V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

ZÁZVOR LÉKAŘSKÝ

(Zingiber officinale Roscoe)

Obrázek ZDE

Říše:

 rostliny

 Plantae

Oddělení:

 rostliny krytosemenné

 Magnoliophyta

Třída:

 rostliny jednoděložné

 Liliopsida

Řád:

 zázvorníkotvaré

 Zingiberales Grisebach

Čeleď:

 zázvorníkovité

 Zingiberaceae Lindl.

Podčeleď:

 

 Zingiberoideae Hasskarl.

Rod:

 zázvor

 Zingiber Boehm.

Druh:

 zázvor lékařský

 Zingiber officinale Roscoe.Cizojazyčné názvy

 vědecké názvy

Zingiber officinale Roscoe, Amomum zingiber L.,

Zingiber zingiber (L.) Karst.

 další české názvy

zázvor lékařský, zázvor obecný, zázvor pravý

 Slovensky

ďumbier obyčajný

 Anglicky

Canton Ginger, Common Ginger, Cooking Ginger, Edible Ginger,

garden ginger, Halia

 Německy

Ingber, Imber, Immerwurzel

 Polsky

Imbir lekarski

 Španělsky

jengibre

 Esperanto

zingibro oficina

 Čínsky


Popis:

Zázvor obecný je zhruba 1,5 m vysoká, žlutě kvetoucí trvalka, která se pěstuje kvůli rozvětveným, ztlustlým, článkovitým oddenkům, až 10 cm dlouhým, rostoucím horizontálně. Oddenky jsou výrazné chuti i vůně, vyžadují však dostatek vláhy. Z oddenku každoročně vyrůstají přímé, štíhlé, až 1,5 m vysoké lodyhy, které jsou porostlé dvěma řadami úzkých, asi 30 cm dlouhých, pochvatě přisedlých kopinatých listů. Vedle těchto listnatých, jalových lodyh vyrůstají později z oddenku též bezlisté, blanitými pochvami objaté, pouze 20 až 40 cm vysoké květonosné stvoly, zakončené krátkým, klasovitým, hustě směstnaným květenstvím. Květy jsou žluté s purpurovými okraji, podobné květům orchideje, výrazné, ale příjemné vůně. Plodem jsou trojpouzdré, mnohosemenné tobolky, které velice zřídka dozrávají. Vzhledem se rostlina zázvoru podobá, nám známějšímu, rákosí.

 

Složení:

 

Ve složení hrají nezastupitelnou roli především terpeny (aromatické látky organického původu) – zingiberen (60%) jako součást silic zázvoru dodává typickou vůni, gingerol má na svědomí ostrou a výraznou chuť, dále cineol, borneol a ostře chutnající shogaol a pryskyřice. Při vaření se gingerol přeměňuje na zingeron, což je aromatická látka využívaná hojně v potravinářství a při výrobě parfémů. Celkově obsahuje zázvor stovky látek, podstatné je, že některé z nich (např. zmíněný gingerol) mají prokazatelně pozitivní vliv na zdraví.

Co je gingerol?

Gingerol je aktivní složkou zázvoru, která předurčuje chuťové vlastnosti zejména čerstvého zázvoru, ale má také terapeutické účinky při různých zdravotních potížích. Chemickým složením se řadí mezi organické sloučeniny (fenoly, ketony a alkoholy) a nejbližší složení mají kapsaicin či piperin, což jsou látky dodávající pikantnost chilli, resp. pepři. Běžně má gingerol podobu žlutého oleje.

Mezi léčivé účinky gingerolu patří zmírnění nevolností různého druhu, např. při cestování, v těhotenství či při migréně. Gingerol se pro své působení na tělesnou teplotu používá k navození hypotermie u potkanů (tzv. hibernace). Gingerol je rovněž podroben vědeckému zkoumání s ohledem na pozitivní ovlivnění nádorových onemocnění (např. rakovina střeva, prsní tkáně, vaječníků nebo slinivky břišní).


