V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Rakytník řešetlákový

Zpět na "léčivé byliny".

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ

(HIPPOPHAE RHAMNOIDES L.)

 

Rakytník je keř nebo menší strom vyskytující se hlavně v Číně, Mongolsku, Nepálu, Indii a na Sibiři, nyní rozšířený po celé Evropě. Je trnitý až 2metry vysoký, má zeleno-stříbrné listy a oranžové bobule. Rakytník se v Číně, Řecku a Rusku používá k léčebným účelům již od pradávna. Na Sibiři se říká, že po rakytníku mají koně lesklou srst a lidé jasný zrak. Není divu, neboť v tomto drsném kraji ho nazývají sibiřským ananasem, a je téměř jediným podporovatelem zdraví. U nás volně neroste, objevuje se však v parcích, zahradách, kolem cest a začíná se pěstovat také k léčebným účelům a prodávat v obchodech se zdravou výživou, bylinkářstvích či lékárnách (ve formě sirupu, šťáv či oleje).

Použitou drogou je plod (Fructus hippophae), ale také olej (Oleum hippophae) a také listy a větve (Folium et stipites hippophae). Významnější, a u nás ještě stále málo známá, je hodnota jeho plodů. Plody obsahují asi 7% oleje, dále cukry, organické kyseliny, pektiny, třísloviny, veliké množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, flavonoidy, vitamíny A, D, F, K a Vitamín P – Rutin a vedle toho také nepřeberné množství dalších biologicky aktivních látek. Primát drží v obsahu vitamínu E - nejvíce ze všech rostlinných plodů. Obsah karotenu, ze kterého se tvoří vitamín A, se rakytník vyrovná mrkvi. Ve vzájemně vyváženém spojení látek obsažených v rakytníku se skrývá mimořádná léčivá síla. V listech, větvičkách, v kůře a v semenech je složení obsahových látek podobné, ovšem v menším množství.

Konzumací plodu rakytníku se zlepšuje celkový zdravotní stav člověka, zvyšuje se jeho pracovní schopnost, aktivita a imunita. I když prospívá při všech onemocněních, jeho nejvýznamnější ověřené účinky má na žaludeční onemocnění i vředy, zlepšuje oběh krve, hojí sliznice plic a průdušek, prospívá kloubům, léčí revma a dnu, působí proti skleróze, tlumí bolest, působí rovněž jako faktor detoxikující a jako jeden z mála dokáže organizmus zbavit těžkých kovů a pomáhá při Basedowově nemoci způsobené nadměrnou tvorbou hormonů štítné žlázy.

Rakytníkový olej při vnějším používání hojí rány, popáleniny, omrzliny, zapařeniny a prakticky všechny kožní nemoci. Vitamín E je nejlepším prostředkem na pokožku. Zvyšuje její pružnost, omezuje tvorbu vrásek, při drobnějším poranění ji zaceluje bez jizev. Proto je olej také dobrým kosmetickým prostředkem na masáž a ošetření pokožky. Velké množství vitamínů a dalších aktivních látek má také své nezaměnitelné místo při aplikaci oleje do koupele nebo po sprchování, kdy zamezuje vysušení pokožky a zlepšuje její kvalitu. Pro jeho výborné účinky ho lze doporučit k pravidelné péči o pokožku od malých dětí až po seniory.

 

Pěstování

Je velmi nenáročný a mnohostranně užitečný pro permakulturní zahradu. Dusík poutající bakterie v jeho kořenech obohacují půdu dusíkem. Snáší velmi dobře sucho (nesmí ale zaschnout po vysazení, než zakoření!). Má daleko rozvětvený a hluboký kořenový systém. Vytváří kořenové výhonky, proto ho vysazujte jen tam, kde časem jeho rozrůstání nebude na obtíž, nebo nebude možné (nebude růst směrem do stínu větších stromů, přes uježděnou cestu, do louky atd.). Je ideální pionýrskou dřevinou na zpevnění dun, sutí, pro vytváření přírodních porostů na písčitých propustných půdách (např. rekultivace lomů). Jemně vláknité, středně těžké dřevo se používá v řezbářství.


Je to rostlina dvoudomá, proto je potřeba vysadit samčí i samičí keře. Samičí rostlina je ta, která plodí, proto se doporučuje vysazovat v poměru pět až deset samičích na jednu samčí. Pozná se hlavně na jaře, podle větších zárodků pupenů. Pyl přenáší vítr, nikoliv hmyz, takže opylovač musí být vždy po větru. To hlavně u větších výsadeb (zjistěte si, odkud u vás nejvíc fouká na jaře), pár rostlin u sebe se opylí i bez této designové promyšlenosti. Plody uzrají v září až v říjnu.


Rakytníkový olej

Plody usušíme na mírně teplém a vzdušném místě, musí si zachovat původní barvu a vůni. Potom je rozdrtíme a zalijeme slunečnicovým nebo olivovým olejem, na vnitřní užívání je nejlepší panenský, aby byla drť dobře zakrytá. Necháme 3 - 4 týdny stát na teplém místě. Denně protřepáváme. Přecedíme, zbytek protlačíme přes řídké plátno, skladujeme v tmavé sklenici na chladném místě. Užíváme vnitřně 3 x denně 1 lžičku.

Rakytníkový čaj

Dvě polévkové lžíce rakytníkových bobulek vaříme 5 minut v 1,5 až 2 dcl vody, potom přecedíme a můžeme podávat.

 

Jiné zpracování  rakytníku

 

Obrané bobule naložíme do skleničky s větší dávkou cukru a je to výborné jak do čaje, tak i samotné jako lahodný kompot. Cukru musí být dost, protože jinak je to příšerně kyselé. Bobule se dají i rozmixovat a přecedit z nich šťávu, které sama o sobě bez konzervace vydrží v lednici i několik měsíců. Bez oslazení je skoro nepoživatelná - jen do sladkého čaje. Pozor na šťávu, když se předávkujete má silně projímavé účinky.

 

 Návod na rakytníkový likér

 

Sesbírané plody se naloží do osmdesátiprocentního alkoholu, tam se luhují 8 -14 měsíců.Takto připravený macerát se podle potřeby dosladí zahuštěným hroznovým moštem a zraje optimální dobu v dubových sudech. Ideální ke konzumaci je po roce zrání. Zdravý likér má tmavě hnědou barvu, intenzivní vůni a medovou chuť. Panák denně stačí k prevenci před nemocemi.

 

Džem z hlohu a rakytníku

 

1kg bobulí hlohu,

1kg plodů rakytníku řešetlákového,

1kg cukru,

1 litr vody.

Omyté bobule hlohu zalijeme vodou a vaříme na mírném ohni až změknou. Potom je prolisujme přes síto. Plody rakytníku propláchneme studenou vodou a vymačkáme z nich šťávu přes husté síto nebo plátno. Obě hmoty smícháme, osladíme a vaříme na mírném ohni až zrosolovatí. Plníme do nahřátých sklenic, zavíčkujeme a sterilujeme při teplotě 90°C po dobu 15 min.


 

14.08.08 22:18
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one