natrháme nadrobno, zalijeme majonézou nebo jogurtem, vmícháme šťávu z citrónu a cukr.

6. Salát z čerstvých listů - Na jaře, před květem pampelišky vyryjeme kořeny. Staří a zkušení zahrádkáři na to mají speciální přípravek z tenké trubky na které jsou z boku podélné otvory. Tu trubku přiložíme na horní růžici pampeliškových listů tak, abychom trefili střed, tam je kořen. Zatlačením, nebo jako u rýče přišlápnutím zaryjeme trubku asi 25cm hluboko a vytáhneme. V trubce nám zůstane utržený kořen i s hlínou. Bočními podélnými otvory vytlačíme kořen ven a omyjeme. Umytý kořen pampelišky postavíme do plastového kbelíku na vodu a tak to opakujeme dokola tak dlouho, až kořeny v kbelíku stojí natěsno. Do jedné třetiny výšky kořenů nalijeme čistou odstátou vodu a přikryjeme před světlem a navíc ještě dáme do velmi tmavého sklepa. Za 10 až 20 dnů, podle teploty sklepa zkontrolujeme nárůst listů, neměly by být větší než 12cm a měly by být co nejsvětlejší (na to má vliv světlo, čím je světla více, tím více jsou listy zelenější a více hořké, ale na léčebný efekt to nemá vliv, je to problém pouze chuťový). Listy otrháme, jsou velice křehké a snadno se lámou a ihned upravujeme podobně jako klasický zelený salát. Lístky se dají jíst i přímo neupravené např. na chlebu, na jednohubkách atd.

 

Polévky

1. Do studené vody namočíme předem sušené houby. Nakrájíme cibuli nadrobno, osmažíme na oleji s česnekem a 3 lžícemi krupice. Zalijeme vodou a přidáme houby. Vaříme asi 15 minut  a přidáme směs nadrobno nakrájených jarních rostlin ( kromě  pampelišky například kopřivy, kontryhel, jitrocel,  sedmikrásku, popenec, šťovík a další.) Krátce povaříme s  bujónovou nebo zeleninovou kostkou, vmícháme 1-2 vejce a podáváme.

2. Osmažíme drobně nakrájenou kořenovou zeleninu. Zalijeme vodou, můžeme přidat na kostičky nakrájené brambory.  Zahustíme zátřepkou z mouky a mléka (smetany), povaříme  a před dokončením přidáme drobně nakrájené lístky pampelišky. Dochutíme pepřem (lepší je bílý) a podáváme s kouskem másla a petrželky.

Kinpiru - japonské jídlo

Jarní kořínky pampelišky nakrájíme na kolečka. Pak nakrájíme stejné množství mrkve, kousky by měly být přibližně stejně velké. Na oleji smažíme 7-8  minut pampelišku, pak přidáme mrkev, zalijeme vodou a sojovou omáčkou, dusíme dalších  7-8 minut. Podáváme s brambory, rýží nebo pšenicí.

Kapary (falešné)

Natrháme pevná poupata pampelišky. Asi 15 -25 minut  předvaříme ve slané vodě. Pak zalijeme sladkokyselým nálevem (hodí se například Deko) a sterilujeme.

Pampeliškový med

Nemá účinky jako pravý med, je to jen pochutina. Pampeliškový med nebo sirup z květů má u nás bezesporu dlouhou tradici. Pomáhá léčit nemoci dýchacích cest a podporuje odkašlávání, takže je to velký pomocník při nemocech, jako chřipka či angína. Funguje nejen jako lék, ale i jako prevence. Květy můžeme trhat kdykoliv, pampeliška kvete zpravidla po celé léto, v období května až října. Květy se nedají sušit, ani to raději nezkoušejte, protože hrozí, že by ona místnost byla za pár dní plná jemných bílých padáčků. Nejvhodnější způsob zpracování květů je tedy onen med nebo sirup. Můžeme si ho pak přidávat do čaje, rozmíchat do šťávy, mazat na chleba, nebo užívat jako každý jiný sirup, lžičku několikrát denně.

 

350  g pampeliškových květů tj. asi  500 ks

    2 kg krystalového cukru

    2 ks citronu ne chemicky ošetřeného

    2 ks pomeranče, taky ne chemicky ošetřeného

 

Brzy z ráno posbíráme 500 ks pampeliškových květů, které by se měly trhat v co nejčistším prostředí, na místech co nejdále od silnice a vyhneme se i parkům, kam se chodí venčit pejsci. a okamžitě propereme ve studené vodě tak, abychom se zbavili prachu, případných nečistot a hmyzu. Na květech by mělo být co možná nejméně zeleného ale zase, až tak důležité to není jen to mírně ovlivní chuť do hořka. Po vyprání zalijeme květy 2,5 l studené vody a necháme alespoň 6 hodin luhovat a pak na kolečka nakrájíme citrony a pomeranče a dáme na ½ hodiny vařit a pak odstavíme, překryjeme plátýnkem, kvůli hmyzu a necháme do druhého dne vychladnout a odstát. Druhý den po všechno přecedíme a přes to plátýnko, které jsme měli na překrytí vylisujeme všechnu tekutinu z květů, citronů a pomerančů do nejlépe nerezového kastrolu. Pak přidáme cukr, dáme vařit a dokud se nerozpustí cukr mícháme. Vaříme do zhoustnutí, každý podle sebe podle toho na co bude chtít med používat, když na mazání na chleba musí být samozřejmě hustší než když ho budeme chtít používat jako sirup do čaje. Dosáhne-li med požadované hustoty okamžitě ho vařící plníme do předehřátých zavařovacích sklenic, víčkujeme a obrátíme dnem vzhůru. Celková váha medu by měla být někde kolem 3 kg.


Káva

Kořeny pampelišky se mohou také nakrájet nadrobno a usušit umělým teplem (max.45°C), 24 hod. se nechá vydýchat v papírovém sáčku a pak se upraží podobně jako káva, nasucho v troubě na plechu za stálého prohrabování, až do tmavohnědé barvy. Po vychladnutí a opětovném 24 hod. vydýchání se může kávovina mlít jako káva a také tak se používá. Pro léčení cukrovky vypít šálek s jednou lžičkou kávoviny, zalitý vařící vodou 20 až 30 min. po jídle.

22.07.08 23:27
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one