V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

VILCACORA

(Uncaria tomentosa)

Vědecká klasifikace:

Říše:                                     Rostliny (Plantae)

Oddělení:                            Krytosemenné rostliny (Magnoliophyta)

Třída:                                    Vyšší dvouděložné rostliny (Eudicots)

Řád:                                      Hořcotvaré (Gentianales)

Čeleď:                                  Mořenovité (Rubiaceae)      

Rod:                                      Gambirovník (Uncaria)

Binomické jméno:          Uncaria tomentosa (Willd. ex Schult.) DC.

 

Popis:

Vilcacora (Uncaria tomentosa) je velkou popínavou rostlinou, která silnou zdřevnatělou lodyhou, jejž délka dosahuje 20 - 30 m, oplétá jiné rostliny. Někdy je nesprávně označována jako liána. Mladé výhonky jsou pokryty jemným chmýřím. Listy mají tvar srdcovitý nebo oválně vejcovitý a u násady se nachází mírně zahnuté trny. Květy jsou barvy pomerančové a plody ve tvaru váčku obsahují 2-3 mm velká semena. Rostlina je zralá teprve po 20 letech, kdy je její kůra již zdřevnatělá. Nejvíce léčivých látek je totiž obsaženo právě v kůře a v kořenu.

Složení:

Hlavní léčivou složkou Vilcacory jsou pentacyklické oxindolové alkaloidy (isomitrafylin, isopteropodin*, mitrafylin, pteropodin, speciofylin, unkarin F), tetracyklické oxindolové alkaloidy (isorhynchofylin, rhynchofylin**), glykosidicky vázané alkaloidy (5alfa-karboxystriktodisin), heteroyohimbanové pentacyklické alkaloidy (akuammigin), heteroyohimbanové tetracyklické alkaloidy (hirsutein, hirsutin, korynanthein, dihydrokorynanthein), pyridino-indolo-chinolizidinové alkaloidy (angustin, angustolin), deriváty kyseliny chinovikové, deriváty ursolové a oleandrové kyseliny, steroly: beta-sitosterol, kampesterol, stigmasterol, flavanové deriváty: epikatechin, procyanidiny A1, B1, B2, B4. skupiny alkaloidů (indolové, oxindolové) a jejich sloučenin, které zaujímají hlavní místo mezi léčebnými substancemi rostlinného původu, dále látky zvané steroly, aminoglykosidy, terpeny, taniny, flavonoidy atd.

* isopteropodin, dokáže nečinný a oslabený organismus stimulovat k boji proti nemocem, se kterými by si už jinak nevěděl rady.

** Alkaloid rhynchofylin, má schopnost působit proti kumulaci krevních destiček a trombů.

Léčivé účinky:

Mezi hlavní účinky na lidský organizmus můžeme počítat tyto účinky:

·         Protirakovinný

·         Protizánětlivý

·         Antivirový

·         Antiepileptický

·         Imunomodulační

·         Imunostimulační

·         Antioxidační

·         Detoxikační

·         snižuje hladinu krevního tlaku

·         působí též jako antiarytmikum.

Prozatím byly zjištěny pozitivní účinky zejména v těchto případech:

- Při nádorových onemocněních a pro jejich prevenci (obsahové látky mají antioxidační, imunostimulační a antivirové účinky).

- Proti zánětlivým onemocněním trávicího traktu - působí při  Crohnové chorobě, zánětech tlustého střeva, narušení bakteriální flóry tlustého střeva po léčbě antibiotiky, peptických vředech.

- Příznivě působí  při chorobách spojených s poškozením funkce imunitního systému - účinky na živý organismus jsou zcela ojedinělé, údajně zvyšuje imunitu až o 60 %.

- Potlačuje chronický únavový syndrom.

- Léčí chronické infekce horních cest dýchacích, záněty vedlejších dutin nosních a napomáhá při léčbě a prevenci jejich virových onemocnění, například chřipky.

- Pro protizánětlivé účinky pomáhá při revmatismu a artritidě.

- Ulehčuje potíže při oběhových chorobách.

