V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Propolis

 

Propolis se používá hlavně k prevenci pharingitid (záněty nosohltanu) a zánětlivých onemocněních dutiny ústní, ochraně organizmu před infekčními chorobami, při zánětech dásní, onemocnění horních cest dýchacích, zánětech žaludečních i střevní sliznice a močových cest. Poslední výzkumy také ukazují na silné antioxidační vlastnosti propolisu v boji proti nepříznivým vlivům životního prostředí a volným radikálům vůbec. Zajímavé je také pozorování, že na propolis nevzniká rezistence bakterií jako u antibiotik, přestože se užívá už od dob faraónů. Velmi dobré výsledky jsou dosahovány s propolisem v mastích nebo tinkturách k zabránění proleženin, urychlení epitalizaci kůže po popáleninách, při trudovitosti obličeje, chronických kožních ekzémů, oděrkách kůže. Také antimykózní účinky pomáhají k zastavení růstu a ničení některých plísní. Propolis je biologicky neškodný a v běžném dávkování je prakticky netoxický, takže bez vedlejších účinků může být užíván dlouhodobě. Propolis se také dobře kombinuje s antibiotiky, zvyšuje jejich účinnost a současně zmírňuje jejich nepříznivé vlivy na organizmus.

Bakteriocidní účinky

Propolis má dobré antiseptické, regenerační a bakteriocidní vlastnosti. Proto medicína využívá následující biologické a farmakologické působení propolisu.

anestetické – tlumí citlivost a bolest

antiflogistické – působí protizánětlivě antiradiační – tlumí účinky škodlivého záření na organismus

antitoxické – ruší účinek některých jedů a bakteriálních toxinů antivirové – působí proti některým virům

baktericidní – ničí a usmrcuje bakterie

bakteriostatické – zastavuje růst bakterií

dermatoplastické – podporuje hojení ran

fungicidní – ničí a usmrcuje houby a kvasinky

fungistatické – zastavuje růst hub a kvasinek

imunostimulační – podporuje vlastní obranné síly organismu

 

Propolis se velmi dobře kombinuje také s medicínskými antibiotiky a zvyšuje jejich účinek. Např. zlatý stafylokok je na směs propolisu a tetracyklinu 10x až 100x citlivější než samostatně podaný tetracyklin. Vůči propolisu není zatím rezistentní žádný bakteriální kmen. Preparáty z propolisu zabíjejí mikroby způsobující tuberkulózu, průjmy, syfilis, patogenní plísně, streptokoky, stafylokoky, leptospirózu apod.

 

Které nemoci možno léčit propolisem.

nský lékař MUDr. Aagaard zveřejnil v r. 1975 zprávu o výsledcích čtyř sérií pokusů, do nichž bylo zpočátku zapojeno 16000 osob z celé Skandinávie a jejichž počet se později ještě zvýšil. Po vyhodnocení celého pokusu, tj. informace o výsledcích ošetření různých nemocí propolisem, se zjistily následující výsledky: V 95% případů byly jednoznačně potvrzeny léčebné účinky, ve 3% byl výsledek negativní a ve 3 případech se vyskytly alergie, takže léčení bylo nutné přerušit.
Dr. Aagaard uvádí také spektrum účinnosti propolisu. Ukázalo se totiž, že propolis má příznivé účinky na tato onemocnění:

artritida, bolesti hlavy, bolesti uší, bradavice, bronchitida, dna, ekzémy, chřipka, infekce močových cest, kloubový revmatismus, ledvinová onemocnění, migréna, mykózy, nachlazení, oční zápal, omrzliny, otevřené rány, paradentóza, plicní onemocnění, plynatost střev, poruchy krevního oběhu, skleróza, střevní infekce, vyrážky, zánět nosních dutin, záněty hrdla, zápal plic, žaludeční virózy, žaludeční vředy, žlučníkové kameny.

A obdobných lékařských studií, i když v menším rozsahu, bylo provedeno v posledních desetiletí mnoho. V lidovém léčitelství se užívá propolisové léčby jednak místně, zvláště u kožních nemocí, tak i vnitřně denně 3x 25-40 kapek půl až jednu hodinu před jídlem. Dáváme buď samotnou tinkturu nebo do tekutin (do mléka nebo do vody, nebo do různých čajů). Dětem dáváme 5-15 kapek 3-4x denně. Nejlépe je dát je k medu na lžičce. Tím děti rády a dobře propolis přijímají. U dětí je možné užívat povolená antibiotika současně s propolisem.

 

Léčba propolisem

Velmi dobré výsledky jsou dosahovány s propolisem v masti nebo tinkturách k zabránění proleženin, k urychlení epitelizace kůže po popáleninách, při trudovitosti obličeje, u chronických kožních ekzémů, oděrkách kůže, trhlinkách na nohou nebo rukou. Také antimykózní účinky pomáhají k zastavení růstu a ničení některých plísní.

U zánětů horních cest dýchacích a průdušek 3x 20-40 kapek propolisu na kostku cukru nebo do medu, tekutin nebo samostatně. Již v 16. století doporučoval Španěl Luis Mendes de Terres aplikovat propolis jako inhalaci, což můžeme uplatnit i dnes.

Při zánětech nosohltanu a onemocnění mandlí vykloktat propolisovou emulzí, kterou polykáme. Současně u dětí můžeme aplikovat antibiotika. S takovou kombinací i u hnisavých angín docílíme úspěchu.

U žaludečního a duodenálního vředu dáváme 3x denně 1/2 hodiny až 1 hodinu před jídlem 20-35 kapek do mléka nebo medu. Zlepšení lze pozorovat již po 3 dnech léčby. Bereme-li současně mateří kašičku a med, máme vhodnou kombinaci ke konzervativní léčbě vředové choroby.

Ve stomatologii mají propolisové preparáty široké uplatnění. Při bolestech zubů lze propolisovou tinkturu k první pomoci před řádným ošetřením u lékaře. Při paradentóze se osvědčilo potírání dásní propolisovou tinkturou a výplach ústní dutiny propolisovým roztokem ředěným vodou. Vředy, mykózy a záněty sliznic ústní dutiny se také úspěšně léčí propolisovým roztokem.

Propolis byl úspěšně použit při léčbě celé řady gynekologických onemocnění. Propolis se aplikuje ve formě čípků nebo masti. Zkoumání možností použití propolisu v gynekologii ukázalo, že propolisové extrakty zrychlují také léčení těžce hojitelných ran po gynekologických operacích.

Také v urologii lze propolis úspěšně použít. Především při zánětu močové trubice nebo při zánětu ledvin. Nejznámější aplikací je ovšem použití propolisu při léčbě prostaty. Při zánětu prostaty se běžně používají rektální čípky, které se vyrábějí z extraktu propolisu.

Propolis má své léčebné použití také v neurologii, parazitologii, onkologii, endokrinologii, gerontologii a fyziatrii.

 

Surový propolis

Pomáhá při bolestech zubů nebo na bradavice tak, že se nalepí kousek propolisu na postižené místo a nechá působit tak dlouho, jak to jde, nebo do odeznění bolesti.

 

Postup výroby

Propolisové masti

Propolisové tinktury

 

Zdroje:

http://csv.jirizavrel.eu/povidani-o-medu-a-propolisu/povidani-o-propolisu/propolis-pro-zdravi-a-ve-vyzive/

http://www.vcelky.cz/propolis.htm

http://www.nazeleno.cz/bio/alternativni-medicina/vceli-propolis-prirodni-medicina-se-sirokym-uzitim.aspx


29.09.11 02:37
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one