V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

zpět na "vitamíny"

Vitamín B10  - PABA  (kyselina paraaminobenzoová)

Je rozpustná ve vodě a do skupiny vitamínů B byla zařazena teprve nedávno. PABA neboli kyselina paraaminobenzoová je příbuzná kyselině listové a stimuluje její tvorbu v zažívacím traktu.Naše tělo má schopnost si ji systentizovat. PABA má schopnost chránit náš organismus před nepříznivými vlivy okolí a pomáhá při využití proteinů a spolu s manganem stimuluje funkci hypofýzy. Má rovněž protiopalovací účinky a oddaluje příznaky stárnutí kůže, jako jsou vrásky a tmavé skvrny. Významným způsobem pomáhá při poruše zvané vitiligo, kdy navrací ztracený pigment kůže a vlasů. Dále chrání plíce před škodlivými účinky ozónu, který se nachází ve smogu a v cigaretovém kouři. PABA je proto velmi důležitá pro kuřáky a pro obyvatelé měst. Rovněž je třeba připomenout, že PABA chrání pokožku před nebezpečným ultrafialovým zářením a tím zabraňuje spálení slunečními paprsky. PABA má ale i další důležité a nenahraditelné poslání v lidském organismu. Posiluje plodnost, potlačuje senilitu, zvyšuje tvorbu inzulínu a estrogenu. Pomáhá udržovat zdravou pleť, nehty a vlasy, udržuje jejich pigmentaci. Je velmi vhodná při vyšším krevním tlaku, zažívacích potížích a při depresích. Podporuje krvetvorbu a anabolizaci, je důležitá pro využití proteinů ve svalech. Pomáhá při odbourávání bílkovin, tvorbě červených krvinek a udržování střevní mikroflóry. Zkracuje celkovou dobu regenerace a  kromě toho brání mutaci těch epidermálních buněk, které mohou být prekancerogenní (buňky, které se začínají přeměňovat v rakovinné). Podílí se na využití bílkovin jako koenzym. PABA je ničena alkoholem, průmyslovým zpracováním jídel a antibiotiky, její účinek je snižován až rušen některými druhy léčiv (sulfonamidy, antikoncepčními látkami s obsahem estrogenů). Je velice citlivá na světlo, teplo a vzduch. Z těla se vylučuje a neukládá do zásoby.

Toto jsou hlavní důvody proč je jí v upravené stravě málo a proč je velmi vhodné její doplňování. Příznaky nedostatku jsou různé ekzémy, vrásky, ztráta pigmentu, slabost, podrážděnost, deprese, senilita, revmatismus, záněty kloubů, bursitis a špatné trávení.

Zdroje: játra, ledvinky, mouka, obilné slupky, melasa, vejce, pivní kvasnice.

Denní potřeba není přesně stanovena. Jako preventivní dávku je možné podávat 30 - 100 miligramů denně. Nejsou známy toxické účinky, přesto se udává, že PABA nelze užívat denně bez doprovodného podání vitamínů ze skupiny B a nelze ji užívat dlouhodobě.

Předávkování způsobuje nauzeu (pocit nevolnosti, nutkání ke zvracení) až zvracení. V některých případech po požití nepřiměřeně vysokých dávek PABA došlo k projevům poruchy jater, ledvin a srdce.


16.09.08 22:47
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one