V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Vitamín "P"  (Flavonoidy)

Flavonoidy, jinak nazývané také bioflavonoidy, či vitamín P, jsou látky náležející mezi rostlinné sekundární metabolity. Jsou známé pro své antioxidační působení. Celkem k flavonoidům patří asi 60 látek, které mají obvykle kladný vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy.

Významné flavonoidy

- Quercetin tvoří strukturní kostru pro mnoho jiných flavonoidů, včetně rutinu, hesperinu, hesperidinu, naringinu, tangeritinu, eriodictyol, quercetin, quercertrin

- Proanthocyanidiny

- Epicatechin


Vliv na zdraví

V souvislosti s působením na lidské zdraví se flavonoidy často zmiňují u hroznového vína zvláště červeného, nadto však stojí víno alkoholické a červené, kde je jejich obsah obzvlášť vysoký. Proto je víno považováno za výborné pro lidi se srdečně-cévními obtížemi. Flavonoidy regenerují a zpevňují cévy, zpevňují stěnu žil a snižují propustnost kapilár. Pro tyto své účinky se osvědčily zejména při léčbě křečových žil a některých otoků. Často se podávají spolu s vitamínem C (preparát Ascorutin). Obě látky se tak ve svém účinku vzájemně podporují. Jako doplňkový lék je můžete s úspěchem užívat i při léčbě bércových vředů a hemoroidů.

Příkladem může být látka rutin, známá z přípravku ascorutin, běžně podávaného v nemocnicích. Tento lék lze koupit bez předpisu v lékárnách. Existuje také velké množství dalších léků tohoto typu. V závislosti na míře cévních obtíží mohou např. člověka s křečovými cévami již po 2 dnech přestat bolet nohy. Rutin nalezneme také v borůvkách. Vhodnými zdroji flavonoidů jsou však v podstatě všechny druhy ovoce a zeleniny.

Dalším flavonoidem je např. citrín obsažený v blankách dužniny citrusových plodů, především ve vnitřní bílé slupce s nahořklou příchutí pod kůrou plodu.

Velké množství flavonoidů je též v plodech ostropestřece mariánského nebo aronie, tzv. černého jeřábu. Usušené plody můžeme zakoupit v bylinné lékárně a připravovat si z nich čaj či si sehnat tzv. aroniové víno, nebo také vysoký obsah flavonoidů je v pravé (tmavé, hořké) čokoládě.

Projevy předávkování

Při předávkování vitamínem P se může porojevit nevolnost, bolest žaludku, může se objevit zvracení a průjem. Extrémní dávky nebo velké dávky podávané dlouhou dobu mohou působit toxicky na naše ledviny.

Kontraindikace

Neužívejte flavonoidy, pokud u vás byla prokázána přecitlivělost na tyto látky. Užívání vitamínu P by se měly vyhnout také těhotné a kojící ženy.

Užití

Nejčastějším důvodem proč brát vitamín P jsou křečové žíly, zvláště jsou-li spojeny s častějšími otoky a záněty.

Obvyklou počáteční dávkou je 20 - 40 mg 3 x denně.

Jako doplňkový lék vám může vitamín P pomoci i při léčbě změn na sítnici u cukrovky nebo proti krvácení z hemoroidů.

Při běžném nachlazení bývá doporučováno podpořit obvyklou léčbu vitamínem C se stejnými dávkami flavonoidů, po první zkušenosti mnozí pak dávají této kombinaci přednost.

 

 

 


29.10.08 17:55
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one