V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Vysokodenzitní lipoprotein (HDL)

Vysokodenzitní lipoprotein (z angl. HDL - high density lipoprotein) je jedním z pěti druhů lipoproteinů umožnujících transport tuků a v nich rozpustných látek v krvi. HDL částice má podobu disku nebo koule, jejíž obal tvoří vrstva fosfolipidů s bílkovinami (apolipoproteiny), uvnitř částice jsou pak transportovány lipofilní látky. HDL slouží především k vychytávání a zpětnému transportu cholesterolu z tkání do jater, kde pak může být dále metabolizován.

Koncentrace HDL u zdravého člověka by se měla pohybovat nad 1,0 mmol/l u mužů a nad 1,2 mmol/l u žen. Vyšší koncentrace HDL částic v krvi je považována za pozitivní faktor v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, především aterosklerózy, a proto je HDL v populární literatuře nazýván „hodným cholesterolem“ Ke zvýšení hodnot přirozenou cestou dochází pravidelným pohybem a vhodnou stravou.

Zdroj:

http://cs.wikipedia.org/wiki/HDL

 

 

 

 

 


22.08.10 11:37
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one