V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Vitamín B13 - (Kyselina lipoová)

Kyselina lipoová (6,8-dithiooktanová), někdy také vitamín B13) je heterocyklická sloučenina s množstvím rolí v metabolismu. Byla objevena až v roce 1950.

 

Vlastnosti

Jedná se o nasycenou mastnou kyselinu, jejíž řetězec má osm uhlíku. Uhlíky 6, 7 a 8 tvoří se dvěma atomy síry heterocyklus. Tato kyselina je prostetickou skupinou enzymů přenášejících vodík a acylovou skupinu. V enzymech je vázána amidovou vazbou na postranní řetězec lysinu, proto bývá též nazývána lipoamid.

Redukcí přechází na dihydrolipoovou kyselinu, obsahující dvě SH skupiny.

Oxidovaná forma kyseliny lipoové je žlutá, zatímco její redukovaná forma je bezbarvá.

Vitamín B13 je zastaralé a nejednoznačné označení pro jednu ze dvou organických kyselin, které se však dnes již obvykle k vitamínům nepočítají:

- kyseliny orotová (v anglické literatuře toto pojetí převažuje)

- kyselina lipoová (především u potravinových doplňků)


Ač vitamín původně zařazený do komplexu vitamínů skupiny B, které jsou rozpustné ve vodě, je tato látka rozpustná v tucích. V posledních letech bylo zjištěno, že funguje jako superantioxidant.

Funkce

Je důležitá v dekarboxylačním systému pyruvátu a dalších ketokyselin (spolu s thiaminem). Působí jako přenašeč acylu. Tato reakce je součástí komplexního děje oxidační dekarboxylace alfa-oxokyselin.

Je to významný antioxidant, účinný proti rozvoji cukrovky. Předepisuje se diabetikům, neboť zvyšuje účinek inzulínu a tím zlepšuje příjem glukózy do buňky.

Snižuje a pomáhá udržovat stálou hladinu cukru v krvi. Podobně jako vitamín B1 je důležitá pro správnou funkci nervové soustavy a také podporuje látkovou výměnu a zlepšuje citlivost vzniklou poškozením nervů. Je to rovněž růstový faktor bakterií a prvoků.  Kyselina lipoová pomáhá našim buňkám dýchat – zúčastňuje se tak získávání energie. Také slouží jako detoxikační činidlo pro některé škodlivé sloučeniny vnikající do těla z vnějšku nebo vzniklé běžnými metabolickými pochody. Patří k nejdůležitějším antioxidantům, látkám, které chrání buňky před působením volných kyslíkových radikálů. Navíc regeneruje ostatní antioxidanty, kromě nervů je nezbytná pro správnou funkci srdce, mozku, očí a jater, pro krvetvorbu a ukládání genetické informace.

 

Projevy nedostatku

Při nedostatku kyseliny lipoové může dojít k poškození nervové soustavy, srdce, mozku, objevuje se únava, slabost, poruchy čití a vnímání, celkové zhoršení stavu. Nedostatkem jsou ohroženi především diabetici, osoby s jaterním onemocněním, konzumenti alkoholu a kuřáci.

Naopak předávkování tímto vitamínem nebylo dosud v běžně dostupné literatuře popsáno.

Kdy ji užívat

Kyselina lipoová je doporučována především osobám trpícím cukrovkou (diabetes mellitus), zejména pokud trpí diabetickou neuropatií (poškození nervů). V takovém případě ji předepisuje lékař. Z běžné stravy byste jí měli získat dostatek. Kyselinu lipoovou získáte především z brambor a ovoce. Poprvé byla extrahována z hovězích jater. Pokud však kouříte nebo nekonzumujete příliš často čerstvou potravu a navíc se vystavujete působení stresových faktorů (pobyt v smogem postižených oblastech, nezdravý životní styl), je vhodné zvážit její doplnění.

Zdroj:       

http://www.ordinace.cz/clanek/vitamin-b13-kyselina-lipoova/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_lipoov%C3%A1

 

 

27.12.09 13:16
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one