V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

ŽINDAVA EVROPSKÁ

(Sanicula europaea L.)

 

Obrázek ZDE

Vědecká klasifikace:

Říše:

rostliny 

Plantae

Podříše:

   

Oddělení:

rostliny krytosemenné

Magnoliophyta

Třída:

vyšší dvouděložné rostliny

Rosopsida

Řád:

miříkotvaré

Apiales

Čeleď:

miříkovité

Apiaceae

Rod:

žindava

Sanicula

Binomické jméno:

žindava evropská

Sanicula europaea

 

Lidové názvy:

Černý žanykl, měchýřník, ráček černý, ráček živý, svaté trojí zvoneček, zvonček, zanklzanykl, žaniklejch, žanovec, žankl, žanykl, žanykl černý, žengle, ženíklejt, žingle nebo žito svatojánské.

 

Popis:

Vytrvalé lysé byliny s krátkým, přímým nebo zešikmeným oddenkem a svazčitými kořeny. Lodyha jednoduchá, bezlistá nebo s 1–2 větvemi z úžlabí přisedlých, dlanitosečných listů, do 0,5 m vysoká, oblá. Čepel přízemních listů dlanitě (3–)5sečná, v obrysu okrouhlá, 3–6 cm v průměru, s úkrojky často trojklanými, zubatými, řapík 10–15 cm dlouhý. Květenství terminální, jednou až dvakrát vrcholičnatě větvené, se 3–4 větvemi s jednoduchými staženými okolíky na konci větví, každá větev podepřena dlanitosečným až čárkovitým listenem. Okolíky přibližně 5 mm v průměru, s 4 – 6 (-8) četným obalem z čárkovitých listenů. Samčí květy krátce stopkaté, oboupohlavné přisedlé, kališní cípy zašpičatělé, korunní lístky podlouhlé, zhruba 2 mm dlouhé, žlábkovité, bílé nebo růžové, čnělky dlouhé, nitkovité, rozestálé. Merikarpia 3–4 (-5) mm dlouhá, šedohnědá s ostny vzhůru namířenými, asi 2 mm dlouhá. Kvete od května do července.

 

Výskyt:

Rostlina roste v Evropě, Asii, u nás ve stinných, hlavně bukových lesích, zejména v hornatějších polohách.

Druh roste v Evropě, na Kavkaze, severním Íránu, západní Sibiři, v severní Africe a Malé Asii. U nás roste na většině území, nejhojněji v jihozápadních, severních a severovýchodních Čechách, s těžištěm v kolinním (250 – 500 m) a suprakolinním stupni (350 – 600 m). Vyhledává smíšené lesy, zejména jedliny, květnaté bučiny, dubohabřiny a také lužní lesy. Stínomilný druh, preferující vlhké, slabě kyselé až neutrální půdy.

 

Obsahové látky:

Hlavní účinnou látkou je saponin, silice, hořčina, třísloviny a kyselina chlorogenová a kávová.

 

Sběr a sušení:

Nať se sbírá v době květu seřezáváním, suší se rychle ve stínu, umělá teploty by neměla překročit 40°C. Droga nesmí mít nahnědlou barvu, je bez zápachu a chuť má slabě slanou a hořce trpké, později ostré.

 

Užití:

Podporuje odkašlávání, zlepšuje žaludeční činnost, působí protizánětlivě, urychluje hojení ran.

 

Vnitřně:

Droga se používá vnitřně v nálevu jako karminativum (lék proti plynatosti) a antiflogistikum (lék k tlumení zánětu) při zánětech žaludku a střev, k posílení žaludeční činnosti, při žaludečních a dvanácterníkových vředech a při jaterních nemocech. Dodnes se v lidovém léčitelství se používá při plicní tuberkulóze.


            Zevně:

Zevně se užívá jako adstringens s protizánětlivým účinkem k přípravě koupelí při kožních vyrážkách, ekzémech, atopických ekzémech a vředech a vůbec při špatně se hojících ranách. Ve starých herbářích byla žindava považována na léčivou bylinu prvního řádu při léčení ran.

 

Recepty

 

Pro vnitřní užití:

Obvykle se podává ve formě prášku na špičku nože nebo ve formě nálevu (2 čajové lžičky drogy na sklenku vroucí vody, (denně se pijí 2 sklenky).

  

Pro vnější užití:

Při zevním použití pak buď ve formě masti, koupele nebo kloktadla (1 až 2 polévkové lžíce drogy na 1 l vody).

 

Kontraindikace:

Vzhledem k tomu, že žindava patří mezi poměrně prudce působící drogy, nedoporučuje se její podávání dětem, zesláblým osobám a nedáváme dětem.

 

Zdroje:

http://bylinky.atlasrostlin.cz/zindava-evropska

http://www.biolib.cz/cz/taxontree/id40375/

http://botanika.wendys.cz/kytky/K283.php

http://botany.cz/cs/sanicula-europaea/

http://www.biotox.cz/botanicus/index.php?id=bph_0436

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.07.10 11:21
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one