TOHLE ZÁZVOR UMÍ:

Trápí Vás chřipka nebo viróza? Jste unavení a otrávení? Vyzkoušejte zázvor, kterému naši předci přičítali bezmála čarovnou moc! Pokud chcete vyzkoušet i něco jiného, než produkty farmaceutického průmyslu, zajděte do zelinářství a kupte si čerstvý zázvor!

   Všichni ho známe jako koření ve vánočním cukroví či mase, případně v limonádách a pivu. Málokdo však ví, že zázvor má také skvělé léčivé účinky-pomáhá proti astmatu, vysokému tlaku, jaterním chorobám a mnoha dalším neduhům. Američtí vědci dokonce nedávno přišli s tím, že dokáže léčit nebo zpomalit i některé druhy rakovin, zejména rakovinu vaječníků a slinivky.

   Proti bacilům bychom jen těžko hledali podobně účinný přírodní prostředek. Pro čerstvý zázvorový oddenek byste se měli vypravit hned, jakmile pocítíte nepříjemné pálení v krku či nose, nebo Vás roztřese zimnice.

   Pokud je Vám chladno a přitom z Vás lije studený pot, zázvor Vás příjemně zahřeje, ale současně srazí horečku. Pomůže zlikvidovat zánět v krku, vyčistí tělo od jedů, zlepší zažívání, dodá energii i chuť k jídlu. Výčet základních léčebných vlastností zázvoru:

- Dezinfikuje, likviduje záněty a horečku

- Tlumí nevolnosti, zažívací obtíže, bolesti hlavy, nervozitu

- Pomáhá proti astmatu, vysokému tlaku, nemocem jater a údajně také proti rakovině vaječníků a slinivky

- Žvýkání čerstvého zázvoru tiší bolest zubů

- Zázvorové koupele a čaj pomáhají při chřipce, nachlazení i alergiích

 

Další léčitelské tipy


- Zázvor zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny v zažívacím ústrojí. Proto se už po tisíciletí podává při nejrůznějších zažívacích potížích, od plynatosti až po zvracení (říhání, pálení žáhy, nadýmání apod.).

- Užívá se také jako prevence mořské nemoci a nevolnosti při jízdě dopravními prostředky (spojené i se studeným pocením a závratěmi), kdy se doporučuje začít se zázvorovou kúrou zhruba 3 až 4 hodiny před odjezdem. Je na vás, zda budete pít čaj, užívat ho v tobolkách, nebo raději cucat kandovaný zázvor.

- Protizánětlivé a analgetické účinky zázvoru vám mohou pomáhat utišit i svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů, například u revmatické artritidy. Lze ho opět užívat čerstvý, sušený i v tobolkách z lékárny či prodejny zdravé výživy.

- Při svalových bolestech se navíc doporučuje vmasírovat do bolestivých míst několik kapek zázvorového oleje smíchaných se lžičkou mandlového oleje nebo jiného neutrálního masážního oleje.

- Díky protizánětlivým vlastnostem vám zázvor pomůže ulevit od křečí průdušek při nachlazení a chřipce, proto lidoví léčitelé často doporučují ke zmírnění bolesti na prsou žvýkání čerstvého zázvoru, pití zázvorového čaje nebo užívání lžíce medu promíchané s vymačkanou šťávou z čerstvého zázvoru.

- Při bolestech v krku zkuste cucat kandovaný zázvor. Protože má antiseptické účinky, může vám pomoci podobně jako drahé pastilky z lékárny.

   

 

Základní léčivý zázvorový čaj.

 

Do litru vroucí vody přidejte lžičku nastrouhaného zázvoru (lze i více - s množstvím stoupá léčivý účinek), kousek skořice a tři hřebíčky a pět minut vařte. Pak vyndejte koření a nechejte mírně vychladnout. Podle chuti přidejte med a citron.

