V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

(SALVIA OFFICINALIS L.)

Slovensky: Šalvia lekárska

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)


Salvia zahrnuje asi 900 druhů, které rostou v Evropě, Asii a na americkém kontinentě.

Popis:

Vytrvalý polokeř, vysoký 20 až 70 cm, silně aromatický. Lodyha přímá, obvykle nevětvená, olistěná, šedoplstnatá. Listy vstřícné, řapíkaté, podlouhlé až eliptické, jemně vroubkované, někdy na bázi se 2 vykrojenými segmenty, v mládí šedoplstnaté, později olysalé, na líci s výraznou, vnořenou žilnatinou. Lichopřesleny 4 až 10květé, koruna dvoupyská, světle fialová, občas bílá, korunní trubka v ústí chlupatá, horní pysk vyklenutý, dolní trojlaločný. Kvete v V až VII. Plody jsou vajíčkovité, hladké tvrdky.

Nároky a rozmnožování: šalvěj vysejte v dubnu přímo na záhon a mladé rostlinky vyjednoťte na vzdálenost 35 cm nebo ji rozmnožte koncovými řízky v létě. Má ráda slunná a teplá stanoviště a nesnáší zamokření. Dobře poroste i v hluboké a prostorné nádobě.


Péče: šalvěj na jaře seřízněte, nejvíce však o třetinu. V druhé polovině léta, po odkvětu, ji ještě jednou zaštípněte a v zimě lehce přikryjte.


Sklizeň a zpracování: rostliny ve druhém roce po výsadbě mají nejvyšší obsah aromatických látek. Čerstvé listy můžete trhat po celý rok, ale nejvíce účinných látek mají v květnu až červnu, před rozkvětem a za poledne. K sušení sbírejte jen dokonale suché listy bez zbytků ranní vláhy nebo deště. Sušte je ve stínu v tenké vrstvě nebo v sušičce při teplotě 35 °C. Suché listy nesmějí mít černé skvrny.

Použití: vnitřně - šalvěj povzbuzuje činnost žlučníku, uklidňuje poruchy zažívacího ústrojí, jestliže jsou způsobeny infekcí.. Čaj se užívá jako kloktadlo při bolestech krku, při nemocech z nachlazení, léčí zanícené dásně, vředy a poranění v ústech a také při páchnoucím dechu.. V kuchyni se přidává do nádivek a k rybám.

Zevně – používá se k desinfekčním koupelím a výplachům (i gynekologickým), zvláště oplachům potivých nohou doprovázených zápachem (až strašným smradem). Obklady urychlují léčení kožních nemocí a špatně se hojících ran. Ještě koncem devatenáctého století se hojně pěstovala v zahrádkách nejen pro ochranu zdraví, ale také proto, že její přítomnost odpuzuje plže a bělásky.

Kontraindikace: přílišné používaní Šalvěje lékařské je díky vysokému obsahu Thujonu škodlivé. Předávkováním by mohlo dojít ke vzniku pseudoepileptického záchvatu. Při logickém a rozumném dávkování šalvěje žádné velké nebezpečí nehrozí.

 

V kuchyni: má šalvěj široké uplatnění hlavně jako složka nádivek, při přípravě ryb, vepřové pečeně, skopového nebo zvěřiny. Práškem ze šalvěje můžeme dochutit i polévky, vaječné pokrmy nebo sýrovou pomazánku. Chutné jsou i listy obalené jako řízky nebo v těstíčku, které můžete podávat s bramborovou kaší a zeleninovým salátem jako hlavní jídlo nebo jako jednohubky k vínu.

 26.02.08 01:33
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one