V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "léčivé byliny".

ŠALVĚJ PŘESLENITÁ

(SALVIA VERTICILLATA L.)

Lidově babí ucho nebo babské ucho.

Slovensky: Šalvia praslenitá

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

Salvia zahrnuje asi 900 druhů, které rostou v Evropě, Asii a na americkém kontinentě.

Popis:

Vytrvalá, 20 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha obvykle přímá, větvená, chlupatá, se 4 až 5 páry listů. Listy chlupaté, trojúhelníkovitě vejčité, zubaté, na řapíku většinou s 1 až 2 oddálenými úkrojky, horní listy přisedlé, dolní a přízemní listy řapíkaté, listy přízemní růžice za květu odumřelé. Lichopřesleny 10 až 30květé, kalich dvoupyský, zelený až fialový, chlupatý, horní pysk třícípý, dolní dvojcípý, květy stopkaté, po odkvětu nící, dvoupyské, růžovofialové až fialové, vzácně špinavě bílé, horní pysk na vrcholu mírně vykrojený, na vnější straně chlupatý, dolní pysk dvoulaločný, lysý. Kvete v VI až VII.

Stanoviště:

Suché a výslunné trávníky, podél cest, lomy, náspy, rumiště, na půdách hlubších, těžších, vysýchavých.

Rozšíření:

V ČR dosti hojně v teplých oblastech, nejvíce na teplých a slunných lokalitách pahorkatin, v chladnějších oblastech roztroušeně, vzácně nebo zcela chybí, v jižních a jihozápadních Čechách vzácně nebo chybí. Celkově roste v Evropě na západě od Španělska, jihovýchodu Anglie a Německa, na východ až do evropské části Ruska, na jihu po Balkánský poloostrov a střed Itálie, mimo Evropu roste v Malé Asii, Sýrii, Íránu a na Kavkaze, zavlečeně i v Severní Americe.

Léčitelství:

Hodí se zejména k zevnímu použití např. ke koupelím končetin při revmatismu. Je-li revma obzvlášť urputné, přelijeme v hrníčku deset zdravých listů co nejmenším množstvím vroucí vody a necháme 10 minut pod nějakou pokličkou (třeba na hrníček položíme podšálek). Pak  uvařené listy co nejteplejší sneseme, přikládáme k bolavému místu a překryjeme gázou a přetáhneme kouskem staré ale čisté dámské punčochy, když listy trochu proschnou namáčíme je v zbylém odvaru a znovu přikládáme.

Vnitřně se používá při dýchacích potížích způsobených dušností, krátkého dechu a rychlého zadýchávání se nezpůsobeným astmatem nebo srdeční slabostí. Občas se užívá stejně jako šalvěj lékařská a to převážně tehdy, když šalvěj lékařská z nějakého důvodu nesedne, jinak vzhledem k odlišnému obsahu účinných látek by  neměla být zaměňována.

26.02.08 01:51
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one