V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Kostival mast

Kostivalové léčivé masti1)  1 lžičku usušeného a co nejjemněji rozemletého kořene

3 lžičky borové masti nebo sádla

špetku (asi ¼ lžičky) nahřátého včelího vosku

a vše dokonale rozetřete.

Mast se používá zevně při drobných poraněních a je dobrou prevencí proti hnisavým komplikacím a ke zmírnění bolesti kloubů ale i svalů.

 

2)  4-6 (podle velikosti) čerstvých, umytých a dobře osušených kořenů jemně posekáme a krátce upražíme v 250g čistého sádla, přes noc necháme stát. Druhý den ohřejeme, scedíme přes hadr (plátno) a zbytek vylisujeme (vymačkáme rukou) poté naplníme malé čisté nádobky (kelímky od krémů) a vložíme do chladničky. Je-li kořen příliš čerstvý a obsahuje tím pádem hodně vody, pak ještě asi 1-2 hodiny ohříváme a mícháme při teplotě do 100°C, aby se vypařila přebytečná voda z masti a ta pak nezačala plesnivět. Mast skladujeme v chladu a temnu.

Mast je nepostradatelná při léčení ran u lidí, ale i u zvířat, u pomalu se hojících ran, bércových vředů, popálenin, proleženin. Díky vysokému obsahu slizu zklidňuje zanícenou kůži, po spálení sluníčkem, ošetřuje lehké popáleniny

Mast z kostivalu můžeme použít místo obkladu z kaše.

06.11.13 18:52
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17702 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one