V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Označování potravinových přísad v legislativě EU

Označování potravinových přísad v legislativě EU

V souladu se současnou legislativou existuje povinnost uvést na etiketě všechny přísady, které potravinářský výrobek obsahuje, včetně vody a aditivních látek. Uvádějí se v sestupném pořadí podle hmotnosti. Každá jednotlivá složka „komplexních přísad“ musí být rovněž uvedena, pokud již nebyla uvedena samostatně jako přísada, nebo je přítomna v minimálním množství, ovšem za předpokladu, že se nejedná o potenciální alergen.

Dále bylo vybráno 12 potenciálních potravin s alergenickými vlastnostmi, které musí být zřetelně označeny (viz tab. 1). Rovněž existují specifická pravidla pro označování přídatných látek, sladidel, ochucovadel a potravinářských přísad vyrobených z geneticky modifikovaných organismů. Stejně tak přísady, které byly ošetřeny ozařováním, musí být příslušně označeny.

Množství hlavní složky nebo složky, která určuje charakter výrobku, musí být uvedeno většinou v procentech, rovněž pokud je tato přísada (nebo kategorie přísady) uvedena v názvu potraviny, je obvykle spojována s touto potravinou, nebo ji připomíná obrázkem na etiketě.


Vysvětlení přídatných látek

Dále je uvedeno bližší vysvětlení některých běžných, avšak dodnes poněkud ne zcela srozumitelných přídatných látek.

Karubin (karob) vyrábí se z jedlých lusků stromu rohovník (svatojánský chléb). Sladká dřeň lusků se užívá jako náhrada čokolády, ze semen se extrahuje guma, která se používá jako emulgátor, stabilizátor nebo želírovací složka (E410) v cukrovinkářské výrobě, nápojích a pekařských výrobcích.

Karagenan je přírodní látka získávaná extrakcí červených řas. Užívá se jako gelotvorné nebo stabilizační a zahušťovací aditivum (E407) a uplatňuje se v různých dezertech, omáčkách a upravovaném mase.

Guarová guma je polysacharid extrahovaný z guarových bobů. Vysoce rafinovaný produkt se užívá v potravinářských výrobcích jako zahušťovací a stabilizační látka (E412), především v rosolech, zmrzlinách a salátových zálivkách.

Hydrogenované rostlinné oleje je obecný název rostlinných olejů, které byly převedeny do tuhého nebo polotuhého stavu hydrogenací. Všechny hydrogenované rostlinné oleje (např. slunečnicový, sojový, řepkový) jsou označovány tímto názvem. Hydrogenací se získávají produkty s požadovanými vlastnostmi, při tomto procesu však může docházet k tvorbě trans-mastných kyselin, které jsou považovány za rizikový faktor pro vznik onemocnění srdce. Spotřebitelům se proto doporučuje, aby v seznamu přísad hledali výrazy hydrogenované nebo částečně hydrogenované, neboť tak lze usuzovat, že výrobek obsahuje trans-mastné kyseliny. Tato rada je však korektní pouze z části. Částečně hydrogenované oleje obsahují určité množství trans-mastných kyselin (záleží na stupni hydrogenace, avšak zcela hydrogenované tuky je neobsahují. Alternativní metody (např. interesterifikace, frakcionace) se v současné době používají ve značné míře při výrobě tuhých margarinů a dalších tuhých tukových produktů.

Hydrolyzované rostlinné bílkoviny jsou bílkoviny získávané z rostlinných surovin – kukuřice, sóje nebo pšenice, které byly rozštěpeny na jednotlivé aminokyseliny buď kyselou, nebo enzymovou hydrolýzou. Mají masovou vůni a chuť a často se užívají při ochucování různých produktů.

Lecitin je lipidická látka, která se vyskytuje na příklad v sojových bobech, vaječném žloutku nebo slunečnicovém oleji. Užívá se hlavně jako emulgátor (E322) v čokoládě, v salátových zálivkách a zmrzlinách.

Škrob je přírodní polysacharid rostlinného původu, který se získává z obilovin, kukuřice a brambor i dalších rostlin. Z přírodního škrobu se dále vyrábějí:

- Dextrin a maltodextrin jsou nízkomolekulární sacharidy vyráběné ze škrobu hydrolýzou. Užívají se jako plnidla a zahušťovadla v cukrovinkách, pohotových potravinách (např. instantní polévky), v dietních potravinách a jako nosiče různých příchutí.