Při žaludečních potížích vynechte skořici a hřebíček, zázvoru naopak dejte až polévkovou lžíci. Zalijte ho horkou vodou a po čtvrt hodině sceďte. Pijte teplé po doušcích.

 

Zázvorová limonáda.

 

Zázvorovou limonádu si můžete koupit v obchodě, většinou pod názvem Ginger Ale nebo Ginger Tonic. Tyto výrobky jsou ale většinou velmi sladké a mají poměrně slabou chuť po zázvoru. Zázvorovou limonádu podle svých představ si můžete snadno připravit sami. Recept je velmi podobný jako při přípravě zázvorového čaje. Z oddenku zázvoru uřízněte asi dvoucentimetrový kousek a ostrouhejte ho škrabkou na brambory. Kousek oddenku pak nastrouhejte rovnou do konvice. Nastrouhaný zázvor zalijte malým množstvím vařící vody a nechte několik minut vylouhovat. Přeceďte, přidejte cukr a nechte vychladit. Dolijte studenou vodou nebo sodovkou, podle chuti přidejte šťávu z citronu, pomeranče nebo limetky.

Pěstování zázvoru

Zázvor není běžně k dostání jako pokojová rostlina, ale je velmi snadné si ho vypěstovat. Kupte si čerstvý, neseschlý oddenek zázvoru, na kterém jsou vidět pupeny. (Zázvor se množí výhradně vegetativně, tzn. z rozrůstajících se oddenků.) Naplňte květináč směsí substrátu a rašeliny a položte na ni kus oddenku pupeny směrem nahoru. Zasypte směsí substrátu a rašeliny právě tak, aby oddenek nebyl vidět. Květináč dejte na teplé a slunné místo a půdu udržujte vlhkou. Oddenek vyklíčí za 2-3 týdny a pak už zázvorovník poměrně rychle poroste. Po několika měsících začne schnout. To je naprosto v pořádku, v tuto chvíli můžete oddenek vyjmout, část sníst a část znovu zasadit. Celý proces opakujte mnoho let. Protože zázvorovník je cizokrajná rostlina původem z teplých oblastí Asie, v našich českých podmínkách vykvete jen výjimečně.

 

Kdy se zázvoru raději vyhnout?


Zázvoru se připisuje řada léčivých a zdraví prospěšných účinků. Ruku v ruce se superlativy se také objevují upozornění na uvážené užívání zázvoru, která vyplývají z možného předávkování či nevhodné kombinace s jinými léčivy. Podle řady odborníků není dětem do dvou let zázvor určen vůbec. Vyhnout by se mu měli i jedinci s dlouhodobým onemocněním, jako jsou např. diabetici. Tak jako i u jiných léčivých rostlin platí, že je lze užívat jen s mírou, zázvoru se to týká dvojnásob. V sušené formě byste neměli denně přesáhnout dávku 1 g, u čerstvého zázvoru užívejte maximálně 4 gramy, tato doporučení se nevztahují na osoby s alergickou reakcí na látky obsažené v zázvoru. Při prvním užití je vždy nutné otestovat proalergickou reakci těla na zázvor.

Dospělí

  • Obecně by neměla denní dávka čerstvého zázvoru překročit 4 gramy (při dávce 5 gramů jsou popisovány některé nežádoucí účinky jako nevolnost, průjem a srdeční poruchy).

  • Při nevolnostech denně 2 – 4 gramy čerstvého oddenku (0,25 – 1 gram sušeného zázvoru), záleží na intenzitě potíží.

  • V těhotenství 4krát denně 250 mg (kapsle).

  • Zázvorový čaj porcovaný lze připravit několikrát denně (2 – 3krát), do odvaru z čerstvého zázvoru je doporučeno množství do 4 gramů na litr čaje (dle individuální snášenlivosti).

Děti

  • Do dvou let není vhodné zázvor užívat.

