V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

zpět na "vitamíny"

Vitamín "K" (fylochinon)

Vitamín K (syn. fylochinon) je jedním z vitamínů rozpustných v tucích. Má význam pro krevní srážlivost (pomáhá v játrech při syntéze protrombinu, který je nezbytný při srážení krve). Jeho nedostatek vyvolává zpomalení srážení krve, a tedy vyšší krvácivost.

Používá se ke snížení vnitřní krvácivosti, po operacích. Pomáhá při výstavbě kostí a snižuje riziko osteoporózy. Je téměř nepostradatelný při profylaxi nebo léčbě poruch krevní srážlivosti, u nemocných se špatným příjmem tuku, při zamezení odtoku žluče nebo při onemocnění jater. Lze ho použít jako protijedu u lidí, kteří byli předávkováni perorálně používanými protisrážlivými přípravky. Vitamin K se podává také při dlouhodobé terapii léků ze skupiny antibiotik, sulfonamidů, léků s obsahem kyseliny salicylové a jejích derivátů.

Známe lipofilní vitamín K1 (fylochinon) nachází se v zelených částech rostlin, lipofilní vitamín K2 (menachinon) produkovaný bakteriemi a vitamín K3 (menadion) vyrobený synteticky. Denní doporučený příjem je 0,5 - 1 mg. Díky jeho syntéze ve střevě je jeho nedostatek vzácný. Protože se jedná o vitamin rozpustný v tucích, není volně vylučován a lze se jím předávkovat! Projevuje se obvykle horečkou a nechutenstvím

Zdroj: Zelené části rostlin jako např. ve špenátě, hlávkovém zelí, ale také v v rajčatech, v šípkách, v mrkvi a červené řepě, v rostlinných olejích, v pistáciových oříšcích, v mase hlavně v játrech. 

Strukturně je blízký chinonům.(2 - methyl - 1,4 - naftochinon)

Doporučená denní dávka vitamínu K

Denní potřeba vtamínu K je nízká, není přesně stanovena a odhaduje se na 30 mikrogramů/kg, u kojenců stačí 10 mikrogramů/kg k zábraně snížené hladiny protrombinu v krvi. V lehkých případech krvácení se podává vitamín K dospělým perorálně denně v dávce 5-15 mg, dětem mladším 1 roku 2-3 mg denně, dětem ve věku 1-6 let 3-5 mg denně, ve věku 6-15 let 5-10 mg denně. Maximální denní dávka by neměla být vyšší než 40 mg u dospělého jedince. Denní preventivní dávky vitaminu K užívaného spolu s jinými vitaminy v multivitaminových směsích jsou mnohem nižší.

Nahoru


20.06.08 18:31
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one