V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Vitamíny obecně.

Vitamín (někdy také vitamin) je látka, která spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám lidské potravy.

V lidském organismu mají vitamíny funkci katalyzátorů biochemických reakcí. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Existuje 13 základních typů vitamínů. Lidský organismus si, až na některé výjimky, nedokáže vitamíny sám vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím stravy.

Při nedostatku vitamínů, tzv. hypovitaminóze, se mohou objevovat poruchy funkcí organismu, nebo i velmi vážná onemocnění. Přebytečných vitamínů rozpustných ve vodě se organismus dokáže zbavit a pokud přestaneme vitamín přijímat, organismus z těla nadbytečné množství vyloučí. U vitamínů rozpustných v tucích to však nefunguje – nejrizikovější je v tomto ohledu vitamín A, u nějž existují případy smrtelných otrav nebo otrav s doživotními následky. Vitamíny jsou nutné pro udržení mnohých tělesných funkcí a jsou schopny posilovat a udržovat imunitní reakce.

Vitamíny se dělí na :


1) vitamíny rozpustné ve vodě

 

2) vitamíny rozpustné v tucích


3) A zvláštní kategorii Multivitamíny


Mulitivitamíny

Milióny lidí ve světě berou multivitaminové přípravky v pevné víře, že se tím chrání před různými nemocemi jako např. rakovinou nebo i nemocemi srdce a cév. Ukazuje se, že si místo toho často zahrávají se životem!

zpět na "vitamíny"

Vitamín "A" (Axeroftol)

Vitamín A je v tucích rozpustný vitamín. Existuje ve dvou přirozených formách – vitamín A1retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretinol). Vitamín A je nutný pro tvorbu rodopsinu, zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení. Nedostatek vitamínu proto vede k šerosleposti. Vitamín A je také důležitý antioxidant.

zpět na "vitamíny"

B-komplex je souhrnné označení pro vitamíny skupiny B. Jsou to ve vodě rozpustné vitamíny, nezbytné pro správné fungování metabolismu.

zpět na "vitamíny"

vitamín "B1"  (Thiamin)

Thiamin neboli vitamín B1 je bílá nebo bezbarvá krystalická sloučenina. Je to ve vodě rozpustný vitamín.

Chemicky se thiamin skládá ze substituovaných jader thiazolu a pyrimidinu, které jsou spojené methylenovým můstkem. Je to silně hydrofilní sloučenina.

Vitamín B13 - (Kyselina lipoová)

Kyselina lipoová (6,8-dithiooktanová), někdy také vitamín B13) je heterocyklická sloučenina s množstvím rolí v metabolismu. Byla objevena až v roce 1950.

 

zpět na "vitamíny"

Vitamín " B2" - (Riboflavin)

Riboflavin (vitamín B2, vitamín G, ovoflavin, laktoflavin) je žluté až oranžově žluté přírodní barvivo slabě rozpustné ve vodě. Patří mezi flaviny. Fluoreskuje, je odolný vůči vysokým teplotám, ale rozkládá se působením světla.

Strukturu riboflavinu tvoří heterocyklické isoalloxazinové jádro a cukerný alkohol ribitol.

zpět na "vitamíny"

Vitamín "B3 (Niacin)

Niacin (vitamín B3) je společný název pro kyselinu nikotinovou a nikotinamid. Vitamín B3 se totiž vyskytuje se ve dvou formách, jako kyselina nikotinová a amid této kyseliny-nikotinamid. Lidé přecitlivělí na jednu formu mohou užívat druhou formu. Jedná se o vitamín rozpustný ve vodě, chemicky o derivát pyridinu. Ve střevě může vznikat z aminokyseliny tryptofanu. Je součástí koenzymů oxydoredukčních dějů, a to NAD (nikotinamid adenin dinukleotid) a NADP (nikotinamid adenin dinukleotid fosfát). Je termolabilní. Vstřebává se v žaludku a horní části tenkého střeva. Tvoří základ pro více než 50 enzymů, které obstarávají metabolismus všech živin.

 

Vitamín B4 (Adenin)

zpět na "vitamíny"

Vitamín B5 (kyselina pantothenová)

Vitamin B5 je rozpustný ve vodě, termolabilní. Chemicky se jedná o derivát β-alaninu a kyseliny 2,4-dihydroxy-3,3-dimetyl máselné. Čistá kyselina je nestálá olejovitá kapalina.

Byl objeven v roce 1933 J.Wiliamsem. Název je odvozen od řeckého slova "pantos=vše". Podílí se na tvorbě koenzymu A s ATP a cysteinem. Ten je důležitý při přeměně tuků, při metabolismu aminokyselin, pyruvátu a produktů glykolýzy. Účastní se Krebsova cyklu, je nutný při syntéze cholesterolu a steroidních hormonů, porfyrinů a nukleových kyselin. Acetylací vzniká acetylcholin (přenáší nervové impulsy). Vitamín B5 je skutečnou křižovatkou řady metabolických cest.

