V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

zpět na "vitamíny"

Vitamín "A" (Axeroftol)

Vitamín A je v tucích rozpustný vitamín. Existuje ve dvou přirozených formách – vitamín A1retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretinol). Vitamín A je nutný pro tvorbu rodopsinu, zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení. Nedostatek vitamínu proto vede k šerosleposti. Vitamín A je také důležitý antioxidant.

Také je nezbytný pro vývoj epitelií, při jeho nedostatku buňky rohovatí (xeróza). Zdrojem vitaminu A je alfa a beta karoten a lykopen, což jsou oranžová a červená barviva. Dalším zdrojem mohou být např. vnitřnosti. Při konzumaci zeleniny se nemusíme bát předávkování vitamínem A, ale 100 gramů medvědích jater nás může i zabít.

Nedostatek vitamínu A.

Nedostatek vitamínu A způsobuje šeroslepost, a některé další poruchy např. hypovitaminozu.

Předávkování.

Na rozdíl od vitamínu C se vitamín A nevylučuje. V důsledku toho může předávkování způsobit osteoporózu a i otravu a hypervitaminozu, může působit například teratogenně na vyvíjející se plod těhotných žen - tedy způsobovat poruchy vývoje plodu. U dospělých jedinců pak způsobuje nadměrný přísun vitaminu A vypadávání vlasů (tzv. alopecii), chudokrevnost (anémii), záněty kůže, poruchy zraku nebo jaterních funkcí.

Dávkování.

Doporučená denní dávka je 750 μg/den, při dlouhodobém užívání jsou nutné pravidelné přestávky. Užívání v těhotenství je nutné konzultovat s lékařem, obecně se nedoporučuje (může poškodit nervový systém plodu). Přírodní provitamín A (beta-karoten) by měl být o něco bezpečnější, nicméně opět, množství hraje hlavní roli při projevu vedlejších účinků. Diabetes vyvolává potíže v přeměně betakarotenu na vitamín A. Má-li však někdo nemocné srdce, měl by ho používat v sirupech a v práškách jen 3krát denně.

14.06.08 16:15
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one