V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Kaki

TOMEL JAPONSKÝ

Diospyros kaki L. f. (nebo také Diospyros chinensis)

Obrázky ZDE

Říše:                           rostliny (Plantae)

Oddělení:                rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)

Třída:                          vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)

Řád:                             vřesovcotvaré (Ericales)

Čeleď:                        ebenovité (Ebenaceae)

Binomické jméno:     Diospyros kaki L. f.

ID: 62973
pID: 62972
Taxonomická kategorie: 33
Autor záznamu: Ondřej Zicha
Založeno: 12.05.2005 17:17:01 - Uživatel Ondřej Zicha
Poslední změna: 20.09.2005 15:20:13 - Uživatel Ondřej Zicha
URL: http://www.biolib.cz/cz/taxon/id62973/
Odkazová funkce: [[t:62973;Diospyros kaki]]

Další názvy:

kaki, kaki churma, churma, persián, persimon, tomel, jam, shitse

 

Odrůdy:


Diospyros lotus (tomel obecný) 

Diospyros virginiana (tomel viržinský)

Popis rostliny:

Tomel japonský je subtropický opadavý strom s velmi tvrdým dřevem, které připomíná eben. Tomel má rozkladitou korunu, ve své domovině dosahuje až patnácti metrů do šíře i výšky. Listy jsou široce oválné, krátce řapíkaté. Květy jsou jednopohlavné, samičí jsou větší a mají masitou korunu. Plod Kaki je lesklý zářivě oranžový. Někdy je jeho barva až do červena. Srovnáván bývá s tvarem rajčete. Kaki typické svým výrazným kalichem sestaveným ze čtyř lístků u stopky plodu. Velikost plodu kaki je okolo 5 – 8 cm. Hmotnost bobulí kaki je 200 až 400 g.

Energetická hodnota 100 g kaki je cca 293 kJ (70 kcal). Obsahuje poměrně dost jednoduchých sacharidů (rychlý zdroj energie). Dále kaki obsahuje velké množství vlákniny. Z vitamínů a minerálních látek kaki obsahuje vitamin C, draslík a také vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, mangan. Plod obsahuje cca 66% vody.

Výskyt:

Tomel japonský je po dlouhý čas pěstovaný v Číně a Japonsku. Dnes je rozšířený v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Tomel se pěstuje také ve Středozemí (v Itálii, Španělsku, Izraeli, Albánii), ale také v subtropických oblastech Ruska, na pobřeží Černého moře a pod Kavkazem.

Španělské kaki:

Ve Španělsku se pěstuje kaki od poloviny minulého století. Farmáři z okolí Valencie ho měli především pro vlastní potřebu. V sedmdesátých letech se zájem o kaki začal zvyšovat a koncem devadesátých let začalo být velmi atraktivním exportním zbožím. Tím se změnily i požadavky, které se na něj kladou. Pokud šlo o místní spotřebu, konzumovalo se velmi dozrálé klasické kaki, které je červené, měkké a nemá dlouhou trvanlivost. K přepravě do jiných zemí se ale nehodí. V souvislosti s požadavky zahraničních trhů začali španělští farmáři pěstovat odolnější kaki oranžové barvy s pevnější slupkou. Použili k tomu staré orientální, zejména japonské postupy.

Dnešní plody z Valencie mají průměr šest až devět centimetrů. Jsou velmi sladké (obsahují až 20% cukrů), snadno se loupou i krájejí. Jejich obliba ve světě prudce roste. Svědčí o tom čísla a fakta. V roce 1997 vyvezla společnost Anecoop, která se ve Valencii sklizní a vývozem kaki plodů zabývá, 1500 tun kaki. Loni to bylo už přes 50 tisíc tun. Každý rok se produkce kaki ve Španělsku zvyšuje o deset až patnáct procent.

Pěstování:

 Plody kaki se ve Valencii sklízí koncem září a začátkem října ručně do malých košíků. U každého se opatrně uřízne stopka tak, aby kalich zůstal přilepený k plodu. Ve skladu prochází procesy umělého dozrávání, během nichž ztrácí tanin, pak se ovoce myje a třídí. Nezralé kaki má svíravě trpkou chuť. Umělé dozrávání se provádí tradiční metodou působením etylenu nebo novějšími technikami, při nichž se používá etanol nebo oxid uhličitý CO2, ve kterém dozrávají deset až dvanáct, výjimečně až třicet hodin při teplotě 15 až 20 stupňů Celsia. Podle toho, na jak dlouho je ovoce vystaveno působení CO2, záleží jeho barva i měkkost dužniny.
 Vůně zralého kaki je výrazně vanilková, vnitřní strukturou připomíná kaki dýni, bros­kev nebo žlutý meloun.
I balení plodů kaki Persimon se provádí ručně, protože jsou velmi křehké. Plody ke konzumaci se na pultech evropských obchodů objevují v říjnu a v listopadu.

 Ve Valencii se dnes pěstuje výhradě odrůda, Rojo Brillante, která vytlačila původní tradiční odrůdy. Dobře se pěstuje, má vysoké výnosy a kvalitní plody.

 Typ Classic má měkkou dužninu, která se vyjídá ze slupky lžící, typ kaki Persimon má dužninu tvrdší, která se krájí nožem nebo konzumuje vidličkou. Ve Francii se z kaki připravují kompoty i zavařeniny nebo se kaki vydlabou a alkoholem potřené slupky se používají jako mističky na zmrzliny. Ty se pak obvykle zdobí pěnou z kaki. Velmi oblíbené je kaki také v Rusku a ve Vietnamu, kde se rozpůlené plody často zapékají s přírodním cukrem a skořicí jako dezert.

