V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

OMEGA-3 nenasycené mastné kyseliny – tuky z mořských ryb – jsou tzv. esenciální, pro lidský organismus nepostradatelné látky. Tělo si je neumí vyrobit samo, proto je musí získávat z vhodné stravy nebo ve formě potravních doplňků. Mají nezastupitelný vliv na vývoj a správnou funkci mozku, podporují rozvoj imunitního systému a mají vliv na celkovou vitalitu dětí.

Omega-3 mastné kyseliny


-  redukují krevní srážlivost
prevence proti arterioskleróze a infarktu
-  stabilizují srdeční arytmii
-  snižují krevní tlak
-  snižují hladinu triglyceridů a cholesterolu
-  působí protizánětlivě
-  působí proti lupénce
-  zmenšují menstruační bolesti
-  prevence rakoviny prsu a tlustého střeva
-  zmírňuje deprese a jiné psychické potíže
-  může zmírnit migrény a bolesti hlavy
-  podle nejnovějších poznatků působí významně na činnost mozku. U dětí podporují správný vývoj mozkových funkcí a pomáhají udržovat koncentraci, v dospělém věku zpomalují stárnutí mozku spojené s vývojem Alzhaimerovy choroby
-  jsou důležité již v těhotenství, u plodu podporují správný vývoj mozku a nervové soustavy a jsou důležité i po narození pro zdravý vývoj kojenců
-  příznivě ovlivňují imunitní systém. Snižují riziko vzniku atopických ekzémů a astmatu u dětí
-  mají pozitivní vliv na pohybový aparát, zejména na klouby a chrupavky


  Co je to za látku

  Tuňák, losos, sardinky, makrela, vlašské ořechy, rostlinné oleje. Všechny tyto potraviny jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Řadí se mezi polynenasycené tuky, jednu ze čtyř základních skupin tuků, které přijímáme potravou (ostatní skupiny jsou mononenasycené tuky, nasycené tuky a cholesterol). Jsou esenciální - to znamená, že je organismus není schopný sám vytvořit, a proto je musíme přijímat potravou. Esenciální zároveň znamená nezbytné - jejich přítomnost v organismu je velmi důležitá pro naše zdraví. Jak již bylo zmíněno, omega-3 mastné kyseliny nalezneme jak v živočišné, tak rostlinné potravě. Nejdůležitějšími omega-3 mastnými kyselinami živočišného původu jsou kyselina eikosapentanová (EPA) a kyselina dokosahexanová (DHA). Obě se v hojném množství nachází v rybách chladných vod, např. tuňáku, losose či makrele. Vědci je objevili, když v sedmdesátých letech studovali potravu grónských Eskymáků. Nedokázali si totiž vysvětlit, proč Eskymáci trpí podstatně méně často určitými chorobami (srdeční onemocnění, diabetes mellitus, revmatická artritida) než Evropané i přesto, že konzumují tak velké množství tučných ryb. Odpověď nalezli právě v omega-3 a nyní se bezpečně ví, že hrají velmi důležitou úlohu v prevenci zmiňovaných onemocnění.

  V rostlinné potravě, především v listové zelenině, oleji z lněného semínka a dalších rostlinných olejích, se nachází další důležitá omega-3, kyselina alfa-linolenová (ALA). Oproti veřejnému přesvědčení, olivový olej je velmi chudý zdroj esenciálních mastných kyselin!

  Výzkum omega-3 polynenasycených kyselin ještě zdaleka není u konce. Bylo však zjištěno, že při jejich nedostatku organismus využívá k budování buněčných membrán méně pružných nasycených tuků, což má negativní dopady na zdraví.

  Bohužel pro nás, tyto polynenasycené tuky jsou také velmi reaktivní. Pokud jsou vystaveny teplu, světlu či vzduchu, tj. při vaření, uchovávání či zpracovávání potravin, velmi snadno ztrácejí svojí nutriční hodnotu. Jejich nejhodnotnějším zdrojem jsou tedy čerstvé potraviny ve své ryzí formě, kterých je v dnešním světě konzervované, sušené, mražené a rychle zpracované potravy velmi po málu.

  K čemu slouží?

  Ochrana srdce

  Nenasycené tuky jsou v těle metabolizovány na eikosanoidy a prostaglandiny, které hrají svou roli v tvorbě krevních sraženin. Tyto sraženiny velmi zvyšují riziko infarktu, protože mohou ucpat cévy v místech, kde jsou zúženy arteriosklerózou. Omega-3 působí přesně opačně - redukují lepkavost krevních destiček a tím zabraňují vzniku krevních sraženin. Kromě toho působí příznivě v prevenci arteriosklerózy, snižují krevní tlak, snižují hladinu cholesterolu, triglyceridů a stabilizují srdeční arytmii.

