V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

zpět na "vitamíny"

Vitamín "B3 (Niacin)

Niacin (vitamín B3) je společný název pro kyselinu nikotinovou a nikotinamid. Vitamín B3 se totiž vyskytuje se ve dvou formách, jako kyselina nikotinová a amid této kyseliny-nikotinamid. Lidé přecitlivělí na jednu formu mohou užívat druhou formu. Jedná se o vitamín rozpustný ve vodě, chemicky o derivát pyridinu. Ve střevě může vznikat z aminokyseliny tryptofanu. Je součástí koenzymů oxydoredukčních dějů, a to NAD (nikotinamid adenin dinukleotid) a NADP (nikotinamid adenin dinukleotid fosfát). Je termolabilní. Vstřebává se v žaludku a horní části tenkého střeva. Tvoří základ pro více než 50 enzymů, které obstarávají metabolismus všech živin.

 

Funkce v těle

Ve velmi vysokých dávkách může být vitamínu B3 (ve formě kyseliny nikotinové) použito při boji proti vysoké hladině cholesterolu v krvi, tedy ke snížení rizika arteriosklerózy (zbytnění artérií) a trombózy (srážení krve). Vysoké dávky tohoto typu vitamínu B3 také rozmnožují krvinky, čehož se využívá při léčbě oběhových potíží, jako je tinnitus (pištění v uších). Vysoké dávky by vždy měly být raději předepisovány lékařem.

Druh diabetes (cukrovka), který vyžaduje denní injekční podávání inzulínu (diabetes typu 1, nebo diabetes mellitus závislý na inzulínu) vzniká proto, že imunitní soustava chybně ničí buňky v pankreatu (slinivce), které tvoří inzulín. U pokusů na zvířatech bylo prokázáno, že vitamín B3 (ve formě nikotinamidu) chrání tyto buňky, a tím brání vzniku cukrovky.
Dávky o nichž zde šla řeč, jsou extrémně vysoké, přibližně 100 až 150 krát vyšší, než obvykle nacházíme ve vitamínových tabletách.

Je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy a má antialergický význam. Jeho příjem má vliv na zlepšené využití potravy. Máte-li ho v těle dostatek, pak nakládáte se snězenými potravinami hospodárněji.

Zdroje vitamínu

Organismus sám je schopen vitamín B3 vyrábět z aminokyseliny tryptofanové, jeho syntéza je však omezená, je tedy nutný jeho příjem v potravě. Aminokyseliny jsou látky, které tvoří proteiny, proto pokud naše strava obsahuje dostatek proteinů, tedy bílkovin, automaticky budeme schopni pokrýt naše potřeby vitamínu B3. Vitamín sám se nachází ve většině potravin, které obsahují bílkoviny, kromě mléka a vajíček, které však obsahují tryptofan, který lze následně přeměnit na vitamín B3. Vitamín B3 obsažený v kukuřici je tak pevně vázán, že náš organismus není schopen jej uvolnit.

Množství vitamínu B3 v některých potravinách

Potravina

Množství potraviny

Množství vitamínu  (mg)

pivovarské kvasnice

100g

35,6

burské ořechy

1 šálek

24,2

játra

100g

12,2

tuňák

100g

10,3

drůbež

100g

9,6

sušené broskve

1 šálek

8,2

srdce

100g

7,4

losos

100g

6,8

celozrnné obilí

1 šálek

5,2

kotleta z jehněte

1 kus

5,1

mandle

1 šálek

4,7

houby

1 šálek

4,6

zelený hrášek

1 šálek

3,8

vepřová kotleta

1 kus

3,6

sójové boby

100g

2,9

 

Denní potřeba

Děti a mladiství potřebují denně 5 až 12 miligramů niacinu, dospělí na 1000 spálených kalorií kolem 6,6 miligramu na den - ženy mezi 13 a 15 miligramy, muži mezi 15 a 20 miligramy. Kdo tělesně tvrdě pracuje, měl by si ještě přidat několik miligramů na den. To samé platí pro ženy v těhotenství nebo v přechodu. Větší potřebu niacinu mají lidé s onemocněním ledvin, pití alkoholu a konzumace velkého množství sladkostí také zvyšuje potřebu vitamínu B3.

 

Doporučená denní spotřeba Vitamínu B3

 
 

Denní potřeba

Množství [mg])

 

muži 11-14 let

17

 

muži 15-18 let

20

 

muži 19-50 let

19

 

muži nad 51 let

15

 

ženy 11-50 let

15

 

ženy nad 51 let

14

 

těhotné ženy

16,5

 

kojící ženy

20

 

děti 0-1/2 roku

5

 

děti 1/2-1 rok

6

 

děti1-3 roky

9

 

děti 4-6 let

12

 

děti 7-10 let

14

 

 


Rizika nedostatku

Klasický syndrom nedostatku je pelagra, při níž vznikají ekzémy, průjmy a demence, a pokud je neléčena, může být i smrtelná. Onemocněním s názvem Pellagra trpívají lidé živící se převážně kukuřicí. Jeho na první pohled patrným projevem je drsná kůže - "pele agra". Kukuřice totiž brání vstřebávání niacinu, který následně v buňkách chybí. Nemoc je obvyklá v chudých zemědělských okrscích v Asii a Africe. V Evropě je nedostatek vitamínu B3 vzácný.

     Prvními varovnými signály nedostatku vitamínu B3 jsou:

 • únava,
 • svalová slabost,
 • nechutenství,
 • změny na kůži,
 • kožní onemocnění,
 • zápach z úst,
 • popraskání rtů,
 • bolesti hlavy,
 • poruchy spánku,
 • roztržitost,
 • depresivní nálady,
 • chabé nervy,
 • citlivé dásně,
 • zvracení.

Předávkování

Vysoké dávky tohoto vitamínu jsou vylučovány močí, a proto nemohou působit žádné škody. Přesto však došlo k několika případům ekzémů, vyrážek, svědění a bolesti hlavy z vysokých dávek. Těhotné ženy by neměly užívat vysoké dávky, neboť existuje podezření poškození plodu. Při přílišné spotřebě vitamínových doplňků nebo při konzumaci masa, které bylo obarveno niacinem, se mohou objevit příznaky jako zčervenání, svědění, bolesti břicha nebo snížení krevního tlaku. Niacin se totiž v některých zemích používá jako aditivum ke zlepšení barvy mletého masa. Kyselina nikotinová totiž reaguje s hemoglobinem a myoglobinem za vzniku barevného komplexu.

 

Nahoru

13.08.08 18:46
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one