V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Prvosenka jarní (jinak taky Prvosenka lékařská)

(Primula veris L.)

Čeleď: prvosenkovité (Primulaceae)

Říše: rostliny (Plantae)

Podříše: vyšší rostliny (Cormobionta)

Oddělení: rostliny krytosemenné (Magnoliophyta )

Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)

Řád: prvosenkotvaré (Primulales)

Čeleď: prvosenkovité (Primulaceae)

Rod: Prvosenka (Primula)

Binomické jméno: Primula veris Linné, 1753

Lidové názvy: petrklíč, primulka, housátka

Botanická charakteristika:
Vytrvalá bylina s přízemní růžicí listů a 4 – 20 cm vysokým stvolem zakončeným okolíkem květů. Listy svraskalé, řapíkaté, vejčité až vejčitě podlouhlé. Květy vonné, v jednostranných okolících. Kalich zvonkovitý, bledozelený nebo bledožlutý, od korunní trubky odstálý (na rozdíl od prvosenky vyšší, která má kalich ke korunní trubce přitisklý). Koruna sytě žlutá, uprostřed s oranžovou skvrnou. Plody jsou vejcovité tobolky.

Místa výskytu:
Roste v dubohabřinách, doubravách a jejich lemech, na loukách, řidčeji v bučinách. Vyhovují jí půdy svěží až mírně suché, živinami a vápníkem bohaté.

Doba květu:

Duben, květen  

Význam a zajímavosti:
Prvosenka jarní neboli petrklíč je velmi oblíbenou léčivou bylinou. Sbírá se také prvosenka vyšší (Primula elatior), která však obsahuje menší obsah účinných látek. Oba druhy obsahují stejné látky (zejména saponiny, dále glykosidy, flavonoidy, vitamín C, kyselinu křemičitou a sacharidy). Díky obsahu saponinů se petrklíč používá ke zřeďování hlenů, zlepšuje jejich vykašlávání, tlumí neproduktivní kašel. Krom toho má účinek močopudný, tlumí záněty, ničí močové kameny, celkově uklidňuje. Sbírají se květy, zřídka listy, dříve se sbíral oddenek, od jehož sběru se dnes upustilo z důvodu ochrany rostliny. Petrklíč je jednou z nejznámějších, nejsbíranějších a v lidovém léčitelství nejpoužívanějších drog.


Ochrana:
Prvosenka jarní se na našem území dělí na dva poddruhy. Nominátní poddruh prvosenka jarní pravá (Primula veris veris) je zařazena do skupiny vzácnějších taxonů vyžadujících další pozornost a druhý poddruh, prvosenka jarní šedavá (Primula veris canescens), je ohrožený. Lokálně je prvosenka jarní obecně chráněná. Při sběru petrklíče k léčebným účelům sbíráme jen tolik květů, kolik skutečně potřebujeme (platí obecně o všech bylinách), abychom nedrancovali populace této léčivky a abychom se s květy rozdělili i s po zimě vyhladovělými včelami, pro které je petrklíč jedním z prvních jarních zdrojů potravy.

Indikace:

Droga vykazuje účinek protikřečový, zklidňující, navozující spánek, mírně močopudný, rozpouští močové kameny, má mírně projímavý účinek a tlumí záněty. Květ prvosenky je používán při nespavosti, nervové vzrušivosti, hysterii a depresích spojených s neklidem, podrážděností a celkově uklidňuje. Díky obsahu saponinů se petrklíč používá ke zřeďování hlenů, zlepšuje jejich vykašlávání, tlumí neproduktivní kašel.

Kontraindikace:

Prvosenka může způsobovat alergickou odezvu u zvlášť citlivých jedinců. Nedoporučuje se používat v těhotenství a době kojení.

Nežádoucí účinky:

Droga může způsobit podráždění zažívacího traktu.

Interakce:

Vyšší dávky mohou ovlivňovat existující léčbu abnormalit krevního tlaku.

Obvyklá dávka:

Sušený květ 1-2 g ve formě nálevu (150 ml vroucí vody zalít a po 10 minutách scedit) třikrát denně. Lihový extrakt (1:1 ve 25% alkoholu) 1-2 ml) třikrát denně. Tinktura (Primulae tinctura) 1-2.5 g třikrát denně.

Upozornění:

Zásadně nesbíráme dříve používaný kořen a oddenek a to z důvodu ochrany rostlinného druhu. Kořenová droga obsahovala především saponiny a její uplatnění bylo při léčbě katarů horních cest dýchacích. Květní droga bývá, spíše ze zvyklosti, používána také k tomuto účelu (květ obsahuje saponinů pouze stopy).

 

17.02.09 22:45
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one