V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpracování bylin

Jak zpracováváme bylinky.

NÁLEV (ZÁPAR)

Bylinné nálevy se připravují z čerstvých i usušených rostlin. Připravují se z květů, listů, zelených stonků. Čerstvé bylinky umyjeme, pokrájíme a dáme do džbánku nebo do nekovového hrnečku. Bylinky se spaří horkou vodou a nechají se 5 – 15 minut vyluhovat. Čerstvé bylinky necháme vyluhovat kratší dobu než bylinky sušené.

ODVAR

Některé kořeny, pupeny, semena a kůru je třeba krátkou dobu ve vodě povařit. Vaření trvá kolem 10 minut pokud není předepsaná jiná doba.

MACERÁT (VÝLUH ZA STUDENA)

Některé léčivé rostliny obsahují léčivé látky, které se horkem znehodnotí. Z těchto rostlin se získává čaj jen vyluhováním za studena. Nechávají se vyluhovat ve studené vodě 8 – 12 hodin, většinou přes noc. Po vyluhování mírně zahřejeme – na teplotu vhodnou k pití.


TINKTURA

Rostlinné složky jsou obecně lépe rozpustné v alkoholu než ve vodě. Tinktury jsou výluhy, které získáváme v 38 – 40 % alkoholu (ovocné pálenky, režná ...). Do láhve naplníme bylinky až po hrdlo a zalejeme 38 – 40 % alkoholem. Dobře uzavřenou láhev postavíme na teplé místo a necháme 14 dní i déle. Průběžně s obsahem zatřeseme. Scedíme a skladujeme v tmavých lahvích. Tinktury se užívají vnitřně po kapkách zředěné v čaji. Vně se používají při masážích, obkladech a koupelích.

ČERSTVÁ ŠŤÁVA

Čerstvou šťávu z bylinek získáme rozmačkáním, vytlačením nebo vylisováním. Šťávu připravujeme každý den čerstvou – v dobře uzavřených lahvičkách vydrží v chladničce i několik měsíců.

PLACKY KAŠE Z BYLINEK

Čerstvé, umyté rostliny se válečkem nebo jiným dřevěným předmětem, rozmačkají na kaši. Rozdrcené rostliny se přiloží rovnou na kůži a přikryjí kouskem plátna. Kašovitý obklad se nechává působit i přes noc. Zde dáváme pozor na podráždění kůže některými bylinami (např. máta, česnek, křen atd.).

MASTI

3 až 4 plné hrsti bylinek rozřežeme nadrobno. Zahřejeme 500 gramů vepřového sádla. Vmícháme bylinky do horkého tuku a necháme krátce zapražit. Pánev sejmeme z ohně, přikryjeme a necháme stát přes noc. Příští den vše znovu roztavíme, procedíme přes plátno. Ještě teplou mast plníme do připravených skleniček nebo kelímků. U bylin nebo části bylin, které obsahují vyšší procento vody, musíme ještě mast v definitivních nádobách nějakou chvíli (i několik hodin) ohřívat tak, abychom snížili obsah vody v masti, jinak nám začne mast plesnivět. Teplotu však již nezvedáme nad 50°C a v žádném případě nepoužíváme mikrovlnou troubu.

PŘÍPRAVA OLEJE

Bylinné oleje připravíme tak, že květy nebo nakrájené listy naplníme po hrdlo do láhve a zalijeme kvalitním olivovým, světlicovým nebo slunečnicovým olejem. Olej by měl nad obsahem přesahovat, ale musíme nechat jistou rezervu od okraje, protože jak se olej na sluníčku zahřeje, zvýší svůj objem a mohl by přetéct. Necháme stát 14 dní i více na slunci nebo na teplém místě. Průběžně obsah protřepáváme. Nakonec vše přecedíme a používáme jako mazání nebo kapky.

SIRUPY

1. způsob: K přípravě sirupů potřebujeme čistou sklenici, čerstvě umyté byliny a cukr. Po vrstvách postupně vkládáme vrstvu dobře upěchovaných bylin, kterou volně zasypeme vrstvou cukru. Takto pokračujeme až po hrdlo sklenice. Vše dobře stlačíme. Poslední vrstva by měla být vrstva cukru. Obsah se postupně usazuje. Druhý a třetí den se vrstvy doplňují, až je sklenice plná. Čtrnáct dnů obsah sklenice protřepáváme nebo promícháváme tak, aby se byliny několikrát za sebou ponořily do vznikajícího sirupu. Po každém míchání musí po ustálení na dně zůstat asi centimetrová vrstva cukru, nezůstane-li, musíme ho dosypat a při příštím míchání znovu zkontrolovat. Uložíme do tmavého a chladného sklepa na dva měsíce, pak šťávu vylisujeme a přelijeme do čistých láhví, které dlouhodobě uložíme v lednici, ale sirup podáváme ohřátý na pokojovou teplotu.

2. způsob: Kvašený sirup děláme stejně jako podle způsobu 1 jen nedáváme tolik cukru aby zůstával na dně a po čtrnácti dnech sklenici pevně převážeme celofánem. Na chráněném místě v zahradě vykopeme jámu a připravenou sklenici do ní vložíme. Nad sklenici dáme desku a zatížíme kamenem. Vše zasypeme zeminou. Za stálé teploty v zemi cukr kvasí na sirup. Po dvou měsících sklenici vyjmeme a šťávu vylisujeme. Vše převaříme, naplníme do lahví a dobře uzavřeme.

3. způsob: Byliny semeleme na masovém mlýnku. Do kaše přidáme trochu vody, med a cukr. Za stálého míchání vše vaříme na mírném ohni tak dlouho, až vznikne zahuštěná tekutina. Horký sirup naplníme do sklenic a po vychladnutí uložíme do chladničky.

BYLINNÁ VÍNA

V bílém víně se naloží pokrájené byliny. Po týdnu se víno scedí a slije do lahví.

KONZERVACE ZMRAZOVÁNÍM

Je to nejmladší způsob uchování. Mohou se zmrazit malé svazečky, osvědčené je i zmrazování do kostek ledu.

19.11.08 22:28
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one