V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Prvosenka vyšší

(Primula elatior (L.) Hill.)

Obrázek ZDE

Říše:                      rostliny (Plantae)

Podříše:               vyšší rostliny (Cormobionta)

Oddělení:           rostliny krytosemenné (Magnoliophyta )

Třída:                    vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)

Řád:                      prvosenkotvaré (Primulales)

Čeleď:                  prvosenkovité (Primulaceae)

Rod:                      Prvosenka (Primula)

Binomické jméno: Primula elatior L.

Popis rostliny:

Vytrvalá bylina roztroušeně pokrytá chlupy je v období plodu vysoká 30 cm. Oddenek je hustě porostlý silnými hnědými kořeny. Listy tvoří přízemní růžici. Mladé listy jsou nejprve na okrajích slabě podvinuté, na rubu mají šedozelenou barvu a jsou víceméně svrasklé. Starší listy jsou vejčitého až vejčitě kopinatého tvaru, v přední části zaokrouhlené, na bázi se rychle zužují v křídlatý řapík. V době květu měří listy 3-6 cm, ale po odkvětu se zvětšují. Okraj listové čepele je nepravidelně vroubkovaný až špičatě zubatý. Stvol je vysoký 6-30 cm, na jeho vrcholu se nachází jednostranný okolík květů. Obal, který ukončuje stvol, měří 4-6 mm. Květní stopky jsou dlouhé asi 2 cm. Květy jsou oboupohlavní a pravidelné. Vytrvalý kalich srostl z pěti lístků, těsně přiléhá ke korunní trubce. Jeho tvar je úzce válcovitý. Barva kalichu je žlutavá, se zelenými hranami. Měří 8-14 mm, do 1/3 až 1/2 je rozeklaný v pět zubů kopinatého tvaru. Trubkovitá koruna srostla z pěti plátků, v průměru měří 15-25 mm. Koruna je stejně dlouhá nebo delší než kalich. Je nevonná, má sírově žlutou barvu, ale v ústí je oranžová. Korunní cípy jsou rozestálé, mají obsrdčitý tvar. V květu se nachází pět tyčinek, které přirůstají ke korunní trubce. Svrchní semeník srostl z pěti plodolistů. Čnělka je prodloužená, ukončená hlavatou bliznou. Plody jsou tobolky válcovitého tvaru, které jsou delší než kalich. Měří 11-15 mm, v horní části se otevírají zuby. Semena jsou plochá.

Doba květu:

Rostlina kvete od března do května.

Popis stanoviště:

Prvosenka vyšší se objevuje na světlých stanovištích. Roste na vlhkých loukách, v křovinách a ve světlých listnatých nebo smíšených lesích. Najdeme ji na hlinitých půdách slabě kyselého až zásaditého charakteru, které jsou kypré a vlhké. Dává přednost půdám bohatým na humus.

Areál rozšíření:

Vyskytuje se v Evropě. Najdeme ji v oblasti od jižní části Anglie a jižního Švédska po jih evropské části Ruska. Nedaří se jí v teplejších oblastech, proto roste v osluněných polohách pahorkatin ale i velehor (Ural, Tatry, Alpy).

Stupeň ohrožení:

V České republice rostou tři poddruhy, z nichž dva jsou vedeny v Červeném seznamu. Prvosenka vyšší krkonošská je zařazena do skupiny kriticky ohrožených taxonů, prvosenka vyšší tatranská je ve skupině vzácnější taxony, které vyžadují další pozornost.

Léčivé účinky:

Oddenek má léčivé účinky. Díky vysokému obsahu saponinů se používá jako prostředek pro rozpouštění hlenu. Rostlina se užívá ve formě sirupu nebo čaje proti kašli. Odvar se používá ve formě obkladu na oteklé klouby, zmírňuje jejich bolest (např. při artritidě). Čaj z květů se užívá při nespavosti a rozrušení. Olej z této rostliny se přidává do koupele a má uklidňující účinky. Mast se používá např. na spáleniny od slunce. Užívání drogy by se měli vyvarovat lidé, kteří trpí alergií na acylpyrin, neboť v rostlině jsou obsaženy salicyláty.

Obsahové látky:

V oddenku a kořenech jsou obsažené saponiny, glykosidy, taniny, flavonoidy, salicyláty. Květy obsahují hořčiny a silice.

Podobné druhy:

Záměna je možná i s prvosenkou lysou (Primula auricula), která ale na rozdíl od obou předchozích druhů nemá svraštělé listy.

17.02.09 22:56
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one