  • U dětí starších dvou let odpovídají dávky zázvoru přibližně třetině dávkování u dospělých (s ohledem na hmotnost).


Pár inspirujících receptů se zázvorem.

1.)   Brokolicový salát se zázvorem a česnekem

Suroviny:

 

250 g brokolice

250 g malého čínského zelí

4 šalotky

100 g očištěných fazolek

1 rozmačkaný stroužek česneku

1 lžička jemně nastrouhaného zázvoru

1 lžička hnědého cukru

1 lžíce sójové omáčky (Thajci by tam ale jistě dali rybí omáčku

 

Postup přípravy:

 

Hrnec s pařákem naplníme trochou vody, přivedeme k varu. Brokolici nakrájíme na malé růžičky, košťály zkrátíme na délku 1,5 cm. Zbylé části košťálů oloupeme a nakrájíme na 1 cm silná kolečka. Očistíme čínské zelí (případně pekingské), nakrájíme. Šalotku očistíme a nakrájíme nejlépe na tenká kolečka.

Ve velké misce smícháme brokolici, čínské zelí, šalotku a fazolky. Přidáme česnek a zázvor, dobře promícháme. Vysypeme do hrnce s pařákem, přiklopíme a necháme v páře změknout 3-4 minuty.

V malém hrnku promícháme cukr se sójovou omáčkou. Při podávání zeleninu přelijeme tímto jednoduchým dresinkem. Podáváme teplé nebo studené. Pokud servírujeme studené z lednice, vyndáme ven 10 minut před konzumací.

 

2.)   Zázvorový chléb s citrónovou šťávou

Suroviny:

 

500g speciální pšeničné chlebové mouky Penam (nebo 200g celozrnné hrubé a 300g bílé polohrubé mouky)

30 g čerstvého zázvoru

20 g másla (nebo oleje)

300 ml vody

Šťáva z půlky citrónu (nebo citronek)

2 lžičky pekařského droždí (nebo sáček BIO droždí z DM drogerie; případně ne BIO odjinud)

2,5 lžičky cukru

1,5 lžičky soli

1 lžíce sušeného sójového mléka

Obilné klíčky

Semínka podle chuti

 

Postup přípravy:

 

Do nádoby domácí pekárny dáme vodu, rozpuštěné máslo, sůl, cukr a citrónovou šťávu. Přidáme mouku, sójové mléko a obilné klíčky, nakonec doplníme oloupaným a nadrobno pokrájeným čerstvým zázvorem. Droždí přidáme až nakonec, nemělo by přijít do kontaktu se solí.

Zvolíme program Základní. Stupeň propečení kůrky nastavíme podle chuti. Po zaznění zvukového znamení do těsta vsypeme semínka, která máme rádi, nebo se nám k zázvoru zdají být vhodná.

 

3.)   Směs na topinky

Suroviny:

 

1 větší cuketa

4 cibule

10 dkg oleje

1 velký rajský protlak

5 lžic sójové omáčky

1 lžíce sušeného zázvoru

1 lžíce kari

1 krabička zeleninového bujónu

8 stroužků česneku

2 lžíce deka

Pálivá paprika

Nesolit

 

Postup přípravy:

 

Cibuli zpěníme na tuku, přidáme nahrubo nastrouhanou cuketu, protlak a dusíme ½ hodiny. Přidáme ostatní koření a nakonec vmícháme deko. Dáme do sklenic a chvíli sterilujeme.

 

4.)   Zázvorová pomazánka

Suroviny:

 

čočka 100 g

mrkev 120 g

celer 50 g

cibule 35 g

zázvor

bobkový list

mořská sůl

olivový olej

 

Postup přípravy:

 

Předem namočenou čočku uvaříme, zeleninu nastrouháme na jemno a krátce podusíme na oleji s vodou, připravenou zeleninu přidáme k rozmixované nebo propasírované čočce, dochutíme zázvorem (nejlepší je čerstvě nastrouhaný, může být i sušený), osolíme a dochucujeme vývarem z bobkového listu.

