V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

SVLAČEC ROLNÍ

(Convolvulus arvensis L.)

 

Obrázek ZDE

Vědecká klasifikace:

Říše:

 rostliny

 Plantae

Oddělení:

 rostliny krytosemenné

 Magnoliophyta

Třída:

 vyšší dvouděložné rostliny

 Rosopsida

Řád:

 lilkotvaré

 Solanales

Čeleď:

 svlačcovité

 Convolvulaceae

Podčeleď:

 

 Convolvuloideae

Rod:

 svlačec

 Convolvulus

Binomické jméno:

 svlačec rolní

 Convolvulus arvensis

 

Popis

Je to vytrvalý, výběžkatý, hluboce kořenící, velmi úporný plevelný druh, vytvářející mohutně větvený systém vodorovných a svislých kořenových výběžků, pronikajících až několik metrů do spodiny. Lodyhy jsou poléhavé nebo ovíjivé, pravotočivé, 40 – 80 (- 100) cm dlouhé, větvené, lysé nebo roztroušeně chlupaté až jemně pýřité, tupě 4 – 6 hrané. Listy střídavé, krátce řapíkaté, čepel střelovitě vejčitá až kopinatá, na bázi se 2 špičatými laloky, celokrajná, krátce a tupě zašpičatělá. Květy jsou jednotlivé a vyrůstají na dlouhých stopkách z úžlabí listů. Jsou velké, pravidelné, oboupohlavné, dvouobalné; mají široce nálevkovitou až pětilaločnou, bílou, růžovou až načervenalou korunu, asi 1,5 – 2,5 cm dlouhou a menší pěticípý kalich. Plodem je dvoupouzdrá tobolka, která obsahuje zpravidla 4 semena (často jsou 1 až 2 semena nevyvinuta). Semena jsou v obrysu nepravidelně hruškovitá, se střechovitě zaoblenou hranou a vyklenutou hřbetní stěnou, 3 – 4 mm dlouhá, matná, šedohnědá až šedočerná, s bradavčitými výrůstky. Kvete od června do října.

Výskyt

U nás se vyskytuje na celém území státu na mezích, náspech, haldách, kolem cest, v plotech, parcích a na všech obdělávaných půdách. Škodí jak v jednoletých plodinách, tak i ve vytrvalých porostech, sadech, vinicích, zahradách. Patří mezi velmi nebezpečné plevelné druhy. Potlačuje rozvoj kulturních rostlin, způsobuje poléhání obilovin a ostatních plodin, vytváří povlaky na ovocných keřích, školkách, nižších ovocných stromech aj. Zhoršuje kvalitu píce a ztěžuje sklizeň plodin. Pochází ze Středozemí a Přední Asie. Dnes rozšířen v Evropě kromě nejsevernější části, jinak v celém temperátním pásu severní polokoule s přesahem do subtropů Asie a Severní Ameriky.

Reprodukce a šíření

Rozmnožuje se generativním i vegetativním způsobem. Na neobdělávané půdě se převážně a intenzivně rozmnožuje pohlavně. Kvete od května až do září a jedna rostlina vytváří průměrně asi 550 semen, která po uzrání špatně klíčí, a teprve po promrznutí se klíčivost zvyšuje. Semena klíčí a rostliny vzcházejí i z hloubky 6 cm. V ulehlé půdě jsou semena dlouho životná. Semena jsou po dozrání často pevně uzavřena v tobolkách na zaschlých nadzemních lodyhách a zůstávají na keřích, plotech aj. až do jara. Na obdělávaných plochách se semena vytvářejí řidčeji a nastává zde intenzivní rozmnožování vegetativní pomocí křehkých kořenových výběžků, které raší až z hloubky 80 cm. Jsou roznášeny po ploše i na ostatní pole či zahrady zaplevelenými komposty, půdou, nářadím aj. Rozšiřování semen na ornou půdu je méně časté.

Obsahové látky

Obsahuje pryskyřice, třísloviny, glykosidicky vázané živice a alkaloidy, z nichž některé ještě nejsou prozkoumané. Pryskyřice svlačce rolního jsou obsaženy také v oddenku opletníku plotního (Convolvulus sepium), který má vetší květy i listy.

Sběr a sušení

Nať se sbírá v době květu rostliny a suší se pokud možno rychle ve stínu. Umělá teplota nemá překročit 40°C. Droga je bez pachu, chuť má nahořkle svíravou. Oddenek se sbírá v době vývojového klidu rostliny.

Užití

Působí povzbudivě na hladké svalstvo, zvyšuje střevní peristaltiku a vylučování žluče. Užívá se jako silné, až drastické projímadlo, dále působí močopudně a protihorečnatě.

   Vnitřně:

Nejčastěji se ze svlačce (stejně jako z opletníku) připravují projímavé čaje, nutno však počítat s tím, že obvykle působí značně drasticky.

Recepty

   Čaj:

1 až 2 čajové lžičky řezané drogy v šálku přelijeme vařící vodou a necháme odstát do pokojové teploty.

Kontraindikace

 Ať už se jedná o kterýkoliv druh zácpy - způsobené stavy napětí nebo výživou, užívání projímadel je v každém případě chybné. Lze tolerovat pouze vysloveně jednorázové použití k vyřešení akutní situace. Dlouhodobé či časté užívání laxativ vede nejen k rozvrácení hospodaření s draslíkem (K-Kálium) v těle, čímž se v těle nebezpečně snižuje jeho obsah se všemi důsledky z tohoto stavu vyplývajícími, ale zhoršuje se také samovolné vyprazdňování střev. Tím se dostanete do začarovaného kruhu, kdy bez projímadla neuděláte už nikdy ani bobek. Pro život bez jakýchkoliv projímadel (tedy i těch přírodních), je potřeba zjistit a vyřešit příčinu vzniku zácpy a zvýšit obsah vlákniny v jídle.

Zdroje

http://www.biolib.cz/cz/taxonposition/id40637/

http://www.biotox.cz/botanicus/index.php?id=bph_0339

http://botanika.borec.cz/svlacec_rolni.php

http://www.jvsystem.net/app19/Species.aspx?pk=1015&lng_user=1

 

 

 


 

19.08.10 11:36
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one