  Účinně proti artritidě

  Neexistuje žádný zázračný lék, který dokáže artritidu vyléčit. Přesto se omega-3 masné kyseliny ukázaly být velmi účinné ve zmírňování jejích projevů, zejména bolestí, otoků a zánětů. Bylo provedeno nesčetně studií, které porovnávaly účinky omega-3 s placebo a které se na tom jednoznačně shodují. Krom toho mohli někteří pacienti snížit dávky nesteroidních protizánětlivých léků.

  Zmírňují deprese a jiné psychické potíže

  Pravidelný příjem omega-3 mastných kyselin může mít blahodárný vliv na výkyvy nálady, deprese, demence a schizofrenie. Podle nejnovějších výzkumů existuje úzký vztah mezi těmito symptomy a hladinou omega-3 mastných kyselin v těle.

  Omega-3 a sportovní výkonnost

  Je také možné, že omega-3 mastné kyseliny mohou zlepšovat sportovní výkonnost tím, že zlepšují cirkulaci krve. Tím se zlepšuje přívod kyslíku do svalů a reguluje se vznik kyseliny mléčné a opožďuje se nástup únavy a vyčerpání. Omega-3 by také mohly zkracovat regeneraci a snižovat svalovou bolestivost po náročném tréninku. Avšak je třeba vykonat další studie, aby se tato hypotéza potvrdila nebo vyvrátila.

  Další účinky omega-3 mastných kyselin

  Krom uvedených mohou být tyto polynenasycené tuky prospěšné v prevenci nádorovitých onemocnění, v rakovinně prsu či rakovině tlustého střeva. Mohou být také účinné v boji proti lupénce, protože potlačují působení leukotrienů, které tuto nemoc spouští.

  Vedlejší účinky

  Vedlejší účinky těchto látek nejsou známy. Vysoké dávkování může snižovat krevní srážlivost, v extrémních případech vyvolat krvácení. Méně neškodné projevy jsou např. nadýmání či říhání.

  Dávkování

  Omega-3 mastné kyseliny jsou pro své účinky na srdce a psychiku doporučovány v množství 3-10g denně. Je velmi důležité zvýšit podíl potravin bohatých na nenasycené mastné kyseliny v našem jídelníčku. Vědci tvrdí, že již 2-4 rybí jídla týdně mají blahodárné účinky, někteří dokonce doporučují zcela vyřadit červené a drůbeží maso a nahradit je rybami. Z druhé strany je potřeba dát si pozor na zvýšený obsah rtuti a jiných škodlivin, které mnoho ryb v dnešní době obsahuje - proto většina zdrojů doporučuje 2-3 rybí jídla týdně. Pokud nemáte rádi ryby, je vhodné tyto látky doplňovat ze suplementů. Krom toho je také potřeba zvýšit příjem rostlinných zdrojů nenasycených mastných kyselin, jako rostlinné oleje a oleje z lněného semínka, vlašské ořechy, listovou zeleninu.

  Je také vhodné dbát správného poměru mezi příjmem omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami. V dnešní době lidé konzumují mnohem více omega-6 než omega-3. Správný poměr by měl přitom být 1:1, optimálně dokonce 2:1 ve prospěch omega-3 kyselin.

   

  Potravina

  Omega-3 (g/100g)

  Omega-6 (g/100g)

  Len

  20.3

  4.9

  Semena dýně

  3.2

  23.4

  Losos

  3.2

  0.7

  Vlašské ořechy

  3.0

  30.6

  Sleď

  2.0

  0.4

  Sojové boby

  1.2

  8.6

  Máslo

  1.2

  1.8

  Olivový olej

  0.6

  7.9

  Pšeničné klíčky

  0.5

  5.5

  Semena slunečnice

  0

  30.7

  Mandle

  0

  9.2

  Olivy

  0

  1.6  Nevíte-li kde koupit Omegu 3 zkuste např. ZDE.
   

  27.01.08 21:41
  jan1212
  Má zimní verze

  Má zimní verze

  Líbí se vám tyto stránky?

  Ano (17699 | 36%)
  Ne (15544 | 32%)
  KNIHCENTRUM.cz
  Name
  Email
  Comment
  Or visit this link or this one