V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "potravinové doplňky"

Slávka se zeleným lemem

(Perna camaliculus)

 Lyprinol, lék ze slávky se zeleným lemem.

LYPRINOL
Koncentrovaný výtažek z novozélandských slávek se zeleným lemem (Perna camaliculus, Green Lipped Mussel) s vysokou protizánětlivou aktivitou. Je 250x účinnější než prášek ze sušené slávky, a 350x účinnější něž olej z pupalky dvouleté a olej z norského lososa. V 90 - 97% případů zmenšuje bolestivý zánět. Doporučeno při arthritidách, ztuhlých kloubech s otoky a bolestivostí, při arthrosách, lupence a chronických zánětech. Léčebná kúra trvá 8 týdnů.

Účinná látka je v přípravku koncentrována a stabilizována pomoci speciálních vědecky odvozených procedur a patentovaných procesů. Účinnou látkou je unikátní kombinace polynenasycených mastných kyselin nazývaných společně eikosatetraenová kyselina (E.T.A) 7-11-14-17, 5-9-12-15, 5-9-12-16, 5-9-12-15-18 (Pat. pend.)

Kapsle obsahující syrový výtažek z mušlí se prodávají už dvacet let v mnoha zemích světa pod obchodním jménem „Seatone“ viz. např. ZDE.

Biologové z novozélandského Aucklandu zjistili, proč extrakt z místních zelených mušlí (Perna canaliculus) působí příznivě při léčbě dny a artritidy. Statistiky ukazují, že výskyt artritidy a revmatických onemocnění je mimořádně nízký u Maorů, kteří žijí na pobřeží Nového Zélandu, a převážná část jejich stravy pochází z moře. Maory s noži na otvírání lastur můžeme v aucklandských rybárnách vidět již před svítáním, než jdou do práce. Maorové, kteří žijí na Novém Zélandě, od pradávna věřili, že maso slávky se zeleným lemem je neobyčejným zdrojem živin a že jeho konzumace jim pomáhá udržovat se ve zdraví a kondici. O prospěšnosti konzumace slávek se zeleným lemem se rozšířila pověst a poptávka po nich rostla. Za několik let bylo již množství slávek získávaných z moře nedostačující. Proto se podnikaví jedinci rozhodli, že budou slávky pěstovat. Po mnoha experimentech s využitím zkušeností pěstitelů ústřic - se zavěšováním plastových košů pro pěstování do moře
- začala nabídka uspokojovat poptávku.

- Od roku 1970 začaly novozélandské slávky zkoumat vědci z USA

- Poté zkusili experimentovat také novozélandští farmáři chovající slávky. Pod dozorem specialistů byla v Aucklandu zařízena malá laboratoř, kde se surové extrakty se slávek sušily a drtily na prášek, kterým se plnily tobolky. První ohlasy pacientů byly povzbudivé. Hlavní producent slávek sestavil šest malých pontonů a jeden velký, ze kterých bylo spuštěno 480 lan s koši.

- Zástupci australské firmy investovali do pěstování slávek a jejich výzkumu a firma se stala na podniku finančně zainteresována.

- Výzkum v r. 1971 realizovali manželé Robin a Sheila Gibsonovi ze Skotska na asi 56 pacientech v Homeopatické nemocnici v Glasgow. Šlo o pacienty dosud používanými metodami neléčitelné, Přesto byl
úspěch výrazný. U 34,8% pacientů došlo k výraznému zlepšení, u 32,6% pacientů přípravek pomohl, ale v menším rozsahu, u 32,6% se nedalo standardními metodami prokázat zlepšení a předpokládalo se, že ke zlepšení nedošlo.

- V roce 1980 manželé Gibsonovi ve spolupráci s dvěma dalšími lékaři ve Viktoriině nemocnici v Glasgow oznámili výsledky dvojitě slepého pokusu s podáním tobolek s léčivem a s placebem u 66 pacientů s výraznými příznaky relativně pokročilého onemocnění. U 68% pacientů s revmatickou artritidou a 39% s osteoartritidou došlo ke zlepšení.

