V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

TROUDNATEC KOPYTOVITÝ

(Fomes fomentarius)

říše: Fungi - houby 

třída: Basidiomycetes - stopkovýtrusné 

řád: Polyporales - chorošotvaré 

čeleď: Polyporaceae - chorošovité

foto ZDE

Popis

Známý hojně rozšířený choroš. Plodnice kloboukatá, 5 - 50 cm široká, 5-20 cm vysoká 10-25 cm tlustá zprvu kopytovitého až střechovitého tvaru, s tupým plstnatým okrajem postupně se rozrůstajícím do plochy, na povrchu pásovaná, hladká šedá nebo šedohnědá, pokrytá tvrdou hladkou kůrou, na řezu černou a lesklou.
Rourky až 1 cm vysoké, vrstevnaté, rezavě hnědé. Póry 3-4 na 0,1 cm drobné a okrouhlé, barvy smetanové až světle okrové, nebo světle hnědavé, otlačením tmavnou.
Dužnina okrově rezavá, korkovitá až pevně vatovitá, suchá, uprostřed báze se světleji mramorovaným, drobivým jádrem, vůně příjemná.

 

Výskyt

Autor: Standa Jirásek
Text ID: 11052
Text Type: 4
Page: 0
Založeno: 03.08.2006 11:06:00 - Uživatel Jiří Novák
Language: CZ

Výskyt leden až prosinec hojně v ochuzených kyselých bučinách v nížinách i pahorkatinách, ale i ve vápnomilných a orchidejových bučinách na živých i odumřelých kmenech listnatých stromů, zvláště na bucích v horských lesích, kde vytváří velké a tlusté plodnice a patří k jejich nejčastějším parazitům. Jinak se vyskytuje také na bříze, olši, topolu a lípě, dubu, javoru, ořešáku a habru. Najdeme jej na celém světě krom tropické zóny.

 

Užití

V lidovém léčitelství se užívá převážně k zastavení krvácení. Jde o poměrně účinný prostředek, který se dostal do oficiálních lékopisů.

Příprava drogy je poměrně složitější ale zvládnutelná.

Nejdříve se musí mezi srpnem a zářím najít a pak se z odříznuté plodnice musíme zbavit velmi tvrdého povrchu, potom pevné vrstvy trubiček, až nakonec zůstane jen houbovitá porézní dužnina, kterou nařežeme na asi 3 až 5 mm silné plátky. Ty se pak vyvaří (stačí asi 5 až 10 minut), pak se vyklepou dřevěnou paličkou až plátky změknou a přitom zůstanou ohebné a nazývají se Fungus chirurgorum. Poté se z nich nařežou proužky, které se před položením na ránu ještě povaří a teplé nebo horké tak, jak se jen dá vydržet, přiloží se na krvácející ránu.

Má jisté protirakovinné účinky, ale jak dosavadní výzkumy ukazují zdá se, že jen na úzký okruh rakovin.

Prášek z dužniny tohoto choroše má schopnost nasáknout až dvojnásobné množství vody proti svému objemu, čehož je možné také v lidovém léčitelství využít všude tam, kde se potřebujeme zbavit vody (např. při těžkém akutním postižení ledvin atd.).

Zajímavostí je poznatek, že pomocí vylisované šťávy z choroše Troudnatce kopytovitého, lze určit krevní skupinu „B“.

Je nejedlý, ale jako lék lze užívat i vnitřně, gastronomicky je však nepoužitelný.

Autor: Standa Jirásek
Text ID: 11051
Text Type: 1
Page: 0
Založeno: 03.08.2006 11:05:26 - Uživatel Jiří Novák
Poslední změna: 21.05.2008 11:52:07 - Uživatel Jiří Novák
Language: CZ

 

Možné záměny

Autor: Standa Jirásek
Text ID: 45125
Text Type: 19
Page: 0
Založeno: 21.05.2008 11:53:36 - Uživatel Jiří Novák
Language: CZ

Staré plodnice troudnatce pásovaného (Fomitopsis pinicola), které jsou ve stáří šedavé.

Zajímavosti

Autor: Standa Jirásek
Text ID: 11053
Text Type: 20
Page: 0
Založeno: 03.08.2006 11:06:44 - Uživatel Jiří Novák
Poslední změna: 21.05.2008 11:54:44 - Uživatel Jiří Novák
Language: CZ

Působí na průřezu dřeva černé čáry a tím mírně nahnilé dřevo úplně znehodnotí. Způsobuje korozívní rozklad dřeva – bílou hnilobu. Na spodní straně klobouku najdeme občas masenku citrónovou (Hypocrea citrina), nebo pórovku šedou (Elmerina caryae).
Vcelku je zajímavá i stavba těla, kde najdeme 3 druhy hyf, což je trimitická hyfová soustava. V poslední době se velmi rozvíjí na úkor jiných druhů hub.

Z rozklepané dužniny na pásy se šijí čepice, kabelky, které jsou jako semišové a lehké. Kdysi se používala i jako zápalná hubka.

24.08.08 13:23
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one