 

5.)   Malajský čaj s citrónem a medem

Suroviny:

 

Kousek nastrouhaného čerstvého zázvoru

Citrónová šťáva

Lžička medu

Citrón na ozdobu

 

Postup přípravy:

 

Na struhadle nahrubo nastrouháme kořen zázvoru - asi na 2-3 čajové lžičky /podle požadované síly chuti. Zázvor přesypeme do litrové konvice či džbánku a zalijeme vařící vodou. Necháme asi 5 minut louhovat a poté přidáme šťávu z poloviny citrónu /když je citrón malý můžeme i celý/. Poté přes sítko scedíme do hrnečků a dle chuti přidáme do mírně vychladlého čaje med.

 

Pro mlsouny nejde nezmínit možnost přidat před vyluhováním trochu skořice.

 

6.)   Zázvorová limonáda

Suroviny:

 

cukr (med)

citrón (limetka)

zázvor

voda

 

Postup přípravy:

 

Omyjeme citrón, nastrouháme trochu kůry a zbytek vymačkáme na šťávu, nastrouháme trochu zázvoru, vše smícháme a podáváme jako velmi osvěžující nápoj. Můžeme případně přecedit.

 

7.)   Jablečné kroužky se zázvorovým sirupem

Suroviny:

 

Jablka

těstíčko na obalení

mleté lněné semínko

zázvor

cukr

voda

olej na smažení

 

Těstíčko:

 

300 ml vody

3 lžíce cukru

6 lžic hladké mouky

6 lžic pšeničné celozrnné mouky

špetka soli

Smíchat a nechat cca ½ hodiny odstát

 

Postup přípravy:

 

Z jablek vykrojit jádřinec, podle druhu event. oloupat, nakrájet příčně 1 cm kroužky, obalit ve lněném semínku, smočit v těstíčku a smažit do zlatova. Před podáváním přelít zázvorovým sirupem (viz kategorie DOBROTY v následujících receptech).

 

8.)   Dressing ze zázvoru

Suroviny:

 

1 lžíce nastrouhaného zázvoru

4 lžíce olivového oleje

1 ks cibule

1 kelímek bílého jogurtu

špetka soli

 

Postup přípravy:

 

Jogurt smícháme s nadrobno nakrájenou cibulí, olivovým olejem, nastrouhaným zázvorem, osolíme, promícháme a podáváme k zeleninovým salátům.

 

9.)   Kořeněný jogurt

Suroviny a postup:

 

1 bílý jogurt, 2 velká jablka nakrájená na drobné kousky, 1 lžíce tekutého medu, špetka skořice, špetka zázvoru, vše smíchat. Ozdobíme 1 lžící nasekaných ořechů.

 

10.)                    Thajská polévka

Suroviny:

 

2 kostky zeleninového bujónu

1 balení mražené zeleninové směsi (nejlépe thajské či asijské)

200 g rýžových nudlí

kus zázvoru

2 lžičky třtinového cukru

1 lžička citrónové šťávy

1 lžíce limetové šťávy

1 lžička rybí omáčky (nebo nahradíme sójovou)

1 lžička červené kari pasty (nebo špetku kari)

400 ml kokosového mléka

 

Postup přípravy:

 

Do litru vařící vody vhodíme bujón a necháme ho rozpustit, poté přidáme oloupaný zázvor. Přidáme zeleninu, necháme vařit asi 5 minut. Mezitím si do misky dáme rýžové nudle, zalijeme je vroucí vodou a přiklopíme talířem. Do polévky přidáme třtinový cukr, červenou pastu, šťávu z citronu a limetky, rybí omáčku, kokosové mléko a scezené a propláchnuté nudle. Polévku necháme přejít varem a sundáme z ohně.