- V roce 1981 zahájili firmyx Mac Lab a Královský institut technologie v Melbourne výzkum obsahových látek výtažků slávek se záměrem případně izolovat léčebný faktor, resp. jeho farmaceuticky čistý výtažek.
- V roce 1982 se do výzkumu zapojilo i oddělení přírodních produktů Královského institutu
- Při výzkumech bylo zjištěno, že droga obsahuje proměnlivé množství účinných látek a je třeba přípravky standardizovat a stabilizovat

- V roce 1983 profesor Kosuge ze Shizuokovy univerzity oznámil, že jeho tým objevil přírodní způsob, jak konzervovat, stabilizovat a chránit protizánětlivé látky v léčivu

- Následně Michael Whiteous z Nemocnice princezny Alexandry v Brisbane v Austrálii porovnal při pokusech na zvířatech účinnost stabilizovaného a nestabilizovaného přípravku. Výtažek stabilizovaný zpomalil otékání ve vývojovém polyartritidovém modelu ve 100% případů, klinicky byl úspěšný jednou v 71%, podruhé v 83%
případů, zatímco nestabilizovaný přípravek zpomalil otékání ve 14% případů a klinicky byl účinný jednou v 0% podruhé v 7% případů.

- v jiném pokuse bylo zjištěno, že Lyprinol zmenšil otoky o 88%, když byl aplikován pod kůži a o 93 - 97%, když byl aplikován ústně.

- další studie ukázaly, že Lyprinol v množství 25 mg/kg, může úplně zabránit otékání. Dokonce i při dávce 2,5 mg/kg tělesné váhy se docílí více než 50% zmenšení otoků, a to i při použití transdermálním (vtírání do kůže v oblasti nemocného kloubu).

- v roce 1983 provedl Theo Macridese v týmu prof. Borlanda další charakterizaci a separaci účinných látek, byly prokázány složky s protizánětlivým účinkem. Bylo zjištěno, že hlavní účinné látky s protizánětlivou aktivitou představují formy kyseliny eicosatetraenové, unikátní mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, která dostala obchodní název Lyprinol TM. Lyprinol funguje zejména jako inhibitor 5-lipoxygenázní reakce, čímž je blokována přeměna kyseliny arachidonové na leukoteriny, prostaglandiny a tromboxany, z nichž některé podporují záněty. Lyprinol je možné aplikovat ústně nebo injekcí pod kůži, nebo také transdermálně.


Při porovnání účinnosti dosud známých a těchto zkoumaných protizánětlivých látek byl získán např. tento výsledek (na stejném biologickém modelu):

1. Zánět vyvolaný Carrageenanem měl 50% zvětšení objemu tkáně (otok)

2. Aspirin redukoval otékání o 40%

3. Brufen redukoval otékání o 60%

4. Stabilizovaný výtažek o 90%


- Bylo prokázáno, že hlavní účinné látky jsou nesteroidního, lipidového charakteru.

- Francouzská firma pro dietetické výrobky SFBD ve spolupráci s revmatology Pařížské nemocnice Bernardem Audevalem a Patricií Bouchacortovou provedli klinické testy (slepý pokus) s 63 pacienty. 26 pacientů dostávalo placebo a 27 výtažek po dobu 6 měsíců. Účinnost ve skupině léčené výtažkem byla ve 40% případů vynikající, nikdy negativní, zatímco ve skupině léčené placebem nebyla účinnost nikdy vynikající a ve 40% případů se zdravotní stav zhoršil. Bolest se u pacientů léčených výtažkem zmírnila u 62% pacientů, zatímco u pacientů s placebem se bolest o 20% zvýšila.

- Porovnání účinku olejů při prevenci otékání (biologický model) lněný olej BARLEANS 2000 (mg/kg)

Účinnost 2%

olej pupalky EFAMOL 2000 25%

lososový olej CARLSON 2000 32%

MAX EPA SOLGAR 2000 50%

Lyprinol MCFARLANE 20 79%


Testy ukázaly, že Lyprinol je 200x účinnější než EPA-kyseliny a 350x účinnější než olej pupalky dvouleté při prevenci otoků.


