V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Utajovaná studie: GM kukuřice škodí zdraví

 

Soud v Kolíně nad Rýnem minulý týden rozhodl ve sporu mezi ekologickými aktivisty z Greenpeace a právními zástupci americké agrochemické firmy Monsanto. Ekologové požadovali zveřejnění studie o rizicích konzumace geneticky modifikovaných plodin. Soud dal nakonec za pravdu Greenpeace a nařídil studii zveřejnit.

Ve studii vypracované zaměstnanci Monsanta je mimo jiné uvedeno, že potkani krmení modifikovanou kukuřicí mají v porovnání s ostatními potkany menší ledviny a zvýšenou hladinu bílých krvinek (leukocytů a lymfocytů) v krvi.

Zatímco Monsanto vysvětluje rozdíly mezi potkany jako nevýznamnou náhodu, profesor Gilles-Eric Seralini z francouzské univerzity v Caen, který zkoumal bezpečnost GM produktů pro Evropskou komisi a francouzskou vládu, to považuje za "velmi znepokojující". "Silným důvodem ke znepokojení" jsou zveřejněné informace i pro Dr. Vyvyana Howarda z univerzity v Liverpoolu. Rovněž expert na molekulární genetiku na lékařské fakultě Guy's Hospital Dr. Michael Antoniu komentoval výsledky jako "velmi znepokojivé z lékařského pohledu" a dodal: "Jsem ohromený množstvím významných změn, které byly [při experimentu s potkany] nalezeny." Lékaři upozorňují na fakt, že změny v krvi hlodavců mohou být příznakem poškození imunitního systému, případně mohou být projevem obranné reakce organismu mobilizujícího imunitní systém kvůli poruše typu nádorového onemocnění.


Podle Greenpeace musí být studie v souladu s legislativou Evropské unie zveřejněna, protože občané mají právo být informováni a měl by jím být umožněn přístup k dokumentům hodnotícím rizika GMO. Zástupci Monsanta se hájí argumentem, že zpráva o 1.139 stránkách byla evropským úřadům poskytnuta pod podmínkou jejího utajení. "Obsahuje důvěrnou obchodní informaci, která by mohla být zneužita našimi konkurenty," píše se v prohlášení Monsanta.

Soud dal nakonec za pravdu Greenpeace a nařídil studii zveřejnit. Rozhodnutí soudu ekology potěšilo. Vítězství přivítali jako "důležitý úspěch". Jenomže právníci druhé strany se proti rozsudku odvolali, takže zveřejnění studie se odkládá. Ochránci životního prostředí to považují za zdržovací taktiku. Evropští ministři by totiž měli už brzy jednat o tom, zda umožní prodej geneticky modifikované kukuřice v EU. Poslední hlasování skončilo bez výsledku, protože některé státy prodej podpořily, jiné hlasovaly proti. Pokud nebude nalezen konsensus mezi členskými státy, může Evropská komise rozhodnout, podle vlastního uvážení.

Ekologičtí aktivisté z různých evropských organizací vyzývali k odtajnění dokumentu už několik měsíců. Po té, co se v tisku objevily znepokojivé informace o obsahu zprávy, svou kampaň ještě více zesílili. Dr. Briana Johna z GM Free výnos soudu potěšil. Upozorňuje, že by bylo "nezodpovědné a krajně cynické" pokud by kukuřice měla být za současných okolností evropskými orgány schválena. Noviny Independent on Sunday dodávají: "Představte si, že by významný vědec provedl oficiální, vládou placený výzkum, jehož výsledek byl zavdal důvod k obavám, že 60 procent potravin na trhu by mohlo ohrožovat lidské zdraví. V každé civilizované zemi by byl dán podnět k dalšímu výzkumu a okamžitě by byla učiněna preventivní bezpečnostní opatření k minimalizaci rizik a veřejnost by byla široce informována."

Vědci odpovědní za hodnocení případných zdravotních rizik GM kukuřice MON 863 po přečtení zprávy firmy Monsanto konstatovali, že se vyslovují pro její zákaz. "Geneticky modifikovaná kukuřice by neměla být povolena, ať už jako jídlo pro lidi nebo krmivo pro zvířata," prohlásil profesor Gilles-Eric Séralini pověřený výzkumem pro francouzskou vládu a Evropskou komisi. "Pokud pokusy ukazují takto nápadné výsledky, je nutné je všechny znovu zopakovat. Bezpečnostní standardy schvalování geneticky modifikovaných rostlin v EU jsou všeobecně nedostatečné."

Jeho kolega profesor Arpád Pusztai, hodnotící bezpečnost GM kukuřice pro německé úřady, vyjádřil stejný názor: "Není možné předpokládat, že škody způsobené na vnitřních orgánech potkanů a krevních obrazech zvířat jsou založené na náhodě. Dokument rovněž ukazuje, že vyhodnocení údajů bylo chybné a je absolutně nevyhnutelné všechny pokusy zopakovat."Zdroje:

- Independent (12.06.2005, Judges order disclosure of secret study on GM risks)
- Greenpeace (14.06.2005, GM kukuřice způsobila nepravidelný růst orgánů u krys)
- EkoList (23.06.2005, Greenpeace: GM kukurica MON 863 je zdraviu škodlivá)
- Changenet (23.06.2005, Geneticky modifikovaná kukurica môže byť škodlivá)
- Pravda.sk (23.06.2005, Kukurica MON 863 škodí zdraviu)

 


11.12.10 10:35
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one