Pěstování a účinky:

Španělské Kaki má velmi nízkou energetickou hodnotu, konkrétně valencijské kaki Rojo Brillante 77 kcal na 100 gramů. Obsahuje poměrně značné množství draslíku, železa, fosforu, hořčíku, sodíku a vápníku, z vitaminů zejména vitamin A a vitaminy skupiny B – tiamin (B1) a riboflavin (B2) a také vitaminy C a E. Vzhledem k svému složení mají kaki Persimon látky důležité pro růst organizmu, zvláště pro vývoj kostí a správný vývoj embrya v prenatálním stadiu.

 Posiluje imunitní systém a metabolizmus, důležité je, že pomáhá při stresu, nervozitě a únavě a zmírňuje srdeční problémy. Pro vysoký obsah vlákniny a kombinovaných fenolů je ideální při dietách při onemocnění tepen a proti skleróze. Doporučuje se také při ledvinových a jaterních chorobách a vysoký obsah pektinů reguluje funkci střev.

Vlastnosti a indikace:

Želatinová dužina kaki neobsahuje téměř žádné proteiny ani tuky, ale je bohatá na následující látky:

Sacharidy: fruktóza, glukóza a sacharóza

Pektin a rostlinný sliz: vláknina, zadržují cholesterol, ovlivňují vstřebávání cukrů, dokáží zmírňovat záněty.

Taniny: Jsou to směsi fenolo, které mají silné adstringentní (stahující, svírací) účinky.

Karotenoidy: Jsou to látky odvozené od betakaroténu, které se v těle mění na vitamin A. V současnosti jsou v centru pozornosti proto, že mají antioxidační vlastnosti, jež chrání buňky před stárnutím, zpomalují rozvoj arteriosklerózy a snižují riziko rakoviny.

Vitamin C: Kaki obsahuje 16 mg vitaminu C na 100g. To znamená, že jeden středně velký plod (250g) dodává 40% doporučené denní dávky tohoto vitaminu.

Železo: Je to po draslíku nejhojněji zastoupený minerál. kaki o hmotnosti 250g pokrývá 10% denní potřeby tohoto minerálu pro dospělého člověka, což je na čerstvé ovoce významné množství.

Cukrovka: I když je kaki sladké ovoce, diabetikům prospívá ze dvou důvodů:

   - Více než polovinu z jeho 15% sacharidů tvoří FRUKTÓZA, přírodní ovocný cukr, který diabetici, jejichž pankreas produkuje méně inzulinu, lépe snášejí a snáze vstřebávají.

   - Rozpustná rostlinná vláknina ve formě pektinu zpomaluje uvolňování cukrů ve střevech, čímž diabetiky chrání před prudkým nárůstem hladiny fruktózy a glukózy v krvi.

Střevní problémy: zklidňuje a vysušuje stěny trávicí soustavy.

Anémie: železo

Kardiovaskulární obtíže: Kaki jsou chudé na tuky a sodík, ale bohaté na karotenoidy, které chrání arterie. Proto se doporučují lidem s arteriosklerózou, hypertenzí a kardiovaskulárními problémy všeobecně.


PÁR TIPŮ NA PŘÍPRAVU

Kaki s beaujolais (pro 2 osoby)

2 kusy kaki, 6 lžic beaujolais, 1 lžička třtinového cukru.

Kaki oloupejte a nakrájejte na kousky. Ty rozdělte do dvou misek, každou porci zalijte třemi lžícemi beaujolais a posypte půlkou lžičky třtinového cukru. Nechte v chladničce alespoň dvě hodiny, podávejte chlazené.

Jemná pěna z kaki (pro 6 osob)

3 ks kaki, 2 dcl smetany, 150 g cukru, 12 g želatiny, dvě vejce.

 Želatinu rozpustíme v mikrovlnné troubě v ½ litru vody. Kaki oloupeme a propasírujeme přes síto. Oddělíme žloutky od bílků. Rozmixujeme žloutky s cukrem a bílky vyšleháme na tuhý sníh. V nádobě smícháme želatinu, smetanu, dužninu kaki, rozšlehané žloutky a sníh z bílků. Vše jemně rozmixujeme, až se vytvoří jednolitá hmota.

Necháme v lednici odležet. Pěnu stříkáme do pohárků a zdobíme plátkem pomeranče nebo jiného ovoce.

 

Salát z kaki a kozího sýra (pro 4 osoby)

 

1 hlávkový salát, 4 rajčata, kozí sýr, 4 kusy kaki, olivový olej, sůl, pepř, oregano.

 Zeleninu omyjeme, salát, rajčata a kaki nakrájíme na plátky a rozložíme na talíř. Osolíme, opepříme a posypeme drceným oreganem. Navrch přidáme kozí sýr nakrájený na kostky. Olivovým olejem salát zalijeme těsně před podáváním.

Kaki směs k minutkám

 3 kusy kaki, 1 citron, 3 čerstvé nebo sterilované kapie, 3 rajčata, 5 lžic kečupu, 2 lžíce citronové šťávy.

Dobře vyzrálé a měkké kaki příčně překrojíme, oloupeme a dužninu nakrájíme na kostičky. Přidáme na kostičky nakrájený, oloupaný a semen zbavený citron, kapii a rajčata. Směs dochutíme kečupem, citronovou šťávou a promícháme. Podáváme ji ke grilovanému nebo k pečenému masu, k minutkám a k pokrmům připraveným ze šunky.

 

Zdroj:

http://www.stoplus.cz/archiv/kaki.html

http://www.janahorakova.estranky.cz/clanky/zdravi-v-prirode/kaki-hurmi---kaki

http://www.biolib.cz/cz/taxon/id62973/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kaki#column-one

05.10.09 16:40
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one