V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

ROSOLOVKA MOZKOVITÁ

(Tremella mesenterica Retz. ex Hook.)

říše: Fungi - houby  

třída: Basidiomycetes - stopkovýtrusné  

řád: Tremellales - rosolovkotvaré  

čeleď: Tremellaceae - rosolovkovité

 

Popis:

Pružná rosolovitá houba se zprohýbanými laloky, vzhledově připomínající mozek, žlutá, až někdy oranžová houba, avšak po vytrvalých deštíchztrácí barvu, ale naleznete-li tuto houbičku nějak podivně světlou i v období, kdy dlouho nepršelo vězte, že existují tyto houby i jako albíni nebo částeční albíni, to aby svět nebyl tak jednotvárný.

Houba obsahuje značné množství vody.

 

Výskyt:

Roste na převážně mrtvém nebo hodně oslabeném dřevě listnatých stromů, především na dubech a bucích, ale též na větvích habrů, javorů, vrb či topolů , kde dosahuje velikosti obvykle do 5 cm. Někdy je uváděna jako jedlá, jindy jako nejedlá, rozhodně však není jedovatá (alespoň v běžných dávkách) avšak její chuť není gastronomický zázrak.

 

Užití:

V lidovém léčitelství se užívá k obkladům očí při jejich zánětu (zánět spojivek, alergické záněty nevyvolané spory hub, atd.) Obecně léčivé látky obsažené v této houbě, příznivě působí na nervová zakončení a jako obklady na ischias (housera).

24.08.08 20:22
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one