- Glukosové sirupy jsou sladké vodní roztoky sacharidů připravované částečnou hydrolýzou škrobu potravinářskou kyselinou a/nebo enzymy. V závislosti na stupni hydrolýzy obsahují určité množství glukosy. Glukosové sirupy se užívají jako sladidlo v cukrovinkářském průmyslu, ve výrobě nealkoholických nápojů a jsou i surovinou pro získávání alkoholu.

- Modifikované potravinářské škroby se vyrábějí z přírodních škrobů (kukuřičný, pšeničný nebo bramborový) chemickými, fyzikálními nebo biologickými prostředky pro získání požadovaných vlastností. Užívají se v potravinářských výrobcích jako zahušťovadla, stabilizátory, želírovací činidla, emulgátory např. v omáčkách, polévkách, hluboko zmrazených pokrmech a cukrovinkách. Jiným druhem modifikace je „pre-želatinizace“škrobu, což umožňuje tvorbu gelu se studenou vodou v mnoha instantních“ dezertech.

  Polyoly jsou složky cukr-alkohol nebo hydrogenované sacharidy. Jsou rovněž známy jako náhrady cukru, nebo necukerná sladidla. Některé polyoly se nacházejí v různých druzích ovoce a zeleniny, např. sorbitol je obsažen v jablkách a broskvích. Běžnými polyoly jsou sorbitol, manitol, maltitol, isomalt, laktitol, xylitol a erithritol. V potravinách se polyoly používají hlavně jako sladidla při náhradě cukru. Zajišťují technologické funkce jako emulgátory, zahušťovadla, potahové složky a protispékavé látky. Na rozdíl od jiných sacharidů nejsou příčinou vzniku zubních kazů ani náhlého vzestupu hladiny glukosy v krvi. Ve srovnání s jinými sacharidy obsahují nižší počet kalorií. Lze je nalézt ve výrobcích bez cukru.

  Seznam EU potenciálních alergenů, které musí být uvedeny v seznamu přísad:

  • - Obiloviny obsahující gluten (pšenice, žito, ječmen, oves, špalda a jejich hydridy) a výrobky z nich

  • - Korýši a produkty z nich vyrobené

  • - Vejce a výrobky z nich

  • - Ryby a výrobky z nich

  • - Podzemnice olejná (Arachis hypogaea L.), (Arašídy či jinak buráky) a výrobky z ní

  • - Soja (Glycine max L.) a výrobky z ní

  • - Mléko a mléčné výrobky (včetně laktosy)

  • - Ořechy:mandle (Amygdalus connunis L), lískový oříšek (Corylus avellana), vlašský ořech (Juglaus regia), kešu (Anacardium occidentale), pekanový ořech (Carya illlinoiesis, Wangenh) K.Koch), para ořech (Bertholletia excelsa), pistaciový oříšek (Pistacia vera), makadamiový oříšek a Queenslandský oříšek (Macadamia ternifolia) a výrobky z nich.

  • - Celer (Apium graveolens L.) a výrobky z něho

  • - Hořčice a výrobky z ni

  • - Sezamové semeno (Sesamum indium- semen) a výrobky z něho

  • - Oxid siřičitý a siřičitany v koncentraci vyšší než 10 mg/kg nebo 10 mg/litr, vyjádřeno jako SO2.


  Zdroje:


  Directive 2003/89/EC of the European Parliament and of the Council of 10 November 2003 on ingredients present in foodstuffs.

  Directive 2000/13/EC of the European Parliament and of the Council of 20 March 2000 relating to the labelling, presentation and advertising of foodstuffs.

  Amended by Commission Directive 2001/101/EC.

  Directive 95/2/EC of the European Parliament and of the Council of 20 February 2005 on food additives other than colours and sweeteners.

  EUFIC website, Additives.

  28.04.11 12:05
  jan1212
  Má zimní verze

  Má zimní verze

  Líbí se vám tyto stránky?

  Ano (17702 | 36%)
  Ne (15544 | 32%)
  KNIHCENTRUM.cz
  Name
  Email
  Comment
  Or visit this link or this one