- Některé obsažené alkaloidy mají příznivý vliv na paměť.

- Napomáhá při léčení boreliózy.

- Je využívána i k podpůrné léčbě nemocných virem HIV (AIDS).


  Výsledky výzkumu ukázaly, že extrakty z Vilacory vyvolávají apoptozu a silně brzdí růst rakovinných buněk rakoviny plic, vaječníků, kůže, nádorů mozku, střeva, žaludku u melanomů i leukémie a lymfomů typu B, blokují specifická vazebná místa receptorů ženských pohlavních orgánů, stimulují fagocyty k produkci cytokinů, to jsou látky, které významně regulují imunitní systém, navíc působí cytoprotektivně na epiteliální buňky vystavené škodlivým faktorům, tzn., že chrání epiteliální buňky před změnami vedoucími k nádorovému bujení, u sliznice zažívacího ústrojí zabraňují vzniku vředové choroby.

  Kontraindikace:

  Protože je to rostlina, která silně aktivizuje imunitní systém a obranné reakce na cizí tělesa v organizmu, nedoporučuje se podávat těm, kdo již absolvovali nebo budou absolvovat transplantaci kostní dřeně a vnitřních orgánů, v případě transfuze krve nebo užívání krevních preparátů, dále by ji neměli užívat kojící matky a těhotné ženy, hemofylici, děti do tří let, osoby, které si aplikují inzulín, osoby trpící cukrovkou I. Typu a také osoby prodělávající hormonální terapii. V těchto případech je nutno užívání vilcacory konzultovat s lékařem.

  Dávkování a příprava:

  Kůra bývá záměrně balena ve větších kouscích, aby se předešlo znehodnocení účinných látek oxidací. Před přípravou je tedy vhodné v prstech rozdrobit přiměřené množství.

  Pro prevenci a stimulaci imunitního systému:

  2 čajové lžičky kůry Uncarie smíchejte se 3/4 litru studené vody, přiveďte k varu a pak ještě mírně vařte 3 minuty a pak sceďte.

  Popíjejte v průběhu dne do 17.00 hod.

   

  Pro silnější účinek a léčení úporných nemocí a rakoviny:

  Vrchovatou polévkovou lžíci kůry zalijeme 1 litrem studené vody a přivedeme k varu a po dobu 10 minut mírně vaříme, pak odstavíme a necháme ještě 15 minut macerovat.

  Čaj můžete lehce přisladit medem (slazení se nedoporučuje u rakovin). Zceďte a rozdělte na 3 až 5 stejných dávek a pijte teplé.

  Odvar není vhodné přechovávat v termosce ani ohřívat v mikrovlnné troubě a není vhodný ani indukční systém ohřevu.

   

  Upozornění: Ve všech případech užití následuje po 3 týdnech užívání 1 týden pauza. Skladujte v suchu při pokojové teplotě.

  Dále je potřeba si dobře rozmyslet nutnost užívání této byliny z důvodů ekologických, protože nadměrné užívání této, dnes stále ještě převážně divoce rostoucí rostliny, vede k devastaci vilcacory v přirozeném prostředí, spolu s jejím přirozeným symbiotickým deštným pralesem. Raději tedy u preventivního užívání prvně přehodnoťte, životní styl, způsob stravování či vůbec rizikového chování ve vztahu ke svému zdraví a teprve pak uvažujte o této bylině.

   

  Zdroje:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Uncaria_tomentosa

  http://druidova.mysteria.cz/STRANKY_BYLINKOVE/VILCACORA.htm

  http://bylinky.doktorka.cz/vilcacora-leci-nejen-rakovinu/

  http://www.oxalis.cz/vilcacora-kralovna-lecivych-rostlin/cz/t-119/

   

  26.10.09 21:06
  jan1212
  Má zimní verze

  Má zimní verze

  Líbí se vám tyto stránky?

  Ano (17699 | 36%)
  Ne (15544 | 32%)
  KNIHCENTRUM.cz
  Name
  Email
  Comment
  Or visit this link or this one