V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

zpět na "prvky"

Vápník v lidském organizmu

Vápník je velmi potřebný prvek v organismu člověka. Má svou nezastupitelnou úlohu v procesech, jako je správná funkce svalů, srážlivost krve, shlukování buněk, přenos elektrických impulsů nervy, k udržení správného rytmu srdce. Jeho nejdůležitější úloha je ale v opěrném ústrojí člověka, tedy v kostře.

Vápník je nejrozšířenějším minerálem v lidském těle. Tvoří přibližně 2 % naší tělesné hmotnosti. Z celkového množství vápníku se celých 99% vyskytuje v kostech a zubech, pouze zbývající 1% je obsaženo jinde – v krvi a měkkých tkáních.

Kde vápník vzít?

Náš organismus nedokáže vápník vytvořit chemickou cestou, proto jej musíme dodávat v potravě. Základním zdrojem vápníku je pro člověka mléko a mléčné výrobky. Nejsou ale zdrojem jediným, dále tam patří ryby (zejména sardinky) či žloutek. Z rostlinných zdrojů je obsažen v zelené zelenině (např. kapusta, brokolice, pórek či špenát), olejnatých semenech, máku, hrachu, fazolích, sójových bobech, pšeničných otrubách, neloupané rýži, citrónech, ostružinách a rozinkách. Z čerstvého mléka a rostlin je ale hůře vstřebatelný.

Nejlépe je vápník vstřebáván, pokud je doprovázen vitamínem D, hořčíkem a laktózou. Všechny tyto látky jsou obsaženy v mléce a mléčných výrobcích – to je právě důvod, který z nich dělá ideální zdroj. Vápník se dobře vstřebává v kyselém prostředí, které lze podpořit pitím ovocných šťáv a džusů. Vstřebávání se nejlépe daří v noci, a proto je výhodnější konzumovat sýry odpoledne a večer.

Kolik vápníku potřebujeme?

Na základě poznatků lékařské vědy musí dospělý člověk každodenně přijmout potravu 800 mg vápníku. Těhotné ženy přenášejí část příjmu vápníku na plod, proto ho potřebují více – okolo 1500 mg. Totéž množství by měli do těla přijmout kojící matky a lidé staršího věku. Děti potřebují 1000 mg vápníku.

Co se stane při nedostatku vápníku?

Pokud se vápníku nedostane do těla dostatek, jeho požadované množství může organismus brát ze zásobních zdrojů. Nedostatečný příjem kalcia může tedy vést k tomu, že jej naše tělo začne brát z kostí, to vede k jejich zeslabení a později k osteoporóze (tzv. řídnutí kostí). Dalším důsledkem nedostatku vápníku je např. nadměrná kazivost zubů. Abychom předešli těmto onemocnění, je velmi důležité zásobit organismus dostatečným množstvím Ca.

Můžeme to i přehnat?

Říká se – všeho s mírou. Pokud by někdo v dobré snaze pečovat o své zdraví příjmem vápníku výrazně překročil doporučované množství, může svému tělu uškodit také. Nadbytek vápníku může vést k tzv. kalcifikaci kostí nebo ledvinovým kamenům. U zdravých lidí však toto riziko nehrozí, neboť vápník je při správné funkci ledvin z těla vylučován. Je však nutno dodržovat správný pitný režim s dostatečným množstvím tekutin.

Vápník a štíhlá linie?

Funkce vápníku není jen nezbytností pro zdravé fungování organizmu. Několik studií v posledních letech prokázalo, že lidé s dostatečným a pravidelným přísunem vápníku mají o mnoho nižší sklon k nadváze a obezitě,

Vysvětlení? To je velmi jednoduché. Buňky obsahující vápník jsou totiž schopny spalovat mnohem více energie než ty, kterým vápník chybí. Energie je tedy vydána ve formě tepla a nehromadí se v těle v podobě tukových zásob.

 

Stručná tabulka obsahu vápníku v potravinách:

Obsah vápníku v některých potravinách v mg na 100g potraviny.

 
 

semena máku

1800 mg

 

odtučněné mléko v prášku

1277 mg

 

sýry

700 až 995 mg

 

sýry tavené tučné

430 až 530 mg

 

sýry tvarohové a tvaroh

95   100 mg

 

mléko zahušťované

240 až 290 mg

 

mléko čerstvé i kefír

116 mg

 

vejce celá

46 mg

 

vaječné žloutky

147 mg

 

šproty

1003 mg

 

sardinky bez oleje

437 mg

 

sleď

17 mg

 

chléb

27 až 66 mg

 

nať petržele

193 mg

 

 

Obsah vstřebatelného vápníku obsaženého v semenech máku, lze však zvýšit tepelnou úpravou vařením v mléce a následným smícháním s povidly nebo marmeládou (jako nádivka do koláčů a buchet).

Nahoru

14.06.08 13:59
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one