V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

zpět na "vitamíny"

Vitamín "E"  (Tokoferol)

Tokoferoly,, souhrnně označované jako vitamín E, jsou přírodní chemické látky, deriváty 6-hydroxychromanu nebo tokolu. Patří mezi vitamíny rozpustné v tucích a v organismu slouží jako důležitý antioxidant, chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.

Chemická struktura

Existují čtyři tokoferolové a čtyři tokotrienolové izomery, které mají biologickou aktivitu. Všechny jsou tvořené chromanovým kruhem a hydrofobním fytylovým vedlejším řetězcem, který zapříčiňuje nerozpustnost ve vodě a naopak dobrou rozpustnost v tucích. Tokoferoly proto snadno pronikají do buněčných membrán a stávají se jejich součástí.

Na chromanovém kruhu je připojena jedna hydroxylová skupina, která je dárcem vodíkových atomů a podmiňuje antioxidační účinek látky, a methylové skupiny, jejichž různý počet určuje konkrétní tokoferol. Nejvíce rozšířen je D-α-tokoferol, který má také největší antioxidační aktivitu.

 

tokoferol

chemický název

α-tokoferol

5,7,8-trimethyltokol

β-tokoferol

5,8-dimethyltokol

γ-tokoferol

7,8-dimethyltokol

δ-tokoferol

8-methyltokol

 

Vitamín E v potravě

Je obsažen v oleji z pšeničných klíčků, másle, mléce, burských oříšcích, sóji, salátu a v mase savců. Potřeba vitamínu E se zvyšuje při zvýšeném příjmu nenasycených tuků nebo zvýšeném vystavení se kyslíku (kyslíkové stany apod.). Poruchy vstřebávání tuků ze střeva mohou vést k příznakům nedostatku tokoferolu, protože vitamín se vstřebává jen společně s tuky.

Doporučená denní dávka:

 

kategorie

věk

α-tokoferol [mg]

Kojenci

0,0-0,5

3

0,5-1,0

4

Děti

1-3

6

4-10

7

Muži

11-51+

10

Ženy

11-50+

8

Těhotné ženy

 

10

Kojící ženy

 

12

Údaje z Recommended Dietary Allowances, 10th Edition. Food and Nutrition Board, National Research Ccouncil–National Academy of Sciences, 1989

Obsah vitamínu E v některých potravinách:

 

Potravin

    Vitamín E       (v IU na 100g potraviny)

Řepkový olej

140 – 850

Slunečnicový olej

270 – 900

Sójový olej

530 – 2000

Olej z pšeničných klíčků

1650 – 3000

Mouka pšeničná

15 – 50

Rýže

0,4 – 4,5

Brambory

0,6 – 0,9

Jablka

1,8 – 7,4

Pomeranče

2,4 – 2,7

Špenát

16 – 25

Rajčata

3,6 – 4,9

Mrkev

2,5 – 4,5

Maso hovězí a vepřové

2,5 – 7,7

Játra

4 – 14

Vepřové sádlo

6 – 30

Ryby

4 – 80

Mléko

0,2 – 1,2

Sýry

3,0 – 3,5

Máslo

10 – 50

Vejce

5 – 30

 

 

Vitamín E se ničí během kuchyňské úpravy a při zpracování potravin, včetně zmrazení. V těle se ukládá do zásoby v tukové tkáni. Dále jej ničí styk se železem. Pokud se tedy vitamín E podává s železem (např. při anémiích), pak musí být rozdíl mezi podáváním obou látek 6 až 12 hodin.

Biologické působení

Vitamín E je nejdůležitější antioxidant v těle. Jako takový chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů, proto pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení. Údajně také zlepšuje hojení ran. Má také pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk, zvyšuje plodnost, má afrodiziakální účinky a podporuje činnost nervového systému, léčí různé kožní neduhy, udržuje mladistvý vzhled pokožky i v pokročilém věku.

V organismu se stává součástí membrán, kde působí v první linii obrany proti peroxidaci polyenových kyselin biologických membrán. K peroxidaci nenasycené mastné kyseliny dochází po reakci s volným radikálem, který napadne dvojnou vazbu mastné kyseliny Důležitou vlastností radikálových reakcí je to, že jsou řetězové - bez obranných mechanismů by brzy došlo k výraznému narušení membrány a narušení nebo ztrátě funkce, která by mohla vést k nevratnému poškození buňky nebo k jejímu zničení. Nejvíce se vyskytuje v membránách buněk, které jsou vystavené působení kyslíku, v dýchacím systému a také v membránách červených krvinek.

Protože tokoferoly mají schopnost darovat vodíkový atom, přenesením vodíku z fenolové skupiny na volný peroxiradikál zastavují radikálové řetězové reakce.

α-TocOH + ROO° → α-TocO° + ROOH

Vzniklý fenoxy-radikál může reagovat s vitamínem C, redukovaným glutathionem nebo koenzymem Q. Může také reagovat s dalším volným peroxilovým radikálem, v této reakci ale dochází k nevratné oxidaci tokoferolu a vzniklý produkt je vyloučen žlučí.

Kromě svého antioxidačního působení tokoferoly podobně jako cholesterol stabilizuje membránové struktury, ovlivňuje propustnost membrány pro malé molekuly a působí jako inhibitor proteinkinasy C.

Modifikovaný vitamín E v boji proti rakovině?

Tým doc. Jiřího Neužila (donedávna Ústav molekulární genetiky AV ČR, nyní Biotechnologický ústav AV ČR) v průběhu několika posledních let ve spolupráci s australskou laboratoří zjistil, že analog vitaminu E (vitamin E sukcinát - VES, také známý jako a-tokoferyl sukcinát) velmi účinně vyvolává odumírání rakovinných buněk, přičemž je netoxický k normálním buňkám a tkáním. Tato látka v preklinických testech velmi účinně potlačuje u myší tvorbu nádorů tlustého střeva, plic, mléčné žlázy, pohrudnice či děložního čípku.

 

Projevy nedostatku

Nedostatek vitamínu E je často spojen s poruchami vstřebávání nebo distribuce tuků, jako je chronická steatorhea, abetalipoproteinemie nebo cystická fibróza, nebo u pacientů po resekci střeva. Může se projevit jako neurologické potíže, snížení obranyschopnosti nebo poruchou funkce gonád, což může vést až k neplodnosti. Zvláště u novorozenců může nedostatek vyvolat anémii způsobenou zkrácením životnosti červených krvinek. Časté lýtkové křeče mohou být příznakem nedostatku vitamínu E. Podávání vitamínu E v množství 300 až 400 m.j. denně, obvykle přináší brzkou úlevu spolu s podávaným hořčíkem. Vitamín E se v těle uchovává velice krátkou dobu a asi 60-70% přijatého vitamínu se vyloučí stolicí.

Předávkování

V porovnání s jinými vitamíny rozpustnými v tucích je tokoferol relativně málo toxický. Dlouhodobé užívání vysokých dávek zhoršuje vstřebávání vitamínu K se všemi důsledky. Vitamín E opatrně podáváme při revmatické chorobě srdce a při vysoké hypertenzi, protože ve vyšších dávkách může více škodit než pomáhat a proto začínáme vitamín E podávat vždy v menších dávkách a postupně zvyšujeme.


Zdroj:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tokoferol

http://rakovina.wgz.cz/vitamin-e


Aktualizováno:  9.11.2009 


Nahoru

 

 

16.06.08 21:55
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one