V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Chróm

 chemická značka Cr, (lat. Chromium)

Chrom je světle bílý, lesklý, velmi tvrdý a zároveň křehký kov, který se převážně používá v metalurgii při výrobě legovaných ocelí a dalších slitin, tenká vrstva chrómu chrání povrch kovových předmětů před korozí a zvyšuje jejich tvrdost.

Biologické účinky chrómu jsou silně závislé na mocenství, ve kterém se do organizmu dostává. Zatímco trojmocný chrom je pokládán za převážně prospěšný a je nezbytnou součástí každodenní stravy, pak naopak šestimocný chrom působí negativně a je pokládán za potenciální karcinogen. Z těchto důvodů je při provádění zdravotních studií nutno důsledně zkoumat ne pouze obsah chrómu v prostředí, ale především to, v jaké formě (mocenství) se tento prvek setkává s živými organizmy. Převážná část naší populace trpí nedostatkem právě tohoto prvku - trojmocného chrómu.

K čemu slouží?

Nejdůležitějším funkcí chrómu v našem těle je podpora využívání inzulínu (hormon, který přenáší do buněk krevní cukr, ten je pak využíván jako zdroj energie). Právě dostatečný příjem chrómu může zabránit cukrovce u lidí s rezistencí na inzulín. Pravidelný příjem dostatečného množství chrómu může také snižovat hladinu LDL (špatného) cholesterolu a triglyceridů v krvi a je důležitý pro správný metabolismus cukrů a tuků. Velmi často se chrom propaguje v souvislosti s hubnutím a také jako doplněk sportovní stravy, ale tyto účinky nebyly doposud seriózně potvrzeny. Je však dostatečně dokázáno, že nedostatek chrómu v těle vyvolává neodolatelnou chuť na sladké (na cukr), avšak zvýšená konzumace cukru snižuje obsah trojmocného chrómu v těle, čímž se vytváří spirála prohlubující deficit chrómu. Někteří jedinci se mohou dostat do takové situace, kdy chuť na sladké (cukr) je tak vysoká, že připomíná závislost narkomana na droze.

Dostatečný obsah chromu v organizmu je důležitý pro správný metabolismus cukrů a tuků. Pomáhá stabilizovat hladinu krevního tuku a tlumí chuť na sladké potraviny. Farmaceutické přípravky s obsahem chromu jsou vhodné ke kontrole tělesné hmotnosti a také jako doplněk sportovní stravy pro údajný,ovšem neprokázaný růst svalové hmoty.

 

Kde jej najdeme?

Mezi potraviny obsahující chrom patří celozrnné potraviny, melasa, přírodní hnědý cukr, červená řepa, švestky, ořechy, kvasnice, mořské produkty a také pivo.


potravina

obsah chromu v mg/100g

pivní kvasnice

130 až 200

para ořechy

100

sýr Gouda

95

jablka

50

hrušky

27

drůbež

26

rajčata

20

žampiony

17

brokolice

16

okurka

14

cibule

14

med

13

pomeranče/ grep

13

lískové oříšky

12

vepřové maso

10

hlávkový salát

8

petrželová nať

7

hovězí maso

5

jogurt

4

žloutek

3

melasa

0,03

 


V prodávaných potravinových doplňcích se obvykle používá organická sloučenina pikolinát chromitý. Doporučená denní dávka je přibližně 0,1 mg chrómu. Chrom ve formě potravinového doplňku je tedy nejen vítaným obohacením stravy diabetiků, ale pomáhá významně i při snaze o redukci nadváhy omezením nadměrného kolísání hladiny krevního cukru. Není ovšem typickou „tabletkou na hubnutí“, ale přípravkem na racionální úpravu metabolismu.


30.08.08 12:51
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one