 

Tip: Nenechte se odradit její zvláštností, je jiná a možná i trochu "divná", ale je výborná. Suroviny bezpečně seženete u asijských prodejců.

 

11.)                    Sójové nudličky na zázvoru

Návod na exotickou večeři, kterou zvládnete za pár minut.

 

Sójové nudličky (předem tepelně upravené a ochucené) – případně čtyři kusy prsíček nakrájených na nudličky. Nastrouhejte k nim asi 3 cm kořene zázvoru, přidejte lžičku kari koření, lžičku pálivé papriky, sůl a lžíci oleje. Nechte proležet a pak zprudka osmahněte, před dokončením přidejte tři lžíce strouhaného kokosu.

Podávejte s rýží.

 

12.)                    Univerzální recept na indické jídlo

Nakrájejte cibuli, případně i česnek a chvíli smažte na oleji. Během smažení přidejte podle chuti většinu následujícího koření: garam masala (speciální indická směs koření), římský kmín, sušený a drcený nebo čerstvý nastrouhaný zázvor, kurkuma, koriandr, kari a případně chilli. Až bude cibule osmažená, přidejte buď uvařenou cizrnu, nebo nakládanou cizrnu z plechovky a přilijte trochu vody. Pokud si cizrnu sami vaříte, je potřeba ji nechat alespoň několik hodin máčet ve vodě a pak vařit alespoň půl hodiny. K cizrně můžete také přidat vařený nebo nakládaný hrášek, vařený květák, brambory nebo klidně i maso. Vodu nebo spíše omáčku můžete mírně zahustit hladkou moukou.

 

Doporučeno podávat s chlebem, a pokud jste jídlo připravili pálivější, zapíjet vodou.

 

13.)                    Pohanka na selský způsob

Suroviny:

 

2 středně velké brambory

2 lžíce oleje

1 středně velká cibule

2-3 stroužky česneku

Oregano podle chuti

1 a ½ šálku loupané pohanky

2 šálky vroucí vody

 

Na omáčku:

 

1 a ½ lžičky zázvoru

1 lžička sezamového oleje

1 stroužek česneku

2 lžíce sójové omáčky

1 a ½ šálku vody

Trocha pšeničného / kukuřičného škrobu

 

Postup přípravy:

 

Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme, nakrájíme na kostičky. Zatímco se vaří, rozpálíme olej a osmahneme nadrobno nakrájenou cibulku a pokrájený česnek.

Přebranou pohanku propláchneme studenou vodou a smícháme s cibulkou a česnekem. Na středním plamenu mícháme 3-4 minuty, pak zalijeme vroucí vodou. Zakryjeme a na slabém ohni vaříme do změknutí (píší v receptu, my doma v této chvíli odstavíme do peřin na 30 minut).

Přimícháme uvařené brambory. Podáváme se samostatně připravenou zázvorovou omáčkou.

Jako přílohu můžeme přidat, zeleninový salát.

Postup přípravy zázvorové omáčky:

Výše uvedené suroviny smícháme, směs povaříme a zahustíme škrobem.

1.)  Zázvorové čatní

Suroviny:

 

1 šálek jablečného octa

1 šálek plně nacpaný hnědým cukrem

3 lžíce bílého cukru

3 šálek kyselých jablek

1 šálek citrónu i s kůrou

1 malá cibule

2 stroužky česneku

1/3 šálku zázvoru

1/2 šálku hrozinek

špetka chilli (nebo lžička červené chilli pasty)

 

Postup přípravy:

 

Oloupaná jablka nasekáme na kostičky. Citrón i s kůrou nasekáme také na kostičky, vyhodíme jen jádra. Oloupeme česnek, cibuli a nasekáme. Oloupaný zázvor nasekáme nadrobno. Na nízkém ohni přivedeme ocet do varu, přidáme jablka a znovu vše uvedeme do varu. Potom přidáme vše ostatní a vaříme 20 minut, za občasného míchání. Hotové čatní dáme do menších sklenic vypláchnutých vařící vodou.