Vitamín B6

Vitamín B6 je společné označení pro tři pyridinové deriváty, pyridoxolpyridoxal a pyridoxamin. Všechny tyto látky, společně se svými fosfáty, jsou účinné jako vitamíny, jejich deriváty se účastní metabolismu aminokyselin a sacharidů. (pyridoxin) , Vitamín B6 je rozpustný ve vodě.

zpět na "vitamíny"

Vitamín "H" (B7) - Biotin

Biotin, člen skupiny B-vitaminů, kde se také uvádí jako vitamín B7, je esenciální složkou lidské potravy. Zapojuje se do biosyntézy mastných kyselin, glukoneogenese, výroby energie, metabolismu rozvětvených aminokyselinových řetězců (L-leucin, L-isoleucin, L-valin) a de novo syntéze purinových nukleotidů. Podle nejnovějších výzkumů biotin hraje roli při expresi genů na transkripční a translační úrovni a zřejmě se podílí na replikaci DNA.

zpět na "vitamíny"

Vitamín B9 - Kyselina listová (folacin)

Kyselina listová se vstřebává v závislosti na pH převážně v horní části tenkého střeva pouze ve formě monoglutamátu. Polyglutamát obsažený v potravě musí být nejprve enzymaticky rozštěpen na monoglutamátové sloučeniny. Vstřebávání kyseliny listové není závislé jen na chemické struktuře, ale i na dalších faktorech, kupř. na funkčním stavu zažívacího traktu, věku, konzumaci alkoholu a léků (cholestyramin, salicylová kyselina, antacida a pod.).

zpět na "vitamíny"

Vitamín B10  - PABA  (kyselina paraaminobenzoová)

Je rozpustná ve vodě a do skupiny vitamínů B byla zařazena teprve nedávno. PABA neboli kyselina paraaminobenzoová je příbuzná kyselině listové a stimuluje její tvorbu v zažívacím traktu.zpět na "vitamíny"

Vitamín B11   (Cholin)

Vitamín B11 (Cholin) patří do skupiny vitaminů rozpustných ve vodě, je velmi důležitá pro lidské tělo. Je nezbytným faktorem pro syntézu nukleových kyselin v buňkách čili má významnou úlohu při obnově buněk a také velký význam pro krvetvorbu. Je důležitý i pro funkci nervového systému. Cholin je zastoupen ve stravě a v těle většinou v relativně velkém množství. Tělo může cholin vytvářet z aminokyseliny methionin za pomoci vitamínu B12 a kyseliny listové. Spotřeba vitamínu B11 je zvýšena v těhotenství. Cholin je rozpustný ve vodě a alkoholu. Do těla se vstřebává ve střevech a vylučován je nejčastěji močí.

 

zpět na "vitamíny"

Vitamín B12

(kobalamin)

Vitamín B12 (kobalamin) je vitamín ze skupiny vitamínů B; je rozpustný ve vodě.

Molekula vitamínu B12 je poměrně složitá; základem je komplexní vazba centrálního atomu kobaltu se čtyřmi atomy dusíku pyrrolových jader, vázaných spolu do porfyrinového skeletu. Toto uspořádání je silně podobné molekule hemoglobinu, kde je centrálním atomem železo nebo chlorofylu s atomem hořčíku.

Vitamín B17 (LAETRYL)

Po chemické stránce se jedná o sloučeninu dvou molekul cukrů, jež je označována jako amygdalin. Obsahuje benzaldehyd a kyanid. Význam laetrylu je sporný. Na jedná straně je na seznamu jako jedovatý prvek pro svůj obsah kyanidu a na straně druhé je v USA povolen a distribuován jako lék proti rakovině.


zpět na "vitamíny"

Vitamín "C" (kyselina L – askorbová)

 

Vitamín C je ve vodě rozpustná živná látka (živina) a vitamín nezbytný k životu a udržení tělesného zdraví, v lidském těle plní vitamín C mnoho důležitých funkcí. Je citlivý na teplo a vysoce citlivý na oxidaci. Jeho přesný chemický název je kyselina L-askorbová neboli L-enantiomer (optický izomer, optický antipod) kyseliny askorbové, její sumární vzorec je C6H806.

 

zpět na "vitamíny"

Vitamín "D" (Kalciferol)

Vitamín D je v tucích rozpustný vitamín. Kalciferoly jsou steroidní hormonální prekurzory, souhrnně označované jako vitamín D, nebo také antirachitický vitamín. Jsou výchozí látkou pro syntézu kalcitriolu, hormonu, který významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu.

 

zpět na "vitamíny"

Vitamín "E"  (Tokoferol)

Tokoferoly,, souhrnně označované jako vitamín E, jsou přírodní chemické látky, deriváty 6-hydroxychromanu nebo tokolu. Patří mezi vitamíny rozpustné v tucích a v organismu slouží jako důležitý antioxidant, chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.

zpět na "vitamíny"

Vitamín "K" (fylochinon)

Vitamín K (syn. fylochinon) je jedním z vitamínů rozpustných v tucích. Má význam pro krevní srážlivost (pomáhá v játrech při syntéze protrombinu, který je nezbytný při srážení krve). Jeho nedostatek vyvolává zpomalení srážení krve, a tedy vyšší krvácivost.

1
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17702 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one