V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

PODZEMNICE OLEJNÁ

(Arachis hypogaea L.)

Obrázek ZDE

 


Říše:                          rostliny (Plantae)

Podříše:                     cévnaté rostliny (Tracheobionta)

Oddělení:                  rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)

Třída:                         vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)

Řád:                           bobotvaré (Fabales)

Čeleď:                        bobovité (Fabaceae)

Podčeleď:                  Faboideae

Rod:                            podzemnice (Arachis)

Druh:                           podzemnice olejná (Arachis hypogaea)

Původ.

Podzemnice olejná (Arachis hypogaea) má původ v Jižní Americe, kde rostla planě pravděpodobně v Peru, Brazílii a Argentině. Doposavad není zcela jasné, zda rostla původně také ve Střední Americe a v Mexiku, v každém případě se do těchto oblastí rozšířila už v dávných dobách její vyšlechtěná forma. Domestikována byla zřejmě v Peru zhruba před 7,5 tisíci lety, ze dvou divokých druhů Arachis duranensis a Arachis ipaensis, což potvrdilo i porovnání chromozomů.

Popis.

 

Podzemnice olejná je jednoletá rostlina z čeledi bobovitých. Dorůstá výšky třicet až padesát centimetrů. Květy připomínají tvarem květy hrachu, jsou žluté s rudým žilkováním a vyrůstají v paždí listů. Po opylení květy uvadají, stonek se rychle prodlužuje, obrací se směrem dolů a vrůstá do země do hloubky pět až deset centimetrů. Jde o jev zvaný geokarpie. Pod zemí se vytvářejí lusky, které obsahují jedno až čtyři semena, ale nejčastěji dvě. Tato semena mají zpočátku velmi tenkou, křehkou slupku bílé barvy. Když dozrají, je slupka červenohnědá.

 

Tato semena všichni známe pod názvem Arašídy nebo Burské oříšky, lidově buráky. Vypadají jako oříšky, dokonce se jim i říká Burské oříšky a proto si většina lidí myslí a jsou o tom přesvědčeni, že to jsou oříšky, ale omyl, jsou to semena bobovité rostliny podzemnice olejné, tedy luštěniny.

Pěstování.

Podzemnici olejné se nejlépe daří v lehkých písečných půdách. Aby burské oříšky byly kvalitní, potřebuje rostlina nejméně pět měsíců teplého počasí a roční srážky 500 až 1000 mm nebo této hodnotě adekvátní zavlažování. Důležité je sklízet lusky v pravý čas a neméně významná je i následná péče, aby nebyly napadeny plísní Aspergillus flavus. Ta vytváří nebezpečný mykotoxin aflatoxin, jedovatou látku, která ve větším množství způsobuje rakovinu jater a vrozené vady u embryí. Hlavně v případě zakoupených arašídů si musíme dát velký pozor, zda nejsou zkažené a nahořklé, či nemají-li nepřirozenou barvu. Protože plíseň jde po zpracování oříšků obtížně identifikovat, doporučuje se v těhotenství burské oříšky nekonzumovat.

Sklizeň podzemnice olejné probíhá ve dvou etapách. Stroj nejdříve odřízne pod zemí kořen, pak podebere podzemní část rostliny, kterou tvoří lusky s burskými oříšky, vytáhne ji na povrch a setřese z ní zem. Rostlinu pak nechá ležet na zemi, kde zvolna tři až čtyři dny schne a ztratí asi třetinu vlhkosti. Poté stroj rostliny sesbírá a dále se zpracovávají.

Jaké obsahují arašídy živiny.

Je známo 70 druhů podzemnice olejné. Rostou hlavně v Jižní Americe. Využívají se zejména k výrobě oleje a pro plod (burák).

Podle použití semen se rozlišují:

  • Odrůdy olejné, které mají velká semena s vysokým obsahem tuku (přes 50%) a nižším obsahem bílkovin.
  • Odrůdy stolní, vyznačující se drobnějšími semeny s nižším obsahem oleje (do 40%) a vyšším obsahem bílkovin
  • Odrůdy univerzální

 

Arašídy jsou velice výživné. Téměř polovinu objemu arašídů tvoří nenasycený tuk. Čtvrtinu pak tvoří sacharidy a další čtvrtinu bílkoviny. Co se týče vitamínů, můžeme jmenovat významné vitamíny B1, B2, B3 a B5, tedy látky nutné pro správné fungování nervové a oběhové soustavy. Nezanedbatelný je také obsah minerálů jako zinek, fosfor, hořčík či vápník. Sto gramů oříšků nám totiž dodá třetinu doporučené denní dávky fosforu a dokonce polovinu doporučené dávky hořčíku.

 
 

Arašídy jsou také zdrojem účinných antioxidačních i antibakteriálních látek. Obsahují například značné množství resveratrolu, který patří mezi silné antioxidanty. Ten pak chrání buňky, tkáně a orgány a zabraňuje jejich stárnutí, dále zpomaluje proces degenerace mozku při některých neurologických onemocněních, jako je např. Alzheimerova choroba. Resveratrol se nachází také ve slupkách a jadérkách modré vinné révy, v borůvkách a v červeném vínu.

 

Arašídy příznivě působí na nervovou soustavu, pomáhají předcházet cukrovce a kardio­vaskulárním onemocněním. Mají pozitivní účinky při kožních chorobách a také chrání před zubním kazem. Podobné vlastnosti má i arašídový olej.

 

 

Arašídy jako alergen.

 

Na druhou stranu jsou arašídy a výrobky z nich jedním z nejnebezpečnějších ne-li úplně nejnebezpečnějším alergenem na světě. Obsahují řadu bílkovin, které vyvolávají anafylaktické reakce. Nejhorší jsou v tomto směru pražené arašídy. U osob, které jsou na ně alergické, stačí k vyvolání anafylaktického šoku pár burských oříšků nebo velmi malé množství jídla, které obsahuje arašídy třeba jen jako skrytou příměs. Může jít například o čokolády, cukrovinky, zejména marcipán či nugát, zmrzliny, různé salátové dresinky a samozřejmě burákové máslo a pomazánky. Alergická reakce se dostavuje do několika minut.

 

Může se projevovat kýcháním, slzením a pálením očí, svědivou vyrážkou, nejrůznějšími otoky, pocením a dušením. Může selhat kardiovaskulární systém, dojít k prudkému poklesu krevního tlaku a následně k selhání důležitých životních funkcí. Alergická reakce na burské oříšky a produkty z nich může končit smrtí. Jsou zaznamenány případy, kdy došlo v důsledku požití nepatrného až stopového množství arašídů k úmrtí, jako např. dívka, která zemřela po pouhém polibku svého milého, který předtím pojedl trochu arašídů.

 

Možná jste si už všimli, že na nejrůznějších výrobcích se jejich producenti pojišťují sdělením: "může obsahovat stopy arašídů". Pro alergika tak není nakupování úplně jednoduché a některých potravin se musí vzdát úplně. Ještě horší je pro něj stravování v restauraci, kdy si nemůže být nikdy úplně jistý, co jí.

 

Zdroj:

http://www.biotox.cz/botanicus/index.php?id=bph_0231

 

http://www.biolib.cz/cz/taxonposition/id157810/

 

http://cs.wikipedia.org/wiki/Podzemnice¨

 

http://www.vareni.cz/trendy/podzemnice-olejna-/

 

 

 


23.05.14 00:35
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one