2.)  Zázvorky z ovesných vloček

Suroviny:

 

200 g jemných ovesných vloček s klíčky

200 g hladké mouky

200 g cukru

1 vejce

125 g hery

1 prášek do pečiva

1 lžička mletého zázvoru (nebo nastrouhejte čerstvý)

 

nedaří-li se těsto, přidejte trochu vody.

 

Postup přípravy:

 

Vločky rozmixujeme, smícháme s ostatními surovinami, uhněteme těsto, vyválíme do tenka a upečeme v mírné troubě na pečícím papíře. Po upečení můžeme spojit krémem nebo marmeládou. Do marmelády můžeme také zamíchat trochu jemně strouhaného zázvoru.

Zázvorky uskladněte nejlépe ve skleněné nádobě s kouskem jablečné slupky ve vlhku a chladnu.

3.)  Zázvorová marmeláda s jablky

Suroviny:

 

150 g (přibližně) čerstvého kořene zázvoru

250 g oloupaného jablka

2 lžíce citrónové šťávy

1 a ½ šálku krystalového cukru

2 lžičky práškového ovocného pektinu

 

Postup přípravy:

 

Ze zázvoru odstraníme slupku a nakrájíme na 2,5 cm kostičky nebo kolečka vložíme asi do 1 - 1 a ½ litrového kastrůlku. Oddenek zázvor musíme několikrát opakovaně povařit v čerstvé vodě, abychom odstranili čpící látky. Nakrájený zázvor zalijeme do ¾ objemu nádoby studenou vodou. Postavíme na sporák, uvedeme k varu a pak necháme vařit asi 10 minut. Zázvor scedíme a vrátíme do nádoby, kterou opět naplníme do ¾ studenou vodou a postup opakujeme. Po dalším scezení opět zalijeme do ¾ vodou a již necháme vařit, až zázvor změkne (asi 45 minut), nebo vaříme tak dlouho, až může být rozmačkán vidličkou. Asi 5 - 10 minut před koncem tohoto posledního vaření přidáme k zázvoru nakrájená jablka a necháme je změknout. Směs ponecháme zakrytou stát asi 10 minut, scedíme a necháme dobře odkapat.

 

V kuchyňském robotu (nebo i ručně) rozsekáme zázvor na kousky - téměř na pyré. Pokud bychom měli opravdu mladé kořenky zázvoru, rozsekáme je pouze na kousky velikosti rýže a tak zhotovíme džem a pak dokonce ani nemusíme přidávat jablka. Mladý růžový kořen zázvoru je nám v našich zeměpisných šířkách těžko dostupný. Mělo by nám zůstat tak 1 a ½ až 2 šálky nasekané hmoty. Takto upravenou směs vložíme opět do nádoby, přidáme citrónovou šťávu a ovocný pektin. Postavíme na mírný plamen a za stálého míchání asi 2 minuty povaříme a přidáme cukr. Mícháme chvíli, až se cukr rozpustí. Pak zázvorovou marmeládu s jablky lžící naplníme do několika malých (od dětské výživy) nebo jedné větší, čisté, horké, vypařené sklenice. Plníme tak, aby zůstalo od víčka asi necelý centimetr volného místa. Utěrkou očistíme okraj sklenice, našroubujeme víčko a po vychladnutí vložíme do lednice.