Lékaři a chirurgové, kteří se podíleli na výzkumu, závěrem uvedli, že výtažek z novozélandské slávky je užitečným doplňkem (doplňkovým lékem) nebo možnou alternativou (hlavním nebo jedním z hlavních léků) při léčbě artritidy, osteoartritidy a dny. Snižuje míru bolesti a ztuhlosti, zlepšuje schopnost pacienta zapojit se do normálního života a celkově zlepšuje zdravotní stav. K dobru mu budiž připočten také velice nízký výskyt vedlejších účinků. Zdá se tedy, že výtažek z této slávky má neobyčejnou hodnotu pro pacienty trpícími těmito dvěma chronickými nemocemi.

 

Hlavní indikace:

- celková osteoartritida

- osteoporózní postižení kyčle, kolena

- revmatický zánět kloubů, revmatická artritida

- celkové zánětlivé stavy


Hlavní příznaky léčby:

- zmenšení otoků, někdy i hrbolků

- zmírnění bolesti

- zmenšení zánětů

- návrat síly do postižených údů

- zlepšení pohyblivosti kloubů

- zmenšuje bolestivost zubů při zánětech

- zlepšení krevních testů u nemocných jako vedlejší příznivý efekt léčby artritidy


Výhody proti jiným lékům:

- nezpůsobuje vedlejší účinky v žaludku

- nezatěžuje metabolizmus toxickými látkami

- nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky

- obsahuje pouze přírodní látky


Výhody proti původním preparátům ze slávky:

- neobsahuje puriny

- neosahuje sůl

- je tu mnohem menší riziko alergie


Lyprinol může být použit rovněž jako podpůrný terapeutický prostředek s dalšími látkami, které pomáhají potlačovat:

- traumatická poranění kloubů, např. zranění přivozená sportem

- astma - efekt přináší při astmatických obtížích. Dušnost a sípavý dech vyvolaný dočasným zúžením dýchacích cest způsobí dramatickou situaci známou většině astmatiků. Lyprinol takovému stavu dokáže preventivně předejít nebo vzniklou situaci zmírnit.

- poškození a záněty tkáně, spojené s mnoha chemoterapeutickými látkami používanými při léčbě některých typů rakoviny a jako alternativa ke kortizonu, který se často používá proti zánětu spojenému s použitím mnoha chemoterapeutických látek. Kortizon sám má u mnoha pacientů nežádoucí vedlejší účinky.

- zajímavé je, že Lyprinol byl s velkým úspěchem použit při poměrně časté chromosti koní

- rovněž bylo zjištěno, že Lyprinol má výrazně prospěšné účinky na psy, přičemž je zvládnuto a potlačeno poškození kloubů a končetin spojené se záněty.


Na začátku léčby se může dočasně stav pacienta přechodně zhoršit (bolestivost, někdy i teplota), je to však většinou příznak, že léčba zabírá a pacient se nakonec vůči stavu před léčbou zlepší. Hlavní účinek Lyprinolu se projeví za 60 - 90 dní, i když u  většiny lidí se výsledky dostaví již dříve.


V laboratoři aucklandské univerzity se podařilo identifikovat aktivní látku v extraktu. Jedná se o glykoprotein, který blokuje činnost bílých krvinek při léčbě zánětů. Normálně se tyto buňky vyskytují na stěnách cév a usměrňují proud chemických látek imunitního systému do míst, kde se vyskytuje infekce. K nežádoucím zánětům dochází, když bílé krvinky dovolí zásah na zdravé tkáni. Při léčbě dny nahrazuje glykoprotein z mušlí buňky bílých krvinek na stěnách cév. Ty se pak nemohou v cévách zachytit. V sádkách jedné novozélandské farmy se ročně vypěstuje asi 800 tun této léčivé mušle.
23.05.09 17:24
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one