 

4.)  Zázvorový med s hruškami

Suroviny:

 

2,3 kg uvařených hrušek, bez semen, nakrájené na čtvrtky

½ citrónu

nastrouhaná kůra a šťáva z jednoho až dvou citrónů

60 g nastrouhaného kořenu zázvoru

1,7 kg krystalového cukru

 

Postup přípravy:

 

Umeleme hrušky a citrón na strojku na maso. Přidáme nastrouhanou kůru a šťávu ze dvou citrónů. Vložíme všechny ingredience do přiměřeně velkého hrnce nebo kastrolu. Začneme zahřívat a uvedeme do varu. Pak zmírníme na střední oheň a vaříme, až získáme jantarově zbarvenou hmotu o žádané hustotě (trvá to přibližně 1 hodinu.). Sběračkou naplníme sklenice a těsně je uzavřeme. Takto získáme asi 3,5 litru produktu. Závorový med je dobrý na topinkách nebo jim můžeme ochutit mnoho jiných dobrot.

 

5.)  Kandovaný zázvor

Oddenky spaříme vřelou vodou, oloupeme. Necháme postupně vylouhovat hořké látky v několika studených lázních. Vložíme do cukerného roztoku, zahřejeme a necháme mírně na ohni táhnout. Druhý den přidáme další cukr a opakujeme. Hotové pomalu dosušíme v troubě anebo i s roztokem naplníme do sklenic a uzavřeme.

 

Kandovaný zázvor Jak známo, zázvor má velmi intenzivní chuť. Když si dáte malý kousíček kandovaného zázvoru k čaji, je to požitek. Když ale hladově rozkoušete desetkrát větší kus kandovaného zázvoru, je to skutečně intenzívní zážitek :-)

 

6.)  Zázvorový sirup

Suroviny:

 

1 hrníček vody

1/2 hrníčku cukru

lžíce nastrouhaného zázvoru

 

Postup přípravy:

 

Cukr svařit na světlý karamel, zředit vodou, přidat nastrouhaný zázvor nebo jen vylisovanou šťávu. Povařit do sirupové hustoty. Můžeme používat na polévání ovocného salátu, jogurtu, zmrzliny z rozmixovaného ovoce ale i do čaje nebo limonád.

Karamel je zásadotvorný, je tudíž zdravější než obyčejný cukr.

 

 

7.)  Jamieho zázvorová limonáda raz dva (podle Jamieho Olivera)

Suroviny:

 

140 g oddenku čerstvého zázvoru

4 lžíce hnědého cukru

2 - 3 citróny

1 litr sodovky nebo perlivé minerálky

snítky čerstvé máty

 

Postup přípravy:

 

Nejdříve nastrouháme oddenek zázvoru na hrubém struhadle. Jestli se nám nechce, nemusíme zázvor ani loupat. Nastrouhaný zázvor i se šťávou dáme do mísy a zasypeme hnědým cukrem. Škrabkou na brambory nahoblujeme kůru ze dvou citrónů, přidáme do mísy a něčím těžkým, třeba paličkou od hmoždíře nebo válečkem na nudle, všechno trochu rozmačkáme. Stačí 10 vteřin, jen aby se chutě opravdu rozvinuly. Ze tří citrónů vymačkáme do mísy šťávu a většinu nalijeme do mísy. Přilijeme sodovku nebo minerálku, necháme 10 minut stát a pak ochutnáme. Možná bude limonáda moc kyselá, tak ještě trochu přisladíme. Množství uvedená v receptu nejsou žádný zákon. Záleží na nás, jakou máme chuť, něčeho klidně ubereme, nebo zase přidáme. Zázvorovou limonádu přelijeme před hrubší síto do velkého džbánu, přidáme spoustu ledu a pár snítek máty.

Zdroje:

http://www.biolib.cz/cz/taxonposition/id62424/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1zvor_%28ko%C5%99en%C3%AD%29

http://hobby.idnes.cz/zazvor-prohreje-ochrani-pred-bacily-a-ohlida-i-figuru-p0z-/hobby-zahrada.aspx?c=A081125_133046_hobby-bylinky_bma

http://www.nazeleno.cz/zazvor-vselek-ktery-muze-i-skodit.aspx

http://policka.casd.cz/klub-zdravi/17-recepty/71-zazvor

 
19.03.12 19:25
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one